TRĄDZIK: czy leczenie miejscowe trądziku jest skuteczne?

Trądzik trzeba leczyć, bo potrafi obrzydzić życie i pozostawić trwałe blizny. Leczenie miejscowe trądziku stosuje się w przypadku trądziku o łagodnym i średnim nasileniu. Preparaty przeciwtrądzikowe mają postać maści, kremów, żeli, płynów i używa się ich bezpośrednio na zmiany skórne i skórę wokół nich.

Trądzik można leczyć miejscowo lub ogólnie - lekarz proponuje terapię w zależności od typu i nasilenia zmian. Systematyczne, wielomiesięczne (a często wieloletnie) leczenie miejscowe trądziku jest wystarczające u 60 procent chorych. Rezultaty leczenia trądziku mogą być widoczne dopiero po wielu miesiącach, ale warto być cierpliwym.

Czytaj także: Tabletki na trądzik: w jaki sposób, i czy w ogóle działają?

Trądzik: leki do stosowania miejscowego

  • retinoidy (pochodne witaminy A) – hamują tworzenie się zaskórników, ograniczają powstawanie stanów zapalnych, umożliwiają prawidłowe złuszczanie naskórka;
  • kwas azelainowy – ma działanie antybakteryjne i przeciwzapalne, złuszczające, przeciwłojotokowe. Stosowany także w leczeniu śladów potrądzikowych;
  • antybiotyki: erytromycyna lub klindamycyna – stosuje się w przypadku zmian zapalnych;
  • nadtlenek benzoilu – działa złuszczająco, przeciwzapalnie oraz przeciwbakteryjnie. Wśród leków miejscowych są też preparaty złożone, np. połączenie retinoidów i antybiotyków, retinoidów i nadtlenku benzoilu, nadtlenku benzoilu i antybiotyków.

Skuteczne sposoby leczenia trądziku [wideo]

Leczenie miejscowe trądziku: jak stosować leki przeciwtrądzikowe?

Leki miejscowe nakładamy na całą powierzchnię skóry, w obrębie której znajdują się zmiany chorobowe. Punktowe nakładanie leku na już istniejące wykwity jest niewystarczające z uwagi na obecność mikrozaskórników, które nie są widoczne gołym okiem, a stanowią punkt wyjścia dla wszystkich zmian w trądziku.

Gdy leczenie miejscowe okazuje się mało skuteczne, sięga się po broń większego kalibru, czyli leki działające ogólnie.

Antybakteryjne maści i żele do smarowania zmian skórnych ułatwiają opróżnianie gruczołów z sebum i zmniejszają jego produkcję. Należy bardzo dokładnie przestrzegać zaleceń lekarza, środki te mogą bowiem powodować skutki uboczne, np. podrażniać skórę i zwiększać jej wrażliwość na światło.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Katarzyna
|

Polecam ten artykuł: https://jakdbacoskore.pl/7-...

luxi
|

jak długo go używałaś, ja juz nie wiem czego mam używać, bo nic mi nie pomaga, dermatolodzy też przepisują mi coś ciągie i nic nie działa...

Beata
|

Gosia ja również miałam żel Alaclarin i tez jestem tego zdania, ze bardzo on pomaga, inne żele.maści pomagały mi czasowo,a tutaj widze długotrwały efekt.

Gosia
|

ja sama walczyłam z trądzikiem. Często myślałam, że nic mi nie pomoże na dłuższą metę. Mama ciągle mnie upominała żebym nic nie wyciskała, zmieniałam mi ręczniki żeby zawsze był czysty. Zaczęłam też inaczej jeść. Kiedyś gdzieś dowiedział się o żelu Alaclarin i kupiła mi go, używałam go 2 razy dziennie i po jakichś 2 miesiącach trądzik ustąpił. Dziękuje teraz za to mojej mamie że nie odpuściła.

Justyna
|

wszytko zależy od konkretnego przypadku, ciezko generalizować bo każda skóra jest inna tak jak i kazdy tradzik jest inny, albo łagodniejszy albo cięższy i do tego sie dobiera odpowiednia terapie. Jedno co wiem , to to, że kosmetyki drogeryjne to nie dzialaja, trzeba stosowac LEKI albo ewentualnie zabiegi profesjonalne. Do tego oczywiscie podstawa to dobry lekarz, dermatolog. ja znalazłam dr n.med. Macieja Krajewskiego i wyleczyl mnie z mojej przypadłosci.

do Anny
|

W pewnym sensie masz rację, Anno, ja też przechodziłam przez różne kuracje. Jedne trochę pomagały, inne jeszcze pogarszały sprawę, a najczęściej nie było żadnej różnicy:( Jednak wydaje mi sie, że i tak trzeba próbować i można znaleźć coś, co chociażby załagodzi trądzik

Anna
|

Mój syn w okresie młodzieńczym miał silny trądzik na plecach,tworzyły się wybroczyny ropno krwiste.Leczony był u wielu dermatologów ,każdy zapisywał wiele różąnych leków.Najgorsze w tym wszystkim było i jest to ,że trądzik pozostawił synowi na plecach niemnie plamy ,które niestety nie znikły,choć lekarze twierdzili ,że z biegiem lat wchłoną sie. Moim zdaniem nie ma dobrego i skutecznego leku na tą młodzieńczą chorobę.

http://www.poradnikzdrowie....

Anna
|

Mój syn w okresie młodzieńczym miał silny trądzik na plecach,tworzyły się wybroczyny ropno krwiste.Leczony był u wielu dermatologów ,każdy zapisywał wiele różąnych leków.Najgorsze w tym wszystkim było i jest to ,że trądzik pozostawił synowi na plecach niemnie plamy ,które niestety nie znikły,choć lekarze twierdzili ,że z biegiem lat wchłoną sie. Moim zdaniem nie ma dobrego i skutecznego leku na tą młodzieńczą chorobę.