KREM z FILTREM ochroni SKÓRĘ przed fotostarzeniem

2011-05-31 16:21

Słońce i promieniowanie słoneczne są główną przyczyną fotostarzenia się skóry oraz pojawiania się na niej zmian nowotworowych. Ochronę przed nimi zapewni dobry, sprawdzony krem z filtrem.

KREM z FILTREM ochroni SKÓRĘ przed fotostarzeniem
Autor: thinkstockphotos.com KREM z FILTREM ochroni SKÓRĘ przed fotostarzeniem

Winne jest zarówno promieniowanie UVA, które dociera do poziomu skóry właściwej, powodując niekorzystne zmiany w fibroblastach, niszcząc wytwarzane przez nie włókna kolagenu i elastyny, jak i promienie UVB, które działają płycej, głównie na poziomie naskórka, powodując uszkodzenie DNA komórek.

Tylko krem z filtrem ochroni skórę

Skutki fotostarzenia się skóry nie są widoczne od razu – gdyby tak było, wiele osób znacznie staranniej chroniłoby się przed słońcem, i to przez cały rok. Pamiętajmy, że największe natężenie promieniowania UVB jest wiosną i latem, w godzinach okołopołudniowych, natomiast na promienie UVA jesteśmy narażeni w równym stopniu o każdej porze roku, od wschodu do zachodu słońca, nie zatrzymują ich chmury ani szyby czy ubranie. Jedynie kosmetyk z odpowiednio wysokim filtrem może osłonić skórę.
W mieście wystarczającą ochronę zapewni filtr 15–20, ale na plaży to za mało. Przy wyborze kosmetyku najlepiej kierować się fototypem, bo to najprostszy sposób ocenienia wrażliwości na słońce; generalnie – im jaśniejsza skóra, włosy i oczy, tym filtr powinien być wyższy. Szczególnie starannie należy chronić znamiona, najlepiej stosując blokery, czyli preparaty z filtrem 50+, które zatrzymują ponad 90 proc. promieni UVB i co najmniej 50 proc. UVA.

Nie oszczędzaj na kremie

Poza tym nie wolno oszczędzać kosmetyku. Jednorazowo trzeba nałożyć go na całe ciało co najmniej 30 ml i co 3–4 godziny ponawiać aplikację. Warto również pamiętać, że mimo najlepszej ochrony słońce wysusza skórę i powoduje tzw. stres oksydacyjny, czyli wyzwala w niej niszczycielskie wolne rodniki. Dlatego po kąpieli słonecznej trzeba sięgnąć po kosmetyki, które naprawią szkody lub je zminimalizują – przywrócą prawidłowe nawilżenie skóry, zneutralizują wolne rodniki, złagodzą podrażnienia.

miesięcznik "Zdrowie"