Jakie zmiany skórne powinny nas zaniepokoić? Dermatolog wyjaśnia

2021-08-19 15:33

Czerniak to rodzaj raka skóry, który może rozprzestrzeniać się na całym ciele. U mężczyzn najczęściej występuje na plecach a u kobiet na ramionach i kolanach. Charakterystycznym objawem czerniaka są pieprzyki zarówno nowe, jak i te ulegające znaczącym zmianom. Warto sprawdzać pieprzyki na skórze - podejrzenia mogą wzbudzić te, które zmieniają kształt, rozmiar lub kolor. Więcej o czerniaku opowie dermatolog i wenerolog dr Bartosz Pawlikowski z Kliniki Pawlikowski w Łodzi.

Czerniak
Autor: Getty Images

Anna Tłustochowicz: Jak wygląda czerniak i czy występuje tylko na skórze?

Dr Bartosz Pawlikowski: Czerniak może mieć różną formę: być ciemno zabarwionym znamieniem i mieć różny kształt/rozmiar, może być w poziomie skóry lub lekko wypukły jak normalny pieprzyk, lub podkrwawiający. Istnieją jednak takie formy tego nowotworu, które nie zawierają barwnika i wówczas zmiana nie jest tak charakterystyczna jak powszechnie się uważa, bo widać tylko zmianę struktury skóry z większą ilością drobnych naczyń krwionośnych, ale bez barwnika. Na szczęście ta ostatnia forma występuje niezwykle rzadko.

Czerniak przede wszystkim występuje na skórze, ale może również występować na błonach śluzowych jamy ustnej i nosa, pod paznokciami oraz w gałce ocznej. Groźną formą czerniaka są te występujące na śluzówkach oraz w miejscach nietypowych, czyli na podeszwach stóp, we włosach i w obrębie narządów płciowych.

Jak rozpoznać czerniaka?

Gdzie najczęściej lokalizuje się czerniak?

Najczęściej na skórze wystawionej na działanie słońca: twarz, ramiona, plecy, dekolt.

Jakie są rodzaje czerniaka?

Barwnikowy i bezbarwnikowy. Ze względu na stopień zaawansowania możemy wyróżnić brodawkujący lub płaski w obrębie skóry.

Jak odróżnić czerniaka od pieprzyka?

Czerniak w porównaniu z pieprzykiem musi spełniać kryteria ABCDE, czyli być asymetryczny, o nieregularnych, poszarpanych brzegach, niejednolitym kolorze, zwykle o wielkim rozmiarze powyżej pół centymetra i dynamicznym rozroście – pacjenci zwykle zauważają, że w tempie od miesiąca do trzech miesięcy „pieprzyk” dynamicznie się zmienia. Pieprzyki zazwyczaj są w stabilnym stanie, czyli nie zmieniają koloru, kształtu i wielkości.

Jak szybko rozwija się czerniak?

Dynamika rozwoju zależy od tego, jakie czynniki działają na skórę albo na znamię: oparzenia słoneczne, stan zapalny po oparzeniach, urazy skórne, zakażenia wirusem – przyspieszają rozwój czerniaka. Można też mówić o cechach zwiększających predyspozycje zachorowania, takich jak: niska tolerancja słońca (ciężko się opala, łatwo ulega oparzeniu), obecność licznych znamion barwnikowych (mogą ewoluować do czerniaka pod wpływem słońca), rude lub blond włosy i nisko fototyp skóry (jasna karnacja).

Zobacz, jakie zmiany skórne powinny nas zaniepokoić! [KOMENTARZ DERMATOLOGA]

Sonda
Powiedz nam: