AZS Atopowe Zapalenie Skóry - ulgę skórze przyniesie ochronny jedwab

2012-02-27 13:11

Atopowe Zapalenie Skóry coraz częściej diagnozuje się w poradniach dermatologicznych. Według badań, wpływ na tę przewlekłą i nawracającą chorobę mają zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe. Statystyki dowodzą szybkiego wzrostu ilości chorych w Polsce. W ciągu 9 lat wzrosła niemal dwukrotnie: ok. 6,1% chorych w 2000 roku i ok. 11,1% chorych w 2009 r.

Atopowe zapalenie skóry to choroba przewlekła i nawrotowa. Dotyczy naskórka i skóry właściwej (dwóch zewnętrznych warstw skóry). Główne objawy to wybitnie nasilony świąd, typowa lokalizacja (zgięcia kolan i łokci, policzki) i charakterystyczny obraz zmian skórnych (tzw. wysięki).

Czy AZS to choroba rodzinna?

Atopowe zapalenie skóry jest chorobą bardzo złożoną i niestety występuje rodzinnie. Badania pokazują, że choruje coraz więcej osób w każdym kolejnym pokoleniu. Prawdopodobieństwo, iż dziecko odziedziczy AZS przy jednym rodzicu chorym na tę chorobę, wynosi około 20-30%. Przy obojgu rodziców już aż 60-70%. Dotychczas nie poznano jeszcze sposobu dziedziczenia AZS oraz nie stwierdzono charakterystycznego genu odpowiedzialnego za to schorzenie. Większość naukowców uważa, że się ją dziedziczy, ponieważ u chorych występuje ten sam gen.

Inne przyczyny zachorowań na AZS

Lekarze wskazują, że przyczyn można szukać zarówno w skłonnościach dziedzicznych, jak i czynnikach związanych ze środowiskiem, w którym żyjemy. Wzrost zanieczyszczenia środowiska, coraz bardziej przetworzona żywność, tendencja do nadmiernego wyjaławiania i odtłuszczania naskórka poprzez środki myjące, piorące, długie i częste kąpiele z dodatkiem środków chemicznych sprawiają, że skóra traci swoje naturalne właściwości ochronne. Istnieje też teoria, że chorobę może wywoływać nadmierna higiena. Ponadto częstymi alergenami i czynnikami drażniącymi u małych dzieci są alergeny pokarmowe w tym mleko, cytrusy, czekolada, alergeny wziewne, czyli kurz, roztocza, pyłki traw, a także częste u dzieci pasożyty przewodu pokarmowego: lamblie, glista i owsiki. Lekarze sugerują, że wpływ na rozwój i przebieg choroby ma również stres towarzyszący nam na co dzień. U osób dorosłych diagnostyka stresu nie jest trudna, ale w przypadku dzieci to skóra o nim alarmuje.

Kiedy uaktywnia/pojawia się AZS

Pierwsze symptomy AZS pojawiają się najczęściej tuż po urodzeniu i nasilają w trzecim miesiącu życia dziecka, kiedy to organizm zaczyna produkować przeciwciała odpowiedzialne za większość reakcji alergicznych. U połowy chorych pierwsze objawy choroby pojawiają się jeszcze w okresie niemowlęcym, u jednej trzeciej choroba zaczyna się przed 5 rokiem życia, a u pozostałych po tym okresie. Atopowe zapalenie skóry może ujawnić się także dopiero w wieku dorosłym, ale to rzadkie przypadki. Pocieszające jest to, że objawy skórne w zdecydowanej większości niemalże zanikają wraz z wiekiem pacjenta. Atopowe zapalenie skóry to choroba na całe życie. Na szczęście z upływem czasu objawy są mniej dokuczliwe (75% dzieci „wyrasta” z poważnych objawów do 16 roku życia).

Pielęgnacja i leczenie atopowej skóry

AZS to schorzenie, na które nie ma jeszcze lekarstwa. Można jedynie minimalizować objawy, stosując kosmetyki i jedwabną odzież dermatologiczną. Według prof. dr hab. n. med. Romana Nowickiego z Katedry i Kliniki Dermatologii, Wenerologii Alergologii GUMed w leczeniu infekcji bakteryjnych w AZS zaleca się noszenie jedwabnej odzieży zawierającej czynnik przeciwdrobnoustrojowy AEM 5772/5 (AEGIS), która redukując liczbę kolonizujących skórę gronkowców, zmniejsza nasilenie wyprysku. Na szczęście taka odzież jest dostępna na naszym rynku. DermaSilk® to inteligentna odzież lecznicza z oczyszczonego jedwabiu naturalnego. Produkty te są delikatne, elastyczne, przewiewne, wygodne do noszenia zarówno, jako bielizna nocna, jak i w ciągu dnia pod ubraniem, aby nie podrażniać chorej skóry. Skuteczność dzianiny DermaSilk® potwierdzona jest aż 8 badaniami klinicznymi z udziałem ponad 300 pacjentów. Materiał DermaSilk® jest hipoalergiczny, wolny od potencjalnych alergenów spotykanych w ubraniach bawełnianych: wybielaczy, barwników, utwardzaczy. Może być używany z emolientami lub innymi maściami, wtedy wzmacnia ich skuteczność w leczeniu. Swędzenie, główny objaw atopowego zapalenia skóry, jest podobno gorsze niż sam ból, więc w leczeniu AZS tak ważna jest codzienna pielęgnacja. Skóra atopowa ma uszkodzony płaszcz tłuszczowy skóry. W pielęgnacji należy, więc uwzględnić przede wszystkim preparaty zawierające składniki odnawiające jego strukturę, najlepiej w postaci emulsji, oraz powinny zawierać substancje rozpuszczalne w wodzie, jak i w tłuszczach. Należy mieć na uwadze, iż jest to skóra ekstremalnie wrażliwa, skłonna do podrażnień. Dlatego też zaleca się zakładanie specjalnej miękkiej i idealnie gładkiej odzieży, która nie drażni chorej skóry, działa kojąco, a także rękawiczek, które uniemożliwią drapanie. Jedwabne włókna są wyjątkowo długie (ponad 800 m), dzięki czemu materiał jest gładki, nie odchodzą od niego końcówki włókien mogące podrażniać wrażliwą skórę (tak, jak to ma miejsce w przypadku tkaniny bawełnianej). Jedwab absorbuje wilgoć z otoczenia (w tym z powierzchni skóry) – aż do 30% swojej wagi, gdyż wilgotność (i wychłodzenie) skóry jest czynnikiem wzmagającym potliwość i świąd. Zaletą jedwabiu jest jego zdolność do termoregulacji, w efekcie czego ciało mniej się poci. Hipoalergiczność oczyszczonego jedwabiu to bezcenna cecha dla niemowląt i dzieci alergicznych. DermaSilk® jest antystatyczny, nie kumuluje roztoczy i kurzu dnia codziennego.

Wiele mam i pacjentów na całym świecie poznało już dobroczynny wpływ dzianiny DermaSilk® dla alergicznej, chorej skóry, która wymaga uwagi i troski. Tkanina ta działa jak „druga skóra” i daje ukojenie chorej skórze. Wspiera ją nie tylko w ostrych stanach chorobowych, ale także profilaktycznie, aby jak najdłużej utrzymać skórę w dobrej kondycji. Ważne jest, aby w porę dobrze zdiagnozować rodzaj alergii skórnej i wprowadzić najskuteczniejszą formę leczenia.

Ważne

AZS w Polsce - statystyki

Szacuje się, że w Polsce podatnych na zachorowanie na atopowe zapalenie skóry może być nawet 3,5 mln dzieci. Częściej z problemem tym borykają się niemowlęta i bardzo małe dzieci. Nieco rzadziej dzieci w wieku 3-16 lat – ok. 4,7%, jeszcze rzadziej dorośli – ok.1,6%. Na podstawie danych klinicznych dotyczących zachorowalności na AZS oraz rocznika demograficznego GUS za rok 2010 wynika, iż na terenie samego województwa mazowieckiego zamieszkuje 799 100 dzieci w wieku 0-14 lat z czego ok. 11,38% stanowią dzieci, u których może występować AZS (tj. 90 972). Jeżeli do wyliczenia ilości rodzin w województwie mazowieckim, w których może wystąpić AZS, przyjmiemy dane Rocznika Demograficznego GUS 2010 o liczbie dzieci przypadających na jedną rodzinę w Polsce (1.39 dziecka), otrzymujemy dla województwa mazowieckiego liczbę ok. 65 500 rodzin z dziećmi w wieku 0-14 lat chorymi na AZS, co stanowi około 11% rodzin zamieszkujących tylko to województwo. Szacuje się, że ilość dorosłych chorych na AZS w tym województwie to ok. 75 000 osób. Wielu chorych poszukuje informacji o AZS głównie w Internecie. Z danych Google wynika, że 2011 roku było ponad 900 tysięcy wyszukań haseł związanych z AZS - to daje prawie 2500 zapytań o tę chorobę każdego dnia. Badania ECAP (badanie występowania chorób alergicznych w Polsce) wyraźnie pokazują, że odsetek przypadków AZS jest prawie dwukrotnie wyższy w miastach niż na wsi. Pomimo tych danych, nie ma w Polsce programów wspierających chorych na AZS czy edukacyjnych o problemie i profilaktyce. Choroba nie jest również wpisana na listę chorób przewlekłych.

Atopowe zapalenie skóry u dzieci - diagnostyka i leczenie

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to choroba na całe życie. Najczęściej pojawia się u noworodków lub między 6. a 7. rokiem życia.. Diagnostyka jest dosyć złożona, szczególnie jesli chodzi o najmniejsze dzieci. W jaki sposób diagnozuje się atopowe zapalenie skóry ? Czy istnieje skuteczne lekarstwo na atopowe zapalenie skóry? Posłuchaj naszego eksperta - pediatry Andrzeja Mierzeckiego z kliniki ENEL MED.

Atopowe zapalenie skóry u dzieci - diagnostyka i leczenie

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE
Zosia Krasna
|

mi pani w aptece poleciła kosmetyki z serii Atopis, po tym jak zaczęłam je stosować to widzę pozytywną zmianę

inamil
|

dermatolog polecił mi proszek do dezynfekcji prania, żeby usunąć wirusy, bakterie, alergeny itd. z pościeli. Oczywiście nie wyleczy mnie to, ale ma pomóc w walce. Ktoś jeszcze dostał od lekarza taką poradę?

me
|

moze niedobor witaminy d

Do przedmówcy
|

Ja mam zupełnie odwrotnie - kiedy wygrzewam się na słońcu skóra się goi, nie pęka, nie łuszczy się, jednym słowem robi się normalna. Nawrót zaczyna się mniej więcej od października i trwa gdzieś do kwietnia

gagatek
|

ja co prawda nie mam AZS ale mam tendencje to przesuszania się skóry, więc w sumie mam z nią problem a po wakacjach jak się wygrzeje na słońcu to łuszy mi się strasznie.

Paula
|

Ja używam linocholesterolu, muszę przyznać że świetnie się sprawdza. Nawilża skórę na bardzo długo, jest wydajny i dobrze się wchlania. Likwiduje świąd i i leczy chorobowe zmiany skórne :)

Dorota
|

Ewelinko, jeżeli dermatolog przepisał taki krem, to tym bardziej powinnaś go stosować. Z tego co wiem cholesterol posiada bardzo dobre właściwości hidroskopijne, zatrzymuje wodę w naskórku i nie pozwala jej odparować, dodatkowo świetnie nawilża skórę.

Ewelinka
|

Mojemu czteroletniemu Piotrusiowi dermatolog przepisał maść Linocholesterol firmy Ziołolek, czy ktoś stosował tę maść? W składzie jest cholesterol, wiecie może jaka jest jego funkcja?

gnomek
|

Systematyczne nawilżanie i natłuszczanie skóry z AZS to jakieś 75% sukcesu. Ja mam zdiagnozowane AZS od jakichś 18 lat i wiele miesięcy upłynęło zanim nauczyłam się właściwej pielęgnacji i rozpoznawania pierwszych objawów zaostrzenia choroby. Emolium jest faktycznie przereklamowane (zarówno kremy, jak i emulsje do kąpieli). Fajnie sprawdza się krem Dermaveel, który nie ma w swoim składzie sterydów, aczkolwiek likwiduje świąd i leczy chorobowe zmiany na skórze. Ulgę może przynieść - już to ktoś napisał - krochmal. Jest to tani i dobry sposób na wszelakie problemy skórne.

jedwabnik
|

Ulgę to przynosi kąpiel w krochmalu oraz systematyczne smarowanie skóry, np. kremem Dermaveel. 99% emolientów przyzwyczaja skórę do swojego działania i po pewnym czasie przestają być skuteczne.