Czy miałeś COVID-19 bez objawów? Teraz za darmo możesz to sprawdzić

2020-07-21 8:06

Naukowcy z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu chcą sprawdzić, jaki procent polskiej populacji przebył COVID-19 bezobjawowo. Dlatego zapraszają ochotników do wzięcia udziału w testach - pierwsze pobrania rozpoczną się już w tym tygodniu.

test
Autor: Getty Images

Jak powiedział agencji PAP Grzegorz Wójtowicz z IChB PAN, w badaniu do tej pory wzięło udział ponad 300 pracowników Instytutu, jednak naukowcy chcą pobrać dodatkowo materiał do badań od co najmniej tysiąca ochotników.

- Chcemy przebadać osoby, które nie wykazywały żadnych objawów, bo nie wiemy tak naprawdę, ile osób było chorych. I to jest głównym celem badania. Drugim jest znalezienie cząsteczki blokującej działanie wirusa SARS-CoV-2 i na jej podstawie opracowanie leku, który w przyszłości będzie mógł być podawany pacjentom chorym na COVID-19 – wyjaśnił.

Jak informuje PAP, naukowcy analizując materiał genetyczny, porównają sekwencję nukleotydową genów TMPRSS2 oraz ACE2 u osób z ciężkim i bezobjawowym przebiegiem choroby. Tym samym będą w stanie określić, czy istnieją genetyczne predyspozycje do ciężkiego, ostrego zespołu oddechowego, wywoływanego przez wirusa SARS-CoV-2. - Nie jesteśmy w stanie założyć, czy tak jest. Być może jest taka zależność, ale jak wiadomo w nauce nic pewnego nie ma – zaznaczył Grzegorz Wójtowicz.

Podkreślił, że głównym celem badania jest jednak sprawdzenie, jaki odsetek populacji mógł przebyć chorobę bezobjawowo, stąd badanie około 1 tys. osób. - To jest próbka, która jest uznawana za wystarczającą do tego typu badań. Kolejne przyrosty osób powyżej 1 tys. nie powodują, że błąd statystyczny będzie drastycznie mniejszy. – powiedział.

Punkt pobrań będzie działał od czwartku 23 lipca. Pobieranie materiału od ochotników potrwa od dwóch do trzech tygodni. Według zapewnień badanie jednej osoby zajmie ok. pięciu minut.

Naukowcy wykorzystają testy serologiczne. - Te testy są proste, tanie, sprawdzone i jest ich dużo na rynku – powiedział Grzegorz Wójtowicz. Projekt IChB został sfinansowany z grantu przyznanego przez Narodowe Centrum Nauki.

Chętni do wzięcia udziału w projekcie będą proszeni o wypełnienie formularza zgłoszeniowego na stronie poznańskiego Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN. O udziale w badaniu zdecyduje kolejność zgłoszeń, a liczba miejsc jest ograniczona.

Źródło: PAP

Lekarz zrobił TEST na KORONAWIRUSA na WIZJI [Super Raport]
Sonda
Czy uważasz, że testy na koronawirusa powinny być powszechne i obowiązkowe?