Czy masz COVID-somnię? Te wskazówki dotyczące snu mogą pomóc

2022-01-05 10:48

COVID-somnia może być następstwem wielu stresorów, na jakie jesteśmy narażeni w trakcie trwania pandemii. Należą do nich m.in. lęk przed zakażeniem, troska o bliskich, zmartwienia dotyczące finansów i ograniczona socjalizacja. Objawy związane z tzw. COVID-somnią, czyli zaburzeniami snu zgłasza coraz większa liczba osób. Jak zachować zdrowy sen?

COVID-somnia
Autor: Getty Images

Sen jest dla nas niezbędny ze względu na wiele korzyści, jakich dostarcza zarówno dla zdrowia psychicznego i fizycznego. Jego brak może zaburzać funkcjonowanie psychologiczne i podejmowanie decyzji, zagrażać odpowiedzi immunologicznej, zwiększać liczbę wypadków, prowadzić do zmian nastroju, zwiększać wydatki na leczenie i czynić osoby bardziej podatnymi na zarażenie wirusem z powodu słabej odporności.

Poradnik Zdrowie: bezsenność - co zrobić, aby zasnąć?

Około 56 proc. Amerykanów twierdzi, że cierpi na nasilenie zaburzeń snu. 57 proc. osób zgłaszających te zaburzenia twierdzi, że ma problemy z zasypianiem. Około 46 proc. osób śpi mniej; 45 proc. doświadcza gorszej jakości snu; a 36 proc. ma niepokojące sny - tak wynika z ankiety przeprowadzonej na zlecenie American Academy of Sleep Medicine (AASM).

W przeprowadzonym badaniu to mężczyźni częściej zgłaszali zaburzenia snu, a osoby w wieku od 35 do 44 lat miały najwyższy wskaźnik bezsenności związanej z COVID (70 proc.). Osoby po 55 roku życia najczęściej zgłaszały problemy z zaśnięciem lub utrzymaniem snu.

Bezsenność jest często powodowana przez stres lub czynniki związane ze stylem życia, które bardzo się zmieniły w ciągu ostatnich dwóch lat pandemii. Pandemia zmieniła nawyki ludzi - nieregularne pory wstawania, spędzanie większej ilości czasu na oglądaniu telewizji lub przeglądaniu kanałów social mediowych.

COVID-somnia to nie tylko problem bezsenności. Tragiczne są także jej skutki - skrajne wyczerpanie, senność i drażliwość w ciągu dnia. 

„Najlepszym sposobem na zdrowy sen w tych bezprecedensowych czasach jest uwzględnienie nawyków i rutyny snu” – powiedziała Jennifer Martin, licencjonowana psycholog kliniczna i przewodnicząca zarządu AASM.

Pomocne może być utrzymywanie spójnego harmonogramu. Staraj się spać siedem godzin w nocy, spróbuj kłaść się spać i wstawać o tej samej porze siedem dni w tygodniu.

Warto także skrócić czas spędzany przed ekranem, ograniczyć oglądanie wiadomości i scrollowanie mediów społecznościowych przed snem. 

Zadbaj o spokój i rutynę snu w chłodnym, cichym i ciemnym pokoju. Przed snem spróbuj się zrelaksować - może to być ciepła i aromatyczna kąpiel, czytanie ciekawej książki lub medytacja. 

Jeśli problemy ze snem nie ustępują, porozmawiaj ze swoim lekarzem.