Chorujesz na COVID-19 i nie dasz rady powiedzieć tego wierszyka? Natychmiast dzwoń do lekarza

2022-02-02 12:21

Towarzyszące COVID-19 zapalenie płuc to powód, by jak najszybciej poszukać profesjonalnej pomocy. Ale jak to samemu rozpoznać? Pomoże prosty wierszyk, który należy wypowiedzieć jednym tchem. A jeśli się nie uda, trzeba jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Chorujesz na COVID-19 i nie dasz rady powiedzieć tego wierszyka? Natychmiast dzwoń do lekarza
Autor: Getty Images

Wierszyk ten zamieścił na swoim profilu na Facebooku dr n. med. Maciej Jęrzejko, znany śląski ginekolog-położnik. Lekarz niedawno sam zachorował na COVID-19 i z perspektywy własnej wiedzy oraz doświadczenia radzi, jak leczyć tę chorobę w domu i kiedy koniecznie trzeba wezwać lekarza.

W jednym z kolejnych postów specjalista napisał: "Nie licz na cud. Przygotuj się. Najpewniej zachorujesz na Covid - wiec po prostu się przygotuj".

Zamieścił również listę produktów, które warto mieć w domu na wypadek infekcji - to przede wszystkim sprzęt do monitorowania parametrów życiowych, w tym termometr bezdotykowy, aparat do mierzenia ciśnienia i pulsoksymetr napalcowy oraz nebulizator pneumatyczny.

Na liście są również produkty spożywcze, które mogą wspomóc organizm w trakcie choroby oraz zalecane przy tej chorobie leki. Ekspert podkreśla również, by obserwować organizm i natychmiast reagować na pogorszenie się stanu zdrowia. Jak pisze:  

"Pamiętaj o wierszyku diagnostycznym: Ja chcę mieszkać w wolnym kraju, gdzie jest wolne każde słowo, gdzie prezydent wie co mówi, konkurencje mając zdrową. Jeśli nie potrafisz wypowiedzieć tego jednym tchem to możesz mieć zapalenie płuc! Dzwon do lekarza natychmiast. I to nie jest żart."

Poradnik Zdrowie: szczepienia przeciwko COVID-19

Lekarz podkreśla, że około 6-8 doby infekcji może dojść do gwałtownego pogorszenia samopoczucia - może wrócić gorączka i pojawią się duszności. W takiej sytuacji chorego natychmiast musi osłuchać lekarz, gdyż może to być początek burzy cytokinowej, która zagraża życiu.

Pełen tekst wpisu dr Jęrzejko wraz z linkami edukacyjnymi do filmów na YouTube dostępny jest w poście: