Znany lekarz zachorował na COVID-19. Radzi, jak się leczyć w domu

2022-01-31 10:40

"Dwa lata uciekałem przed Covidem i udawało się, ale niestety dzisiaj po powrocie do domu poczułem że mi zimno, zmierzyłem gorączkę - 38.1 C. Zrobiłem test antygenowy z wymazu z nosogardła - niestety jestem trafiony" napisał na swoim profilu dr n. med. Maciej Jędrzejko, znany lekarz ginekolog. Lekarz opisał również, w jaki sposób zamierza leczyć COVID-19 w domu i w jakiej sytuacji zadzwoni po pogotowie. Jego rady mogą się przydać każdemu, kto zarazi się koronawirusem.

Znany lekarz zachorował na COVID-19. Radzi, jak się leczyć w domu
Autor: Getty Images

Dr n. med. Maciej Jędrzejko jest znanym śląskim ginekologiem-położnikiem. Jest również autorem m.in. popularnego na Facebooku poradnika covidowego (#covidowyporadnikdomowy). Jak napisał, przypuszcza, że jest zakażony Omikronem od minimum 3-5 dni.

Opisał swoje objawy: "Na razie mam lekki katarek, lekką gorączkę, trochę mnie szczypią oczy, mocno czerwone gardło, luki podniebienne i migdałki bez nalotów, bez czopów ropnych na tylnej ścianie gardła, powiększone grudki chłonne, wydzielina czysta śluzowa, trochę zwiększona, czuję zmęczenie (ale miałem też intensywny dzień) i tyle na razie."

W poście na FB lekarz zaznaczył, że ma przygotowany termometr, pulsoksymetr, aparat do mierzenia ciśnienia, a także nebulizator z solą fizjologiczną. Ponieważ ma choroby współistniejące, takie jak nadciśnienie, otyłość, a także insulinooporność, zabezpieczył zapas leków i pilnuje ich regularnego brania. Nie zamierza brać amantadyny, nie ma bowiem póki co żadnych dowodów na jej skuteczność.

Zwiększy za to ilość witamin - wit. D3 z 4000j do 8000j dziennie i wit C do 2 g dziennie, a do tego będzie przyjmował cynk w dawce 50 mg na dobę oraz doustne probiotyki i naturalne ich źródła, takie jak kiszonki i jogurty. Ze względu na otyłość będzie również przyjmował profilaktycznie przeciwzakrzepową heparynę drobnocząsteczkową. Zamierza również pić 4 litry wody dziennie.

Poradnik Zdrowie: szczepienia przeciwko COVID-19

Dr Maciej Jędrzejko podpowiada również, że warto obserwować katar i wydzielinę, a także m.in. co 4-6 godzin monitorować saturację za pomocą pulsoksymetru i mierzyć ciśnienie oraz temperaturę. Warto także przynajmniej raz na 3-4 godziny wstać z łóżka i pochodzić po domu, a leżąc w łóżku co jakiś czas unosić kończyny - wszystko w celu zapobiegania ewentualnym zakrzepom.

W treści swojego posta opisuje również, jakie leki i w jakiej dawce będzie przyjmował, gdy gorączka podskoczy, i w jakiej sytuacji zadzwoni po pogotowie. Prosi też, by wszyscy, z którymi miał w ostatnim czasie bliski kontakt, zrobili test na COVID-19.