Co robić, gdy podejrzewasz u siebie zakażenie koronawirusem? Mikrobiolog radzi

2022-01-31 7:05

Od ubiegłego tygodnia w Polsce notowane są niespotykane wcześniej przyrosty zakażeń koronawirusem, sięgające 50 tys. nowych przypadków COVID-19 dziennie. Mikrobiolog dr n. med. Joanna Jursa-Kulesza, kierownik zespołu kontroli zakażeń szpitala wojewódzkiego w Szczecinie wyjaśnia, jak postępować, jeśli podejrzewamy u siebie zakażenie koronawirusem.

Co robić, gdy podejrzewasz u siebie zakażenie koronawirusem? Mikrobiolog radzi
Autor: Getty Images

Jak powiedziała ekspertka w rozmowie z PAP, w szpitalu, w którym pracuje, sytuacja jest obecnie stabilna. Lekarze obserwują zaś masowe zakażenia "przede wszystkim pod postacią przeziębień, „które nie kwalifikują się do leczenia szpitalnego ani do wykonywania większych zabiegów diagnostyczno-leczniczych".

Jak dodała: "Obserwujemy jednak od zeszłego tygodnia gwałtowne wzrosty zakażeń w Polsce i spodziewamy się, że w przyszłym tygodniu możemy mieć bardzo ciężką sytuację w szpitalu. Wariant omikron zaczyna już powoli przeważać w wywoływaniu zakażeń, a statystyka jest nieubłagana – im więcej osób będzie chorować, tym więcej będzie też wymagało hospitalizacji" – wyjaśniła.

Poradnik Zdrowie: szczepienia przeciwko COVID-19

Jak dodała, objawy u pacjentów zakażonych koronawirusem związane są głównie z górnymi drogami oddechowymi: to ostre bóle gardła, wiążące się z suchym kaszlem, katar z bólem zatok i bóle głowy.

Zdarzają się też bóle brzucha i biegunki, ale są rzadsze niż w przypadku wcześniejszych wariantów wirusa.

"Gdy wiemy, że jesteśmy zakażeni koronawirusem, przede wszystkim mierzymy temperaturę. Jeśli utrzymuje się wysoka gorączka – powyżej 39 st. Celsjusza – należy skontaktować się z lekarzem. Podobnie jeśli zaczynają się problemy z oddychaniem" – powiedziała lekarka.

Ekspertka podkreśliła, że problemy te występują już po tym, gdy dochodzi do spadku saturacji, dlatego – jak wskazała – warto zaopatrzyć się w pulsoksymetr i sprawdzać utlenowanie krwi, a także nie dać się zmylić łagodniejszemu przebiegowi choroby.

"Pacjent może nie odczuwać tego, że saturacja spada poniżej 93-92 proc. To bardzo niekorzystne zjawisko, bo gdy zaczyna już odczuwać duszności, płuca są już w dużej części zajęte chorobą" – wskazała dr Jursa-Kulesza.

Dr Jursa-Kulesza dodała, że m.in. z tego powodu nie należy unikać testu na koronawirusa – można najpierw wykonać test antygenowy dostępny w aptekach czy sklepach.

"Podejrzewając zakażenie, powinniśmy jak najwcześniej to sprawdzić. Tym bardziej, że przy takiej liczbie zachorowań trzeba dłużej czekać na wynik testu PCR" – wskazała mikrobiolog.

Ekspertka zastrzegła, że szybkie testy kasetkowe dają dodatni wynik w okresie zakaźności pacjenta, dlatego jeżeli występują objawy, a wynik testu kasetkowego jest ujemny, badanie należy wykonać testem PCR, który jest bardziej czuły.

"Test PCR możemy sobie zlecić sami poprzez platformę pacjent.gov.pl" – przypomniała dr Jursa-Kulesza.