Białkowa szczepionka Novavax na COVID-19 już wkrótce w Polsce. Jak działa i jakie ma skutki uboczne?

2022-02-18 12:43

Na przyszły tydzień prognozowane są dostawy do Polski szczepionki przeciw koronawirusowi firmy Novavax - poinformował w piątek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. To szczepionka białkowa, co może - zdaniem ekspertów - przekonać do zaszczepienia się te osoby, które do tej pory tego nie zrobiły. Wstępne wyniki badań wskazują, że może mieć ona mniej potencjalnych działań niepożądanych.

Białkowa szczepionka Novavax na COVID-19 już wkrótce w Polsce. Jak działa i jakie ma skutki uboczne?
Autor: Getty Images

Szczepionka Novavax o nazwie Nuvaxovid przeznaczona jest dla osób w wieku od 18 lat. Komisja Europejska dopuściła ją do obrotu w UE w grudniu 2021r - to piąta zalecana w UE szczepionka przeciw COVID-19.

Jak powiedział w piątek rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz. "Zgodnie z zapowiedziami szczepionka ma dotrzeć w tygodniu między 21 a 25 lutego" - powiedział, dodając, że dostawy są spodziewane w przyszłym tygodniu. Podkreślił, że wtedy również będzie znana decyzja "co do grup ze wskazaniem do przyjęcia tej szczepionki".

"Liczymy, że osoby, które do tej pory były wstrzemięźliwe w ramach procesu szczepień z uwagi na fakt, że miały wątpliwości - choć ich nie powinny mieć - co do szczepionek np. mRNA, to ta szczepionka - stricte białkowa - będzie dla tych osób przesłanką do zaszczepienia się" - powiedział Andrusiewicz, podkreślając jednocześnie, że każda szczepionka, którą szczepimy się obecnie w Polsce jest bezpieczna i skuteczna.

Jak działa szczepionka Novavax?

Szczepionka Novavax wykorzystuje technologię białkową, podobną, jaka stosowana jest m.in. w szczepionkach przeciw grypie. W składzie ma 5 µg rekombinowanego białka S wirusa SARS-CoV-2, a także 50 µg adiuwantu nazwanego Matrix-M, który bazuje na saponinie z kory mydłodrzewa właściwego. Po zaszczepieniu układ immunologiczny identyfikuje cząsteczki białka jako agresora i wytwarza przeciwko nim przeciwciała. Dzięki temu w razie kontaktu z koronawirusem rozpoznaje jego białko.

Szczepionka podawana jest domięśniowo w dwóch dawkach w odstępie trzech tygodni.

Poradnik Zdrowie: szczepienia przeciwko COVID-19

Z badań III fazy preparatu Novavax przeprowadzonego w Stanach Zjednoczonych i w Meksyku, które objęło 29 949 uczestników w wieku 18 lat i starszych, którzy wcześniej nie zachorowali na SARS-CoV-2 wynika, że szczepionka jest w 92,6 proc. skuteczna przeciwko koronawirusowi, a działania niepożądane są częstsze po drugiej dawce.

Najczęstsze skutki niepożądane preparatu Novavax zaobserwowane w badaniu to:

  • tkliwość i ból w miejscu zastrzyku  
  • zmęczenie
  • bóle mięśniowe
  • ból głowy
  • złe samopoczucie
  • gorączka
  • nudności i wymioty
  • ból stawów

Zgodnie z rekomendacją WHO szczepienie preparatem Nuvaxovid zalecane jest szczególnie osobom, które z powodu chorób współistniejących, takich jak choroby układu krążenia, choroby układu oddechowego czy cukrzyca narażone są na ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, a także osobom, które w przeszłości chorowały na COVID-19 oraz kobietom karmiącym piersią.