WZW C - jak ustrzec się WZW typu C?

2014-07-08 15:53
WZW C - jak ustrzec się WZW typu C?
Autor: thinkstockphotos.com

WZW C, inaczej wirusowe zapalenie wątroby typu C, to choroba, przed którą wciąż ostrzegają nas epidemiolodzy. Zagrożeń jest mnóstwo, a wielu z nich nie sposób uniknąć, np. trudno zrezygnować z badań kontrolnych, wizyt u stomatologa, ginekologa. Co trzeba wiedzieć, aby czuć się bezpiecznie i nie obawiać się zarażenia WZW typu C?

WZW C, inaczej wirusowe zapalenie wątroby typu C, jest bardzo groźną chorobą. Co gorsze, nie ma na nią szczepionki. Jednak są sposoby, by się przed nią uchronić.

 • Przede wszystkim zaszczep się przeciwko WZW A i B – szczepionki są powszechnie dostępne.

WZW typu C: zrób badanie krwi

 • Nawet za własne pieniądze, bo koszt jest niewielki (ok. 30 zł), zrób badanie krwi na obecność wirusa HCV. Podstawowym badaniem jest test serologiczny wykrywający przeciwciała anty-HCV, które pojawiają się w 8–10 tygodni od zakażenia. Jeśli wynik jest dodatni, dostaniesz skierowanie do poradni chorób zakaźnych, w której – dla potwierdzenia obecności przeciwciał anty-HCV – wykonuje się badanie wykrywające materiał genetyczny wirusa we krwi (pojawia się on już 1–2 tygodnie po zakażeniu). Służą do tego testy PCR (dla nieubezpieczonych – ok. 300 zł) określające obecność kwasu nukleinowego wirusa i jego stężenie w surowicy krwi.

 • Co piąte zakażenie to skutek zabiegów upiększających, a także kolczykowania, tatuowania i dożylnej narkomanii. Wybieraj gabinety, które cieszą się renomą, gdzie przestrzegane są wszystkie reżimy sanitarne.
 • Ryzyko transmisji zakażenia drogą seksualną jest niewielkie. Nasienie mężczyzn zakażonych, wydzieliny z dróg rodnych kobiet czy ślina nie są istotnym materiałem zakaźnym. Partnerom zakażonych nie zaleca się żadnych dodatkowych metod ochronnych. Groźne mogą być praktyki seksualne, w czasie których dochodzi do uszkodzenia śluzówki.
 • Profilaktyka WZW typu C: zastrzyk czy zmiana opatrunku tylko w rękawiczkach

 • Jeśli poddajesz się zabiegowi, nawet drobnemu (np. zastrzyk, zmiana opatrunku), pilnuj, by był on wykonywany w ochronnych rękawiczkach, które powinny być zmieniane po każdym pacjencie. Jeżeli zauważysz, że personel nie zmienia rękawiczek, zwróć uwagę.
 • Nie pożyczaj nikomu ani od nikogo przyborów osobistych, takich jak narzędzia do manikiuru, depilator, maszynka do golenia czy szczoteczka do zębów.
 • Jeśli decydujesz się na duży zabieg kosmetyczny, w czasie którego dojdzie do przerwania ciągłości tkanek, czyli np. ukłucia czy nacięcia skóry, wybierz salon, gdzie przestrzega się higieny. Możesz zapytać właściciela, czy używa jednorazowego sprzętu i jak sterylizowane są narzędzia.
 • miesięcznik "Zdrowie"
  Czy artykuł był przydatny?
  Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.