Zapalenie śluzówki macicy: przyczyny. Objawy i leczenie zapalenia błony śluzowej macicy

2013-07-02 10:36 ap

Zapalenie błony śluzowej macicy zazwyczaj jest powikłaniem po porodzie lub zabiegach diagnostycznych (np. łyżeczkowaniu, gdy nie była zachowana aseptyka). Leczenie jest konieczne, bo zapalenie śluzówki macicy może prowadzić do zapalenia przydatków (jajowodów i jajników). Jakie objawy świadczą o zapaleniu błony śluzowej macicy? Jak leczy się zapalenie śluzówki macicy?

Zapalenie błony śluzowej macicy pojawia się, gdy bakterie bytujące w pochwie zostaną przeniesione do macicy - dochodzi do tego przede wszystkim w trakcie różnych zabiegów i badań ginekologicznych, po porodzie czy poronieniu.

Zapalenie błony śluzowej macicy: przyczyny

Zapalenie błony śluzowej macicy może pojawić się:

  • po zabiegach wewnątrzmacicznych (np. po wyłyżeczkowaniu) lub gdy w macicy (np. po poronieniu) pozostaną fragmenty jaja płodowego czy łożyska
  • na skutek mechanicznego wprowadzenia bakterii do jamy macicy w czasie operacji położniczych
  • po wewnątrzmacicznych zabiegach diagnostycznych, np. po histerosalpingografii (badania radiologicznego macicy i przydatków)

Zapalenie błony śluzowej macicy często towarzyszy rakowi lub polipom trzonu macicy oraz mięśniakom.

Zapalenie błony śluzowej macicy: objawy

Objawami stanu zapalnego błony śluzowej macicy są:

  • nieprawidłowe plamienia lub krwawienia
  • bóle w podbrzuszu
  • czasem podwyższona temperatura.

W ostrym stanie zapalnym trzon macicy może być powiększony, bolesny i rozpulchniony.

Zapalenie błony śluzowej macicy: leczenie

Leczenie zapalenia endometrium polega na doprowadzeniu do złuszczenia błony śluzowej i podawaniu antybiotyków, środków przeciwbólowych i rozkurczowych. W przewlekłym zapaleniu błony śluzowej macicy stosuje się leczenie hormonalne (estrogeny).

Zapalenie błony śluzowej macicy: powikłania

Gdy stan zapalny obejmuje swym zasięgiem miednicę mniejszą, staje się przyczyną zrostów, które mogą prowadzić do niedrożności jajowodów i utrudniać lub nawet uniemożliwiać zajście w ciążę. bardzo rzadko, przy bardzo ostrym stanie zapalnym bywa konieczne obustronne usunięcie przydatków.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE
Karolina
|

dzień dobry potrzebuję pomocy była na wizycie u ginekologa i Pani doktor stwierdziła litą zmianę za macicą 4,2x4,9 czuła opór badając palpacyjnie.Dostałam skierowanie na tk które mam już nie długo ale bardzo się boję.Lekarz rodziny powiedziała że to może być ropień który się często zdarza po porodach.Czy w tym przypadku badania krwi w tym ob i crp powinny być w nornie.Bo takie właśnie mam.Proszę o pomoc i z góry dziękuję.