ZAPALENIE GRUCZOŁU BARTHOLINA: przyczyny, objawy, leczenie

Zapalenie gruczołu Bartholina najczęściej występuje u aktywnych seksualnie kobiet w wieku 20-30 lat. Charakterystycznym objawem ostrego zapalenia gruczołu Bartholina jest szybko narastający silny ból okolicy sromu, który dokucza szczególnie przy siadaniu i zmianie pozycji. Jakie są przyczyny zapalenia gruczołu Bartholina? Sprawdź objawy i leczenie tej choroby.

Zapaleniu gruczołu Bartholina często towarzyszy zaczerwienienie, obrzmienie lub pojawienie się guza w przedsionku pochwy. Gruczoły Bartholina mają rozmiar ziarnka grochu i leżą po obu stronach przedsionka pochwy (po jednym z każdej strony). Nieleczone zapalenie gruczołu Bartholina może doprowadzić do zapalenia narządów miednicy mniejszej.

Zapalenie gruczołu Bartholina – objawy

Schorzenie to przyjmuje dwie postacie – przewlekłą i ostrą. W stanie ostrym wyczuwalny jest bolesny guz w przedsionku pochwy (może utrudniać chodzenie i siedzenie), dochodzi do zaczerwienienia okolicy guza, ból nasila się podczas ruchu, a pacjentka ma podwyższoną temperaturę. W stanie przewlekłym guz jest zazwyczaj bezbolesny, rzadko występuje też gorączka.

Zapalenie gruczołu Bartholina – przyczyny

Przyczyną zapalenia gruczołu Bartholina jest najczęściej zakażenie bakteryjne. Na skutek infekcji dochodzi do obrzęku i zatkania ujścia przewodów wyprowadzających - produkowana wydzielina zaczyna zalegać w gruczole (tworzy się tzw. torbiel zastoinowa). Jeżeli dojdzie do zakażenia zalegającej w torbieli zastoinowej wydzieliny, tworzy się ropień.
Aby uniknąć infekcji należy zawsze pamiętać o:

  • stosowaniu prezerwatyw, zwłaszcza jeśli ma się kilku partnerów seksualnych
  • dbaniu o higienę okolic intymnych (np. stosując żele do higieny intymnej o odpowiednim pH)
  • stosowaniu przewiewnej, bawełnianej bielizny
  • stosowaniu preparatów zawierających kultury bakterii Lactobacillus i Bifidobacterium (doustnie lub miejscowo, dopochwowo) podczas i kilka dni po zakończeniu antybiotykoterapii

Zapalenie gruczołu Bartholina – diagnoza

Rozpoznanie choroby stawia się na podstawie objawów klinicznych i badania ginekologicznego przeprowadzonego za pomocą wziernika. Czasem konieczne jest wykonanie tzw. posiewu z wydzieliny gruczołu Bartholina.

Zapalenie gruczołu Bartholina – leczenie

Leczenie zachowawcze polega na obserwacji lub/i równoczesnym stosowaniu antybiotykoterapii. W przypadku pojawienia się mało nasilonych objawów zapalenia (zaczerwienienie, niewielki obrzęk, lekki ból) może zostać włączona antybiotykoterapia oraz „domowe sposoby leczenia”. Należą do nich nasiadówki lub okłady z preparatów zawierających octanowinian glinu (np. Altacet, płyn Burowa), rumianek, nadmanganian potasu (KMnO4) lub mieszanek ziołowych (np. Vagosan).

Ważne

Leczenie operacyjne to najczęstszy sposób leczenia ropnia gruczołu Bartolina. Polega ono na nacięciu nabrzmiałego ropnia i opróżnieniu go z zalegającej ropy. W przypadku nawracających zapaleń gruczołu Bartholina można wykonać tzw. marsupializację. Jest to chirurgiczne rozcięcie zmienionego chorobowo gruczołu i poszerzenie powstałego w ten sposób otworu. Dzięki temu zalegająca wydzielina znajduje drogę odpływu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
dora
|

Własnie siedze i czuje jak mój ropien sie oprożnia...co za ulga! Męczyła sie z nim 5 dni, robiłam okłady tremoforem i tylko czułam jak sie powieksza. Dziś jednak zrobiłam 3 razy około godzinne nasiadówki w gorącej wodzie z mydłem i zadziałało! Pierwszy raz stosowałam tą medote a to juz moja trzecia przygoda z tym paskudztwem.

tola
|

Ja miałam w 2014r obustronną marsupializację ropni bartolina . W 2015 wycieli z lewej strony całkowicie. W 2017 z prawej strony powrócił ,urosło ponownie.

Ola
|

Ja leze w szpitalu od 2 dni wczoraj mialam zabieg guz wysze na prawej wardze a kilka godzin po zabiegu wystapil obrzek lewej i lekarze walcza jak moga zimnymi okladami i masciami twierdza ze taki obrzek jest normalny ale pewnie spedze tu jeszcze pare dni :)

Em
|

JA rowniez mialam ostre zapalenie gruczolu batholina i dodam ze pojawil sie w ciazy, nie dawal na poczatku objawow mialam jedynie wyczuwalny guz. Niestety miesiac przed porodem pojawil sie silny bol i guz podwoil swoja wielkosc. Niezbedna byla interwencja chirurgiczna. Zabieg mialam przerowadzony pod narkoza gdyz lekarz uznal ze bedzie to i tak mniej szkodliwe dla dziecka niz usuwanie tylko w znieczuleniu miejscowy. Bol byl okropny wiec zgodzilam sie na wszystko aby tylko jak najszybciej sie tego pozbyc. Jestem po zdarzeniu 6 lat i na razie nie mam nawrotu...

kasia
|

Drogie panie,również borykałam sięz cystą bBartoli niego,niestety nie pocieszy ćwas fakt,ze zabiegi które wykonywane są w Pl nie dają żadnejgwarancji,ze ten drań nie wróci,tylko 3% ,i zazwyczaj wraca,prędzejczy później,tak było i ze mną,9 lat spokoju,niedawno mmój0rześladowca pojawił ssięwięc pobiegłam do lekarza nie czekając,aż dojdzie do stanu zapalnego,dodam iż mieszkam obecnie w Belgii, oczywiście lekarz potwierdziłmoje obawy i wyznaczył zabieg za dwa dni,a raczej operacje całkowitego usunięcia gruczołu,zabieg rróżni siętym co Polsce i daje 97%gwarancji wwyleczenia,,usunięto mi cały gruczoł z zapasem komórek,któremogą ddoprowadzićdo powrotu choroby,około 6 cm w głąb w kształcie trójkąta i nie zzeszytówrany,aby zdrowe kkomórkisame oodbudowały yścianki ,przez ok 3 tyg pielęgniarkarobiła mi opatrunki wewnętrzne,nie jest to bolesne,ale trzeba ddbaćo siebie,,,,,,,,blizna jest niewielka i nie oodczuwam dyskomfortu ,,,,,nie bolało zbytnio,dodajze od razu chodziłam

kajka
|

Ja miałam ropień który wracał 4 razy ale ostry więc chodziłam po ścianach straszny ból 3 razy dawali mi głupiego jasia i wyczyszczono raz w innym szpitalu na żywca koszmar wszystko się zmieniło kiedy odeszłam od ojca mojego dziecka nigdy to świństwo nie wróciło a on niech zaraża sobie inne

Małpiszon
|

Właśnie dziś wróciłam do domu po wczorajszym nacinaniu ropnia z tego gruczołu, koszmar. Nie zwlekajcie z wizytą u lekarza już przy pierwszych objawach. Ja zwlekałam, lewa warga sromowa spuchła mi okropnie, ból nie do opisania, nie życzę najgorszemu wrogowi. Zawieziono mnie na sor i tam licznych peturbacjach przyjęto mnie na oddział. Pod znieczuleniem miejscowym lekarz zrobił zabieg, nie powiem żeby było przyjemnie. Zwłaszcza szycie momentami było bolesne. Jakiś czas po znieczuleniu ból był jeszcze mocny.ale teraz jest już dobrze, oby nigdy nie wróciło. Za długo czekałam, wy nie czekajcie, dajcie się badać!!!

Wiki
|

Miałam zapalenie gruczołu w drugiej klasie gimnazjum ale sam zszedł,później w 3 klasie,później w 1 technikum i teraz w 3 technikum.Moje problemy zaczęły się od wieku od 13 roku życia.Raz miałam przeprowadzony zabieg u ginekologa.Niestety nie podał mi żadnego znieczulenia i przecinal go na żywca.Nie jestem aktywna seksualnie dziewczyną i dbam o higienę intymna jednak nadal dotyka mnie ten problem.Wiec dziewczyny nie martwcie się że to tylko przez uprawianie seksu.Przyczyny mogą być różne.

JOanna
|

Nie ma czego się bać. Całkowita narkoza, zabieg trwa bardzo krótko - 5-10 minut. Po wybudzeniu ulga - sama rana nie boli, a ustępuje ból "narywania", wypis ze szpitala tego samego dnia.

Natka
|

Zabieg usunięcia gruczołu dopiero przede mną okropnie się boję jak jest po zabiegu i czy zabieg jest pod narkoza?