ZAPALENIE GRUCZOŁU BARTHOLINA: przyczyny, objawy, leczenie

2015-01-30 6:30

Zapalenie gruczołu Bartholina najczęściej występuje u aktywnych seksualnie kobiet w wieku 20-30 lat. Charakterystycznym objawem ostrego zapalenia gruczołu Bartholina jest szybko narastający silny ból okolicy sromu, który dokucza szczególnie przy siadaniu i zmianie pozycji. Jakie są przyczyny zapalenia gruczołu Bartholina? Sprawdź objawy i leczenie tej choroby.

Nie stosuj dezodorantów intymnych i zapachowych wkładek
Autor: Photos.com Niektóre kobiety reagują alergicznie na dodatki zapachowe i barwniki, czego konsekwencją jest podrażnienie i świąd skóry krocza. Jednak bezzapachowe wkładki higieniczne są pożądane. Zapobiegają nie tylko zabrudzeniu bielizny, ale też wchłaniają resztki moczu oraz wydzielinę pochwową, chroniąc przed przykrym zapachem i wilgocią. Należy je zmieniać nie rzadziej niż 2–3 razy dziennie.

Spis treści

  1. Zapalenie gruczołu Bartholina – objawy
  2. Zapalenie gruczołu Bartholina – przyczyny
  3. Zapalenie gruczołu Bartholina – diagnoza
  4. Zapalenie gruczołu Bartholina – leczenie

Zapaleniu gruczołu Bartholina często towarzyszy zaczerwienienie, obrzmienie lub pojawienie się guza w przedsionku pochwy. Gruczoły Bartholina mają rozmiar ziarnka grochu i leżą po obu stronach przedsionka pochwy (po jednym z każdej strony). Nieleczone zapalenie gruczołu Bartholina może doprowadzić do zapalenia narządów miednicy mniejszej.

Zapalenie gruczołu Bartholina – objawy

Schorzenie to przyjmuje dwie postacie – przewlekłą i ostrą. W stanie ostrym wyczuwalny jest bolesny guz w przedsionku pochwy (może utrudniać chodzenie i siedzenie), dochodzi do zaczerwienienia okolicy guza, ból nasila się podczas ruchu, a pacjentka ma podwyższoną temperaturę. W stanie przewlekłym guz jest zazwyczaj bezbolesny, rzadko występuje też gorączka.

Zapalenie gruczołu Bartholina – przyczyny

Przyczyną zapalenia gruczołu Bartholina jest najczęściej zakażenie bakteryjne. Na skutek infekcji dochodzi do obrzęku i zatkania ujścia przewodów wyprowadzających - produkowana wydzielina zaczyna zalegać w gruczole (tworzy się tzw. torbiel zastoinowa). Jeżeli dojdzie do zakażenia zalegającej w torbieli zastoinowej wydzieliny, tworzy się ropień.Aby uniknąć infekcji należy zawsze pamiętać o:

  • stosowaniu prezerwatyw, zwłaszcza jeśli ma się kilku partnerów seksualnych
  • dbaniu o higienę okolic intymnych (np. stosując żele do higieny intymnej o odpowiednim pH)
  • stosowaniu przewiewnej, bawełnianej bielizny
  • stosowaniu preparatów zawierających kultury bakterii Lactobacillus i Bifidobacterium (doustnie lub miejscowo, dopochwowo) podczas i kilka dni po zakończeniu antybiotykoterapii

Zapalenie gruczołu Bartholina – diagnoza

Rozpoznanie choroby stawia się na podstawie objawów klinicznych i badania ginekologicznego przeprowadzonego za pomocą wziernika. Czasem konieczne jest wykonanie tzw. posiewu z wydzieliny gruczołu Bartholina.

Zapalenie gruczołu Bartholina – leczenie

Leczenie zachowawcze polega na obserwacji lub/i równoczesnym stosowaniu antybiotykoterapii. W przypadku pojawienia się mało nasilonych objawów zapalenia (zaczerwienienie, niewielki obrzęk, lekki ból) może zostać włączona antybiotykoterapia oraz „domowe sposoby leczenia”. Należą do nich nasiadówki lub okłady z preparatów zawierających octanowinian glinu (np. Altacet, płyn Burowa), rumianek, nadmanganian potasu (KMnO4) lub mieszanek ziołowych (np. Vagosan).

Ważne

Leczenie operacyjne to najczęstszy sposób leczenia ropnia gruczołu Bartolina. Polega ono na nacięciu nabrzmiałego ropnia i opróżnieniu go z zalegającej ropy. W przypadku nawracających zapaleń gruczołu Bartholina można wykonać tzw. marsupializację. Jest to chirurgiczne rozcięcie zmienionego chorobowo gruczołu i poszerzenie powstałego w ten sposób otworu. Dzięki temu zalegająca wydzielina znajduje drogę odpływu.