Torbiel krwotoczna: przyczyny, objawy, leczenie

2017-01-23 7:13

Torbiel krwotoczna, jest najczęściej bezobjawowa i nie wymaga leczenia. Dolegliwości bólowe w obrębie podbrzusza z współtowarzyszącymi nudnościami i wymiotami sugerują skręcenie lub pęknięcie torbieli z ewakuacją jej treści. Wówczas wymagana jest interwencja chirurgiczna. Jak powstaje torbiel krwotoczna?

Torbiel krwotoczna: przyczyny, objawy, leczenie
Autor: thinkstockphotos.com Torbiel krwotoczna, jest najczęściej bezobjawowa i nie wymaga leczenia.

Spis treści

  1. Objawy torbieli krwotocznej
  2. Torbiel krwotoczna: leczenie
  3. Kiedy operować torbiel krwotoczną

Torbiel krwotoczna, tak jak i inne zmiany torbielowate w obrębie jajnika to stosunkowo częste patologie i zazwyczaj nie powinny budzić niepokoju. W większości przypadków obligują do częstszej obserwacji.

Aby zrozumieć powstawanie torbieli krwotocznej konieczna jest znajomość cyklu menstruacyjnego. Dojrzewanie komórki jajowej rozpoczyna się na etapie rekrutacji pęcherzyka dominującego, który następnie przekształci się w formę pęcherzyka Graafa. Owulacja jest procesem polegającym na pęknięciu tego pęcherzyka, uwolnieniu komórki jajowej i przypada na połowę cyklu. Torebka pęcherzyka pozostaje i podlega procesowi luteinizacji, czyli gromadzeniu żółtego barwnika – luteiny, będącego efektem rozrostu warstwy ziarnistej. Torbiel krwotoczna może powstawać na etapie tworzenia pęcherzyka Graafa oraz ciałka żółtego. W pierwszym przypadku jest to torbiel krwotoczna czynnościowa, w drugim torbiel ciałka żółtego. Obie sytuacje wynikają z bardzo dobrego unaczynienia pęcherzyków. Drobne naczynia niemalże wnikają do ich światła. Niestety są bardzo kruche i stosunkowo łatwo ulegają pęknięciu. Wówczas krew wnika do wnętrza pęcherzyka Graafa czy ciałka żółtego.

Objawy torbieli krwotocznej

Objawy związane z obecnością torbieli krwotocznej pojawiają się zwykle dopiero wtedy, kiedy sama torbiel osiąga znaczne rozmiary, co jest efektem zwiększonej produkcji krwi. Do charakterystycznych symptomów zalicza się:

  • dolegliwości bólowe podbrzusza
  • dyskomfort w obrębie jamy brzusznej, co przejawia się nudnościami i wymiotami
  • rzadko, ale można spotkać się z pęknięciem torbieli, co daje dodatnie objawy otrzewnowe tj. twardy, deskowaty brzuch większy ból przy oderwaniu dłoni badającego od powłok brzusznych niż w przypadku pierwszego kontaktu, przyspieszenie tętna

Torbiel krwotoczna: leczenie

Torbiel krwotoczna często ma niemy klinicznie przebieg, w związku z tym nie obliguje do wdrożenia postępowania terapeutycznego. W wielu przypadkach dochodzi do wchłonięcia zmiany w sposób samoistny. Ponadto dopuszcza się współwystępowanie torbieli krwotocznej i prawidłowo rozwijającej się ciąży. Co więcej nie ma mowy o zaburzeniu procesu zapłodnienia komórki jajowej czy implantacji zarodka przy obecnej torbieli krwotocznej.

Leczenie farmakologiczne należy wdrożyć wówczas, gdy torbiel kliniczna nie znika podczas obserwacji kilku cykli. Zazwyczaj lekiem wybieranym przez ginekologów są tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe, których działanie polega na hamowaniu pracy jajników, a dokładniej nie dochodzi do folikulogenezy. Takie postępowanie nie zawsze oznacza długotrwały sukces, bowiem wiele kobiet ma tendencje do tworzenia tego typu patologii.

Kiedy operować torbiel krwotoczną

W wyjątkowych sytuacjach, kiedy działanie farmakologiczne nie przynosi efektu podejmowane jest bardziej radykalne działanie, a dokładniej pacjentka przygotowywana jest do zabiegu operacyjnego. Kwalifikowane są także kobiety, u których zmiany są wyjściowo duże, powyżej 4 cm, ponieważ w takim przypadku ryzyko pęknięcia jest znacznie większe. W związku z rosnącą popularnością metody laparoskopowej, również w tym przypadku korzysta się z tej techniki. Torbiel krwotoczna jest usuwana, a zdrowa tkanka jajnika pozostaje nienaruszona.

Metodą konwencjonalną otwarcia jamy brzusznej zazwyczaj wybiera się w sytuacji pęknięcia torbieli i ewakuacji krwi do jamy brzusznej, co może powodować stan zapalny otrzewnej, co jest zagrożeniem życia.