Obfite miesiączki. Czy obfite miesiączki mogą być normą?

2013-02-27 10:37

Obfite miesiączki nie zawsze mają podłoże chorobowe. Niektóre kobiety mają taki właśnie profil krwawień. Obfite miesiączki są też normalne w dwóch okresach życia kobiety – pokwitania i przekwitania.

Obfite miesiączki. Czy obfite miesiączki mogą być normą?
Autor: thinkstockphotos.com Obfite miesiączki nie zawsze mają podłoże chorobowe. Niektóre kobiety mają taki właśnie profil krwawień. Obfite miesiączki są też normalne w dwóch okresach życia kobiety – pokwitania i przekwitania.

Spis treści

  1. Obfite miesiączki w okresie dojrzewania
  2. Obfite miesiączki w okresie okołomenopauzalnym

Obfite miesiączki kojarzą nam się z nieprawidłowościami - chorobami czy też zaburzeniami hormonalnymi. Tymczasem obfite krwawienia często wynikają z przyczyn fizjologicznych - niektóre z nas mają tak skonstruowany organizm, inne są właśnie w wieku dojrzewania czy też wchodzą w okres menopauzalny.

Obfite miesiączki w okresie dojrzewania

U dziewcząt obfite miesiączki związane są z niedojrzałością osi podwzgórze-przysadka mózgowa-jajniki. Współpraca tych trzech gruczołów niekiedy przez dłuższy czas nie przebiega harmonijnie i poziom hormonów płciowych odbiega od normy. Najczęściej stwierdza się niedobór progesteronu, co powoduje przerost błony śluzowej macicy, a im jest ona grubsza, tym krwawienie jest silniejsze.

Obfite miesiączki w okresie okołomenopauzalnym

Obfite miesiączki są zjawiskiem naturalnym także w okresie okołomenopauzalnym, kiedy to jajniki stopniowo zmniejszają produkcję estrogenów. Przysadka mózgowa zwiększa wtedy wydzielanie FSH (folikulostymuliny), aby pobudzić jajniki do wytwarzania tych hormonów. W efekcie dochodzi do hiperestrogenizmu, czyli nadmiaru estrogenów w stosunku do progesteronu. Następstwem zachwiania proporcji między tymi dwoma hormonami jest pogrubienie błony śluzowej macicy. Podczas miesiączki złuszcza się jej więc dużo, a w krwi często obecne są skrzepy.Nawet jeśli należysz do którejś z grup, dla których obfite miesiączki są normą, skonsultuj się z ginekologiem, bo są sposoby by również w takich przypadkach zmniejszyć krwawienie.

miesięcznik "Zdrowie"