Nieregularnie miesiączkuję. Czy to wielotorbielowatość jajników? [Porada eksperta]

2009-02-23 13:47

Mam 19 lat. Od pół roku nieregularnie miesiączkuję. Krwawienia pojawiają się nawet co drugi miesiąc. Czy to może być zespół policystycznych jajników? Czy muszę iść do lekarza?

Porada ginekologa
Autor: Getty Images

I to jak najszybciej. Biorąc pod uwagę młody wiek, faktycznie można przypuszczać, że chodzi o tzw. zespół policystycznych jajników (wielotorbielowatość jajników) Jednym z symptomów choroby są nieregularne, rzadkie miesiączki. Bywa, że krwawienie pojawia się co 3-4 miesiące. Większość cykli przebiega bez owulacji (jajeczkowania). Bez leczenia mogą się pojawić kłopoty z zajściem w ciążę. Widocznymi objawami zespołu policystycznych jajników są trądzik i owłosienie w nietypowych dla kobiety miejscach, np. nad górną wargą, na udach, piersiach i pośladkach. To tzw. hirsutyzm. W wieku 18-20 lat może się rozwinąć otyłość mimo bardzo ograniczonych posiłków, a tłuszczyk odkłada się w pasie. To wszystko jest spowodowane nadmiarem męskich hormonów - androgenów. Jeśli dostrzegła Pani któryś z objawów, konieczna jest wizyta u endokrynologa lub ginekologa. Leczenie zwykle polega na obniżeniu poziomu androgenów. Znaczne efekty widać po 2-3 miesiącach. Ginie wtedy trądzik, włoski słabną (choć nie znikają całkowicie), skóra robi się gładka. Nastolatkom zwykle przepisuje się Diane 35 - to preparat antykoncepcyjny, który reguluje poziom hormonów w organizmie. Leczenie może trwać długo - to choroba przewlekła. Nie oznacza jednak trwałej niepłodności. Przy zespole policystycznych jajników najlepiej jest urodzić dziecko przed 25. rokiem życia.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Romuald Dębski

Lekarz ginekolog, nauczyciel akademicki, doktor habilitowany nauk medycznych, profesor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego.