Sprawdź serce

Choroby serca zabijają coraz więcej Polaków i od lat są w czołówce przyczyn zgonów na całym świecie. Tymczasem, by serce jak najdłużej było w doskonałej kondycji, w wielu przypadkach wystarczy przyjrzeć się swojej diecie i usunąć z niej to, co mu szkodzi, a dodać produkty, które korzystnie wpływają na cały układ krążenia. Dietetyczka wyjaśnia, które produkty powinny na zawsze zniknąć z menu, a które stać się jego podstawą.
Holter EKG rejestruje pracę serca przez całą dobę. Gdy ten narząd zaczyna niedomagać, czasem trudno w jednym EKG stwierdzić, dlaczego tak się dzieje. Aby wnikliwie przyjrzeć się jego pracy, można posłużyć się Holterem, czyli całodobowym zapisem czynności elektrycznej serca.
Zapaść krążeniowa (potocznie zapaść serca) to bardzo niebezpieczny stan. Zapaść krążeniowa prowadzi bowiem do zmniejszenia dopływu krwi do mózgu. Jeśli choremu nie zostanie udzielona pierwsza pomoc, może umrzeć. Jakie są przyczyny i objawy zapaści krążeniowej? Na czym polega leczenie?
Mierzenie ciśnienia krwi jest koniecznością nie tylko dla osób mających problemy z krążeniem. Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie krwi? Jakie są najczęstsze błędy podczas pomiaru ciśnienia? Jakie znaczenie dla naszego zdrowia mają liczby pojawiające się na ekranie ciśnieniomierza? Co jeszcze poza informacją, czy ciśnienie jest prawidłowe, za niskie lub za wysokie można z nich odczytać?
Wady zastawkowe są jednymi z częstszych schorzeń kardiologicznych u osób starszych. W związku z zaawansowanym wiekiem odmienna jest nie tylko częstość występowania i objawy tych schorzeń, ale niekiedy także postępowanie. Dowiedz się z czego wynikają te różnice oraz dlaczego osoby starsze z wadami zastawkowymi należy traktować jako odrębną grupę chorych.
EKG wysiłkowe pokazuje, jak pracuje serce, gdy jest obciążone wysiłkiem fizycznym. To badanie, zwane też próbą wysiłkową, wykonuje się i u sportowców, i u osób z chorobą wieńcową czy zaburzeniami rytmu serca. Jak przygotować się do badania?
Biopsja mięśnia sercowego (serca) to inwazyjne badanie serca, które wykonuje się w ostateczności, gdy inne badania nie pozwoliły postawić ostatecznego rozpoznania. Biopsja serca wiąże się z różnego rodzaju powikłaniami, wśród których najpoważniejszymi są perforacja prawej komory i tamponada serca, co może skończyć się śmiercią pacjenta. Jakie są wskazania i przeciwwskazania do biopsji serca? Na czym polega badanie? Jakie jeszcze może dać powikłania?
EKG, czyli elektrokardiografia spoczynkowa, to popularne badanie serca. Wskazaniem do badania są objawy wskazujące na zaburzenia pracy serca. Na czym polega badanie EKG i jak się do niego przygotować?
Badanie pracy serca metodą Holtera pozwala rejestrować czynność serca przez całą dobę, dzięki czemu można wykryć zaburzenia, których nie pokaże ani elektrokardiogram, ani echo serca. Sprawdź, kiedy wskazane jest badanie holterowskie i jak przebiega takie ekg.
Badanie metodą Holtera jest bezbolesne i nie trzeba się do niego specjalnie przygotowywać. Ponadto można wykonać je bez względu na wiek lub przyjmowane leki. Gdy serce zaczyna niedomagać, czasem trudno w jednym EKG stwierdzić, dlaczego tak się dzieje. Aby wnikliwie przyjrzeć się jego pracy, można posłużyć się Holterem, czyli całodobowym zapisem czynności elektrycznej serca.
Troponiny to białka kurczliwe mięśni poprzecznie prążkowanych (szkieletowych i mięśnia sercowego), innymi słowy białka te są składnikiem miocytów, czyli komórek mięśniowych i są one niezbędne do prawidłowego skurczu mięśnia. Poziom troponin oznacza się osobom z bólem w klatce piersiowej, szczególnie narażonym na zawał serca (nadciśnienie, cukrzyca, otyłość). Troponiny wzrastają na 3 godziny po zawale serca.
EKG wysiłkowe jest bardziej precyzyjnym badaniem niż "zwykłe" EKG. Test wysiłkowy zaleca się przy bólach w klatce piersiowej i w czasie rehabilitacji kardiologicznej (np. po przebytym zawale czy wszczepieniu bypassów).