Pantomogram (zdjęcie pantomograficzne) - jak się wykonuje?

Pantomogram (zdjęcie pantomograficzne) to panoramiczne zdjęcie RTG zębów, kości szczęki, żuchwy oraz stawów skroniowo-żuchwowego i zatok szczękowych. Zdjęcie pantomograficzne pozwala ocenić stanu zdrowia wszystkich zębów i przyzębia. Jego wykonanie jest niezbędne m.in. przed założeniem aparatu ortodontycznego. Sprawdź, jak się wykonuje zdjęcie pantomograficzne.

Pantomogram (zdjęcie pantomograficzne) - jak wygląda badanie?
Autor: Thinkstockphotos.com Podczas badania pacjent stoi nieruchomo. Jego głowę umieszcza się pod aparatem. Następnie przytrzymuje zębami uchwyt, który umożliwia precyzyjne ustawienie pacjenta.

Spis treści

  1. Pantomogram - wskazania do badania
  2. Pantomogram - na czym polega

Pantomogram to badanie, którego polega na prześwietleniu zębów, kości szczęki, żuchwy, stawów skroniowo-żuchwowego i zatok szczękowych. Otrzymuje się wówczas zdjęcie pantomograficzne. Dzięki powiększonemu obrazowi struktur anatomicznych wyrostków zębodołowych można dokładnie ocenić stan przyzębia, a także określić nieprawidłowości w budowie korzeni zębów, miejsca tzw. zębów zatrzymanych (np. ósemki). Pantomogram wykazuje także stopień mineralizacji zębów i kierunek ich wyrzynania.

Pantomogram - wskazania do badania

Wskazaniem do wykonania zdjęcia pantomograficznego są:

Zdjęcie to wymagane jest również przed wykonaniem niektórych zabiegów chirurgicznych poza jamą ustną np. w przypadku operacji zaćmy jako zdjęcie wykluczające obecność ogniska zapalnego.

Przeciwwskazaniem do wykonania badania jest ciąża.

Pantomogram - na czym polega

Przed zdjęciem pacjent jest jedynie proszony o zdjęcie wszelkich metalowych rzeczy z okolicy głowy (kolczyki, łańcuszki, protezy zębowe wyjmowane itp.), a na jego ciało zostaje nałożona specjalna kamizelka, która chroni przed promieniami roentgena.

Następnie pacjent podchodzi do aparatu i staje nieruchomo. Jego głowę umieszcza się pod aparatem. Pacjent przytrzymuje zębami uchwyt, który umożliwia precyzyjne ustawienie.

Zdjęcie pantomograficzne nie odzwierciedla rzeczywistych rozmiarów prześwietlanych elementów. Obraz jest powiększony w stosunku do wymiarów rzeczywistych średnio o 15 proc. Poza tym pantomogram jest zdjęciem warstwowym, co powoduje, że niektóre struktury mogą nie być uwidocznione na zdjęciu, jeśli nie znajdowały się w okolicy warstwy badanej przez pantomograf.

Czy wiesz, jakie to badanie?

Pytanie 1 z 10
densytometria
jakie to badanie