Direktoskopia (wziernikowanie) krtani – na czym polega?

Direktoskopia, inaczej mikrolaryngologia bezpośrednia lub wziernikowanie krtani, to zabieg diagnostyczny, podczas którego można dokładnie obejrzeć krtań. Direktoskopia umożliwia dostęp do trudno dostępnych okolic, które dodatkowo można obejrzeć w powiększeniu. Ponadto direktoskopia jest zabiegiem leczniczym, podczas którego można usunąć zmiany chorobowe z okolic krtani. Na czym polega direktoskopia? Jakie są wskazania do jej wykonania?

Direktoskopia (wziernikowanie) krtani – na czym polega?
Autor: Thinkstockphotos.com Direktoskopia , inaczej mikrolaryngologia bezpośrednia lub  wziernikowanie krtani , to zabieg diagnostyczny, podczas którego można dokładnie obejrzeć krtań.

Spis treści

  1. Direktoskopia - wskazania
  2. Direktoskopia – jak się przygotować?
  3. Direktoskopia – na czym polega?
  4. Direktoskopia – po zabiegu
  5. Direktoskopia – powikłania

Direktoskopia, inaczej mikrolaryngologia bezpośrednia lub wziernikowanie krtani, to zabieg, który polega na oglądaniu krtani przy użyciu laryngoskopu, który jest wyposażony w światło oraz szerokokątne soczewki, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie obrazu z trudno dostępnych okolic krtani w powiększeniu. Dodatkowo na końcu wziernika znajduje się kamera, dzięki której obraz krtani jest widoczny na monitorze komputera.

Direktoskopia - wskazania

Direktoskopia ma zarówno cel diagnostyczny, jak i leczniczy. Dzięki niej można zbadać stan krtani (okolicę nadgłośniową, głośnię i podgłośniową), górnego odcinka tchawicy oraz gardła dolnego - ocenić barwę błony śluzowej, wszelkie nierówności, owrzodzenia, wyniosłości itp.,  ruchomość strun głosowych i kształt gardła dolnego. Co równie ważne – przy podejrzeniu guza można pobrać wycinek zmiany do badania histologicznego. Poza tym dzięki direktoskopii można wykonać niektóre zabiegi lecznicze, np. usunięcie zmian z fałdów głosowych lub z innych okolic krtani, np. polipów czy torbieli.

W związku z tym wskazaniami do direktoskopii będą:

  • ocena krtani u osób, u których badanie bez znieczulenia nie jest możliwe a objawy sugerują, że w krtani toczy się proces chorobowy
  • ciało obce w krtani
  • wewnątrzkrtaniowe podanie leku

CZYTAJ TEŻ >> Czy CHRYPKA to objaw choroby? PRZYCZYNY przewlekłej chrypki

Przeciwwskazaniem do direktoskopii jest ciąża.

Direktoskopia – jak się przygotować?

Co najmniej 6 godzin przed badaniemnie zaleca się jeść ani pić. Ci, którzy noszą sztuczną szczękę, powinni wyjąć ją na czas wziernikowania krtani.

Direktoskopia – na czym polega?

Pacjent kładzie się na plecach. Następnie podaje mu się znieczulenie ogólne (uśpienie intubacyjne lub dożylne, bez intubacji). Następnie do krtani zostaje wprowadzona rurka z kamerką, dzięki której można ocenić okolicę krtani. Jeśli istnieje taka potrzeba, lekarz usuwa zmiany chorobowe za pomocą narzędzi mikrochirurgicznych lub pobiera wycinek do badania histopatologicznego.

Direktoskopia – po zabiegu

Po zabiegu pacjent pozostaje w szpitalu 1-2 dni. Jeść i pić można zacząć kilka godzin od zakończenia zabiegu. Pierwsza kontrola odbywa się po 7 dniach od direktoskopii. Poza tym pacjent powinien oszczędzać głos.

Direktoskopia – powikłania

Po zabiegu mogą się pojawić powikłania, takie jak: zmiana barwy głosu, chrypka, ból gardła, obrzęk w gardle, kaszel, skaleczenie błony śluzowej gardła lub krtani, krwawienie z gardła, odma podskórna, skaleczenie wargi, ułamanie zęba, obrzęk krtani tuż po usunięciu rurki intubacyjnej lub w kilka godzin po zabiegu.

SPRAWDŹ >> BÓL GARDŁA: co oznacza ból gardła i jak go złagodzić?

W rzadkich przypadkach może dojść do obrzęku krtani, co wymaga tracheotomii (czyli przecięcia tchawicy i wprowadzenia do niej rurki zapewniającej dopływ powietrza do płuc), zwichnięcia chrząstki nalewkowatej krtani, odmy śródpiersia, a nawet perforacji (przedziurawienia) gardła dolnego.