Wiosna - okres pylenia i zmora dla alergików. Jak radzić sobie z objawami alergii?
Wiosną osoby chorujące na alergię zmagają się z wieloma nieprzyjemnymi objawami. Jak poradzić sobie z katarem, kaszlem, zaczerwienieniem oczu i dusznościami czy wysypkami skórnymi?
Spis treści
Szacuje się, że około 40 proc. Polaków ma okresowo objawy uczuleniowe1, a blisko połowa ma dodatni wynik alergicznych testów skórnych na powszechnie występujące alergeny. Aż 8 milionów Polaków cierpi na alergiczny nieżyt nosa, co plasuje nasz kraj w czołówce państw, jeśli chodzi o występowanie odczynu alergicznego. Alergiczny nieżyt nosa jest problemem zdrowotnym o zasięgu globalnym i według najnowszych badań dotyczyć może około 10-25 proc. populacji. Często nieżyt nosa i astma występują wspólnie, co jeszcze bardziej utrudnia prowadzenie normalnego życia pacjentom. W wyniku kontaktu z alergenami występującymi w powietrzu chorzy cierpią na alergiczny nieżyt nosa, objawiający się wodnistą wydzieliną, częstym, seryjnym kichaniem, swędzeniem, zaczerwienieniem i łzawieniem oczu, uczuciem zatkania nosa oraz świądem. Wiosną alergicy mogą chorować na nawracające pokrzywki skórne.
Jak przetrwać wiosenne pylenie?
Najlepszym sposobem ograniczania negatywnych skutków uczulenia jest unikanie kontaktu z alergenem. Jeśli jednak są nim np. pyłki drzew lub traw, trudno tego dokonać. Szczelne zamknięcie wszystkich okien i niewychodzenie z domu powoduje, że pacjent staje się „zakładnikiem” alergii. Istnieją inne, skuteczne sposoby walki z objawami choroby. Uporczywy katar, kaszel, podrażnienie błon śluzowych gardła i nosa, ciągłe uczucie zmęczenia, pokrzywka czy zapalenie spojówek może pojawić się w reakcji na alergeny obecne w powietrzu na wiosnę. Można przetrwać ten trudny dla alergików okres, ograniczając przebywanie na świeżym powietrzu w okresie największego stężenia pyłków. Ma to miejsce w godzinach wczesno porannych – od 5. do 8. – oraz popołudniowych – od 17. do 19. Wyjątkiem są dni deszczowe, które ograniczają stężenie alergenów w powietrzu. Alergikom zaleca się spacerowanie w czasie deszczu lub tuż po nim. Zamykanie okien i stosowanie gęstych, zatrzymujących pyłki firanek, nie pozwoli na przedostawanie się do naszego domu czynników alergizujących. Oczywiście, powinien on być wietrzony, ale najlepiej robić to w godzinach nocnych. Alergikom nie poleca się wyjazdów do lasu czy na łąkę, gdzie stężenie pyłków jest najwyższe. Za to korzystnie na stan ich zdrowia wpłynie przebywanie nad morzem lub w górach. Po każdorazowym przyjściu z dworu alergik powinien myć dokładnie twarz i ręce, codziennie się kąpać i myć włosy. Swoją garderobę powinien prać często i suszyć ją w domu, a nie na świeżym powietrzu. Warto stosować również środki przeciwalergiczne, są one dostępne także bez recepty i rzeczywiście pozwalają na szybkie leczenie objawów alergii. Optymalne są leki łatwe w aplikacji, działające natychmiast i przez długi czas. Takie farmaceutyki powinny mieć silne działanie antyhistaminowe. Nowej generacji leki zawierają w swoim składzie lewocetyryzynę, będącą silnym i wybiórczym antagonistą obwodowych receptorów H1. Działanie lewocetyryzyny według naukowców jest najsilniejsze w ciągu 12 pierwszych godzin od podania i utrzymuje się przez 24 godziny. Do tego jej zastosowanie w lekach antyalergicznych jest bezpieczne, co wykazano na drodze badań klinicznych. W niektórych badaniach wykazano, że substancja ta znacząco łagodzi objawy alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa i uczucie zatkanego nosa.
AKCJA PARTNERSKA (materiał partnera: Lirra Gem)