Sezon pylenia roślin trwa w najlepsze. Jak radzić sobie z alergią w domu?

2020-05-07 10:07 Materiał sponsorowany

O wiośnie śpiewa się piosenki, pisze wiersze, wiosna ma nawet swoje święto. Niestety dla alergików ta pora roku oznacza początek okresu uciążliwych problemów zdrowotnych.

Spis treści

  1. Alergia - problem w każdym wieku
  2. Co pyli w powietrzu?
  3. Jak radzić sobie z alergią?
  4. Jak zadbać o czyste powietrze w domu?
  5. Czym jest technologia Plasmacluster?

Budzenie się natury do życia nieodłącznie związane jest z pyleniem drzew, krzewów i traw. W ten sposób obok roztoczy kurzu domowego czy sierści pojawia się cała plejada dodatkowych czynników chorobotwórczych.

Problem jest poważny - szacuje się, że około 40 proc. Polaków ma okresowo objawy uczuleniowe, a blisko połowa ma dodatni wynik alergicznych testów skórnych na powszechnie występujące alergeny. Walka z alergią na świeżym powietrzu przypomina tę z wiatrakami - jesteśmy z góry skazani na porażkę. Za to całkiem skutecznie możemy sobie radzić z nią na gruncie domowym. Naszym sojusznikiem jest nowoczesny sprzęt AGD, który pomaga skutecznie pozbywać się alergenów. A domownikom odetchnąć pełną piersią.

Alergia - problem w każdym wieku

Objawy alergii odnotowuje się u 10-20% populacji społeczeństw krajów rozwiniętych, gdzie skażenie środowiska jest znacznie wyższe. Aż 8 milionów Polaków cierpi na alergiczny nieżyt nosa, co plasuje nasz kraj w czołówce państw, jeśli chodzi o występowanie odczynu alergicznego. Typowe objawy to katar, duszności, łzawienie oczu, problemy z oddychaniem i kaszel. Wiele osób cierpiących sezonowo z powodu alergii bagatelizuje temat. To błąd, ponieważ długotrwałe i cykliczne oddziaływanie czynników uczulających na alergika może spowodować przewlekłe choroby układu oddechowego.

Co pyli w powietrzu?

Najsilniej uczulają drzewa liściaste, trawy (w tym zboża) oraz chwasty. Najwcześniej zaczynają pylić drzewa wczesno kwitnące, które wykształcają swoje kwiatostany jeszcze przed okresem zimowym. Należą do nich m.in.: leszczyna, brzoza, olcha. Nieco później swoją wegetację i produkcję pyłku rozpoczynają drzewa późno kwitnące, takie jak: wiąz, platan, sosna, dąb czy lipa. Obok brzozy, w Polsce to olcha jest najczęściej uczulającym drzewem. Objawy alergii mogą być w tym przypadku poważniejsze, obok „typowych” reakcji występują napady silnego kaszlu czy ucisk w klatce piersiowej. Po okresie pylenia drzew liściastych na alergików czyhają trawy i zboża, których pylenie zaczyna się od drugiej połowy maja.

Jak radzić sobie z alergią?

W domu istotne by powietrze było wolne od kurzu, a więc naturalnego środowiska życiowego roztoczy, pleśni, grzybów oraz sierści zwierząt. Równie ważny jest brak dymu tytoniowego, spalin, toksyn po użyciu detergentów i chemikaliów. Wilgotność powietrza powinna zostać zachowana na poziomie 40-60%, a optymalna temperatura to ok. 20ºC. Należy pamiętać także o częstym wietrzeniu pomieszczeń. W przypadku schorzeń wywołanych okresowym pyleniem należy ograniczać czas spędzany w miejscach, gdzie stężenie pyłków jest wysokie oraz sytuacje, w których nasilają się objawy alergii. Po wejściu do domu warto zmieniać ubranie, unikaj też otwierania okien w samochodzie. Nieodłącznym elementem życia alergików jest walka o czyste wnętrze, a co za tym idzie częste pranie. Warto by urządzenie, którego używamy było dopasowane do naszych potrzeb. Model ES-HFH914AW3-EU marki Sharp o pojemności 9 kg i wygodnych, większych niż standardowe drzwiczkach to gwarancja, że bez trudu wypierzemy duże ilości ubrań, pościel czy narzuty. Do dyspozycji jest również program AllergySmart zwalcza powszechnie spotykane alergeny i bakterie ze skutecznością 99%. Co ważne, zyskał on uznanie Brytyjskiego Towarzystwa Alergicznego (Allergy UK), przez które został zatwierdzony. Dzięki temu rozwiązaniu mamy pewność, że skóra nasza oraz pozostałych domowników pozostaje wolna od szkodliwych, chorobotwórczych drobin.

Jak zadbać o czyste powietrze w domu?

Dokładne i częste pranie nie rozwiązuje problemu drobin alergizujących unoszących się w pomieszczeniach. Tutaj może pomóc tylko oczyszczacz powietrza. Niekwestionowanym liderem w tej kategorii produktów jest firma Sharp. Model KC-G40EUW to inteligentny oczyszczacz z funkcją nawilżania, który od lat zdobywa uznanie wśród odbiorców. Urządzenie, przeznaczone do powierzchni do 28 mkw., wyposażone jest w cztery czujniki monitorujące: poziom kurzu (w tym np. pył PM2.5, dym papierosowy, martwe ciała roztoczy, pleśń i pyłki), temperaturę, wilgotność i natężenie światła. Na podstawie zebranych danych oczyszczacz sam dobiera odpowiednie parametry pracy.

Urządzenie łączy pasywną i aktywną metodę neutralizacji zanieczyszczeń. Co to oznacza? Zasysane, a następnie przepuszczone przez system filtrów powietrze zostaje oczyszczone i nawilżone (jeśli zostanie włączona funkcja nawilżania). Następnie, wzbogacone o jony Plasmacluster, dzięki emitującemu je generatorowi, trafia z powrotem do pomieszczenia. Jony docierają do różnego rodzaju zakamarków oraz neutralizują szkodliwe cząsteczki zarówno te unoszące się w powietrzu, jak również przylegające, które znajdują się na zasłonach, dywanach, ścianach czy meblach. Technologia Plasmacluster redukuje również elektryczność statyczną przedmiotów, dzięki czemu kurz, mający bezpośredni wpływ na zaostrzenie objawów alergii, nie osiada na powierzchniach i zostaje usunięty z powietrza podczas porządków. Skuteczność tej metody została potwierdzona w testach. W pomieszczeniu o powierzchni 25 mkw., w którym pracowało oczyszczacz z generatorem jonów High Density 7000 jonów/cm3 dezaktywacja wirusów nastąpiła po 18 min., alergenów i mikrobów po 51 min., a pleśni po 49 min. Redukcję elektrostatyczną w pomieszczeniu o powierzchni 41 mkw. zanotowano już po 13 min. pracy. Alergików szczególnie ucieszy specjalna Funkcja Pollen, zwana inaczej trybem przeciwpyłowym, który zwiększa wykrywalność najdrobniejszych zanieczyszczeń. W tym celu czujniki kurzu są ustawione na zakres wysoki, gwarantujący przejście na wydajniejszy tryb pracy urządzenia przy chociażby niewielkim wzroście poziomu jakichkolwiek zanieczyszczeń. Niezwykle cicha praca urządzenia (19 dB+) nie przeszkadza zarówno podczas pracy, jak i snu.

Czym jest technologia Plasmacluster?

Podstawą działania technologii Plasmacluster, opatentowanej przez markę Sharp, jest jednoczesna emisja jonów dodatnich i ujemnych w liczbie 7000 lub 25 000 na cm3[1]. Jony dodatnie i ujemne, utworzone z cząsteczek wody, napotykając na swojej drodze cząsteczki zanieczyszczeń otaczają je, i poprzez swój mechanizm działania hamują ich rozwój. Jony dodatnie i ujemne niosą ładunek elektryczny, tak więc są przyciągane przez alergeny i inne zanieczyszczenia powietrza, które są naładowane albo dodatnio, albo ujemnie. Nowo powstałe nieszkodliwe drobiny opadają na ziemię, tym samym nie unoszą się w powietrzu, którym oddychamy. Drobiny, do których przyłączyły się jony Plasmacluster, są nieszkodliwe i zbyt ciężkie, by unosić się w powietrzu. Kiedy opadną, usuniesz je podczas regularnych porządków, czyli odkurzając i ścierając kurz. Oczyszczanie z wykorzystaniem jonów Plasmacluster odbywa się na poziomie biologiczno-chemicznym. Reakcje, które zachodzą, wykorzystują wyłącznie siły natury - unieszkodliwiane w ten sposób wirusy i bakterie, neutralizacja zapachów czy redukcja elektryczności statycznej odbywają się bez ingerencji syntetycznych substancji. To jedyne w pełni naturalne, a jednocześnie skuteczne rozwiązanie.

[1] Przenośny generator jonów UJ-GC20E może generować nawet 75 000 jonów na cm3