Odkurzanie - poprawia humor i redukuje objawy alergii

2021-04-08 16:00 Materiał sponsorowany

Czy wiesz, że w pomieszczeniach spędzamy średnio od 70 do nawet 90% czasu w ciągu dnia. Dom, praca, szkoła, samochód, komunikacja miejska - nasza codzienność skazana jest na zamknięte przestrzenie. Wszystkie te miejsca pełne są kurzu, włosów, sierści zwierząt, resztek jedzenia oraz mnóstwa innych cząsteczek gromadzących się ciągle wokół nas. Życie z nimi jest nieuniknione, ale mamy wpływ na ustalenie reguł tej koegzystencji. Zasada jest prosta - im mniej zanieczyszczeń tym lepiej. Odczarujemy dla was niezbyt lubiany obowiązek odkurzania i sprawimy, że codziennie dbanie o porządek stanie się przyjemnością. Nie wierzycie? Sprawdźcie sami.

Odkurzacz Sharp
Autor: materiały prasowe

Spis treści

  1. Czym jest kurz?
  2. Kurz, a alergia
  3. Jak polubić odkurzanie?
  4. Jak odkurzać skutecznie?

Czym jest kurz?

Kurz to nic innego jak mieszanina różnych drobnych pozostałości, które zbierają się osadzają na podłodze, meblach, zasłonach i dywanach. Najwięcej kurzu gromadzi się w miejscach, gdzie powietrze jest nieruchome. Przestrzenie pod łóżkiem, za szafą czy pod kanapą są wręcz idealne. Kurz na pierwszy rzut oka ma niezwykle prosty skład - tworzy go naniesiony z zewnątrz piasek, pozostałości ludzkiego naskórka, zwierzęca sierść, ludzkie włosy. Przy głębszej analizie okazuje się, że znajdziemy w nim również grzyby, roztocza, bifenyle, metoksychlor, propoksur, pentachlorofenol, plastyfikatory ftalanowe. Badanie Consumer Product Chemicals in Indoor Dust  wskazało, że w skład kurzu może wchodzić nawet 45 substancji chemicznych, które podejrzewa się o negatywny wpływ na zdrowie ludzkie.

Alergia
Autor: Thinkstockphotos.com

Kurz, a alergia

Czy wiesz, że kurz jest przyczyną aż 80% reakcji alergicznych. Wpływ na to ma między innymi jego złożony skład. Kurz to siedlisko mikroskopijnych pajęczaków zwanych roztoczem, które niestety niezbyt korzystanie wpływają na nasze zdrowie. Ich odchody pełne są alergenów wywołujących alergię na kurz domowy oraz potęgujących już istniejącą alergię. Do objawów należą duszności, uczucie swędzenia oraz kaszel. Jak wspomnieliśmy wyżej, w skład kurzu wchodzi mnóstwo innych szkodliwych cząsteczek, w tym również na przykład lotne związki organiczne czy sierść zwierząt, które podobnie jak roztocza mogą wywołać reakcje alergiczne. Co ważne, poszczególne składniki kurzu pozostają w stałej symbiozie.

Jak polubić odkurzanie?

Ciężkie i niewygodne odkurzacze z kablem, który plącze się po całym domu to zmora każdego domownika. Dotarcie do trudno dostępnych szczelin jak przestrzeń pod łóżkiem, kanapą lub za meblami potrafi zniechęcić nawet największych wielbicieli porządku. Do tego konieczność ciągłego schylania się. W przypadku dużego piętrowego domu odzyskanie pionowej postawy po zakończonym odkurzaniu nie należy do najłatwiejszych zadań, nawet dla młodej osoby. Na szczęście producenci urządzeń AGD bacznie przyglądają się rynkowi, proponując urządzenia coraz lepiej dopasowane do potrzeb konsumentów. Firma Sharp w swojej najnowszej linii odkurzaczy bezprzewodowych zaskakuje rozwiązaniami podnoszącymi komfort sprzątania.

Odkurzacz Sharp
Autor: materiały prasowe

Przede wszystkim urządzenie jest lekkie (waży niewiele ponad 3.5 kg) i wyposażone w silnik inwerterowy, który gwarantuje dużą moc ssania, wysoką wydajność i cichą pracę. Na szczególną uwagę zasługuje pionowa konstrukcja odkurzacza. Bez względu na to czy chcemy sobie zrobić przerwę, przesunąć mebel czy otworzyć drzwi, urządzenie pozostanie w pionie, nie przewróci się i cierpliwie poczeka na powrót do pracy. W zależności od wzrostu czy sprzątanej powierzchni możemy regulować również długość rury teleskopowej. Do dyspozycji mamy aż 7-stopniową skalę, w zakresie od 890 mm do 1100 mm.

Odkurzacz Sharp
Autor: materiały prasowe

Natomiast mechanizm click-type umożliwia solidne połączenie urządzenia i akcesoriów bez ryzyka rozłączenia podczas użytkowania. Dzięki niewielkiej, praktycznej ładowarce możesz podłączyć urządzenie w każdym gniazdku elektrycznym, dokładanie tam gdzie go w tym momencie potrzebujesz. Brak kabla, wyświetlacz wskazujący poziom naładowania baterii i czas pracy aż do 60 minut sprawiają, że odkurzanie z przykrego obowiązku staje się przyjemnością. Dosłownie! Jak podkreśla psycholożka Justyna Kaczmarczyk w rozmowie z portalem Hellozdrowie.pl, sprzątanie jest czynnością, która angażuje nas ruchowo, a wysiłek fizyczny poprawia nasze samopoczucie i nastrój. Dla osób, które pracują umysłowo i spędzają wiele godzin przy biurku czy komputerze, zaangażowanie się w sprzątanie może być odskocznią i sposobem na swojego rodzaju „przewietrzenie głowy”. Prace domowe mogą mieć też drugie, głębsze, dno. Jak podkreśla, dają wielu osobom poczucie kontroli i wpływu na swoje życie.

Odkurzacz Sharp
Autor: materiały prasowe

Jak odkurzać skutecznie?

Skuteczność to najważniejsza cecha urządzenia, które ma bezpośredni wpływ na nasze zdrowie. Odkurzacz powinien być wyposażony w opcję regulacji mocy ssania, a także przynajmniej kilka różnych końcówek. Dlaczego? Właśnie ze względu na efektywność pracy. Pamiętajmy, że każda powierzchnia wymaga trochę innego podejścia. I tak dywan pełen psiej sierści odkurzamy inaczej niż rolety czy przestrzeń za kanapą. Tutaj Sharp znowu wychodzi naprzeciw naszym potrzebom. Model SA-VP4001BS-EU wyposażony jest w szereg dodatkowych akcesoriów, w tym:

  • Końcówkę 2-w-1 - doskonale sprawdza się w odkurzaniu delikatnych konstrukcji jak żaluzje i rolety, a także podczas sprzątania samochodu.
  • Turboszczotkę AnimalJet z oświetleniem LED - specjalna końcówka, która szybko i skutecznie pozwala pozbyć się sierści czworonogów i włosów z dywanu, kanap czy podłogi. Połączenie oświetlenia LED oraz profilowanych krawędzi umożliwia dokładne sprzątanie i skutecznie chroni meble, progi i ściany przed obiciem lub uszkodzeniem.
  • Szczotkę do mebli tapicerowanych - pozwala dokładnie odkurzyć obicia kanap, krzeseł, foteli oraz tapicerkę samochodową.
  • Końcówkę do szczelin - sposób na pozbycie się kurzu z trudno dostępnych zakamarków jak przestrzenie za meblami czy szczeliny pod fotelami samochodowymi.

Odkurzacz Sharp wyróżnia również 3-stopniowy poziom filtracji kurzu, który chroni silnik urządzenia przed uszkodzeniem. Po napełnieniu pojemnika na zanieczyszczenia możemy go błyskawicznie opróżnić, a pojemnik wystarczy tylko wypłukać pod bieżącą wodą. Zebrany brud nie gromadzi się w urządzeniu i nie wydostaje się na zewnątrz, a my mamy pełną kontrolę nad czystością.

Odkurzacz Sharp
Autor: materiały prasowe