14 porad jak radzić sobie z ALERGIĄ

2014-02-28 16:37 Magdalena Moraszczyk - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie" | Konsultacja: Joanna Mikulska, pulmonolog - specjalista II stopnia

Okres kwitnienia roślin jest dla alergików prawdziwym utrapieniem. Można jednak złagodzić dolegliwości związane z alergią sezonową. Zacznij działać, zanim rozkwitną wszystkie drzewa i trawy. Zastosuj się do 14 porad, które pomogą ci poradzić sobie z alergią.

Chorzy na alergię cierpią już od lutego, bo wtedy zaczyna kwitnąć leszczyna. Nieco później rozkwitają olchy i wiązy. W kwietniu dają się we znaki pyłki brzozy. Z końcem maja do połowy lipca wirują w powietrzu wyjątkowo agresywne pyłki traw i zbóż – żyta i pszenicy. Potem do akcji wkraczają chwasty, które kwitną aż do końca września. Jak radzić sobie z przykrymi dolegliwościami alergii wziewnej?

Kalendarz pylenia roślin pomocny dla alergika

Każdego roku specjaliści opracowują tzw. kalendarz pylenia roślin. Zależy on m.in. od tego, jak długa i mroźna była zima, czy wczesna i słoneczna wiosna. Zależnie od pogody w poszczególnych rejonach kraju szczyt pylenia roślin może być przesunięty nawet o 2–3 tygodnie. Mieszkańcy południa, gdzie z reguły wiosna zaczyna się najszybciej, borykają się z alergią wcześniej niż mieszkańcy Polski centralnej i wybrzeża. Przed pyłkami nie sposób całkiem się ochronić. Każda roślina produkuje bowiem miliony tych drobinek, które wraz z wiatrem pokonują nawet tysiące kilometrów, docierając w odległe rejony, gdzie nie ma łąk, zarośli ani lasów. Jeśli jesteś alergikiem, warto byś pamiętał o kilku prostych zasadach, które pomogą ci przetrwać ten uciążliwy okres.

Przeczytaj: Rozpoznaj alergię, zrób test

14 porad, jak radzić sobie z alergią wziewną

1. Uważnie śledź podawany w mediach kalendarz pyleń roślin.
Wiele lokalnych gazet, rozgłośni radiowych i stacji telewizyjnych informuje o aktualnej prognozie pylenia, jednocześnie z komunikatami meteorologicznymi. Dodatkowe wiadomości znajdziesz w internecie, np. pod adresem: www.alergen.info.pl.

2. Gdy stężenie pyłków jest wysokie, jak najrzadziej wychodź z domu.
Nie planuj wycieczek za miasto, unikaj spacerów po łąkach, lesie, parkach. Dla alergików szczególnie niebezpieczne są lasy liściaste i mieszane. W iglastych jest znacznie mniej pyłków, a ponadto znajdujące się tam w powietrzu olejki żywiczne łagodzą katar i udrożniają nos, ułatwiając oddychanie.

3. W czasie deszczu lepiej zostań w domu i zamknij okna.
Najwięcej pyłków wdychamy w czasie pierwszych kilkunastu minut deszczu, bo wtedy drobiny z wyższych partii powietrza spłukiwane są na ziemię. Wówczas też najwięcej alergenów wpada do mieszkań. Na spacer najlepiej wybrać się kilka minut po ulewnym deszczu, kiedy powietrze jest najczystsze (unoszące się pyłki opadły, a nowe nie zdążyły się jeszcze rozprzestrzenić w powietrzu). Dobrą porą na przechadzkę jest też popołudnie lub wieczór.

4. Zrezygnuj ze spacerów w suchy, słoneczny dzień z lekkim wiaterkiem.
Wtedy pyłki są bardzo agresywne i wraz z promieniami słonecznymi zaostrzają dolegliwości alergii (wodnisty katar, łzawienie oczu i pieczenie pod powiekami). Omijaj ulice, przy których rosną nieprzyjazne ci rośliny. Czasem warto nadłożyć trochę drogi, żeby tylko się z nimi nie zetknąć.

5. W czasie pylenia roślin unikaj wysiłku fizycznego na powietrzu.
Grając w piłkę, jeżdżąc na rolkach, biegając, oddychasz intensywniej, wciągając do płuc zwiększoną ilość pyłków.

6. Przed wyjściem na dwór okolice nosa posmaruj cienką warstwą wazeliny.
Tłuszcz wychwyci chociaż część pyłków, uniemożliwiając im wniknięcie do gardła i dróg oddechowych. Chroń oczy przyciemnionymi okularami z bocznymi osłonami (słońce i wiatr zwiększają łzawienie oraz pieczenie i zaczerwienienie powiek). Załóż coś na głowę, bo na włosach osadza się najwięcej alergenów. Nie przecieraj oczu. W ten sposób przenosisz tylko pyłki z rąk na powieki, zaostrzając dolegliwości.

7. Powieś w oknach gęste firanki (często je płucz) lub zamontuj specjalne siatki.
Zatrzymają trochę pyłków. Mieszkanie najlepiej wietrzyć po deszczu, a także po godzinie 22, kiedy opadną pyłki. Jeśli jest gorąco, możesz na noc zostawić uchylone okno, żeby wpuścić trochę świeżego powietrza.

8. Pomyśl o  filtrze wyłapującym pyłki.
Filtry należy regularnie wymieniać zgodnie z zaleceniem producenta. Jeżeli masz klimatyzację, pamiętaj, żeby dużo pić – wysuszone śluzówki silniej reagują na alergeny. Nawilżaj też powietrze.

9. Zmieniaj często pościel, nie susz jej ani nie wietrz na świeżym powietrzu.
Wtedy z pościelą przynosi się do mieszkania dużą ilość pyłków, które osiadają wszędzie, nie tylko na kołdrze czy poduszce. Częściej niż zwykle ścieraj na mokro meble oraz myj podłogę.

10. Po powrocie do domu zmień ubranie, umyj ręce i twarz, a najlepiej weź prysznic, by spłukać ze skóry pyłki.
Wieczorem umyj włosy, żeby znajdujące się na nich pyłki nie drażniły w nocy górnych dróg oddechowych.

11. Pamiętaj, żeby skosić trawnik, zanim zakwitnie.
Jeszcze lepiej zlecić tę czynność osobie, która nie jest uczulona na trawy ani chwasty. W czasie koszenia kwitnącej trawy w powietrzu unosi się wyjątkowo dużo pyłków. Zakładając ogród, poradź się specjalisty, jakich roślin musisz unikać. Nie powinny być blisko spokrewnione z tymi, na które jesteś uczulona. Nie trzymaj w mieszkaniu bukietów z polnych kwiatów.

12.
W czasie podróży samochodem zamknij okna.

Warto założyć filtry przeciwpyłowe, które zapobiegają przedostaniu się alergenów do wnętrza przy włączonym nawiewie. Trzeba je wymieniać przynajmniej raz w roku.

13.
W okresie silnego pylenia wybierz na urlop miejsce, gdzie jest najmniejsze stężenie pyłków.

Najlepsze są wysokie góry (powyżej 1500 m n.p.m. w powietrzu prawie nie ma pyłków) lub morze (silne wiatry wiejące w stronę lądu szybko je rozpraszają). Korzystaj z kąpieli w morzu, jeziorze czy basenie, aby spłukiwać pyłki. Pływaj jednak w okularach, bo woda chlorowana, ozonowana lub morska podrażniają spojówki. Unikaj wędrówek po kotlinach – z powodu małego ruchu powietrza stężenie pyłków jest tam wysokie.

14. Zrezygnuj z makijażu oczu i z kosmetyków o silnym zapachu.

Łzawienie i pieczenie podrażnionych spojówek mogą potęgować kosmetyki do oczu, dlatego w okresie nasilonych objawów sięgaj po nie sporadycznie. Staraj się też unikać perfum, kremów i balsamów do ciała o intensywnym zapachu, bo mogą zaostrzyć dolegliwości. Najlepiej wybierać kosmetyki hipoalergiczne.

Zrób to koniecznie

Czy warto szczepić się na alergię?

Jeśli jesteś uczulona na pyłki kilku roślin i dolegliwości utrzymują się przez wiele miesięcy, a leczenie nie przynosi poprawy, warto rozważyć odczulanie. Mogą mu się jednak poddać tylko osoby z alergią wziewną IgE-zależną (we krwi stwierdza się podwyższony poziom tych przeciwciał), która stanowi większość (80–90 proc.) wszystkich przypadków tej choroby. Odczulanie wymaga cierpliwości i systematyczności. Polega na przyjęciu serii podskórnych zastrzyków zawierających odpowiednie alergeny. Najczęściej na podstawie testów zaleca się gotowy preparat składający się z popularnych alergenów (np. 80 proc. trawy, 20 proc. żyta albo wczesnych drzew – 35 proc. brzozy, 30 proc. olchy, 35 proc. leszczyny). Czasem lekarz określa indywidualny skład szczepionki. Jednak nie powinno się w niej znaleźć więcej niż 5 alergenów. Najpierw co 7–14 dni podaje się coraz większą dawkę szczepionki (8–12 zastrzyków), potem przez 5 lat raz na 4–6 tygodni trzeba przyjmować dawkę podtrzymującą. Poprawa jest odczuwalna po ok. 2 latach. Odczulanie sezonowe trzeba zakończyć 1–2 tygodnie przed kwitnieniem rośliny, która uczula. Co 7–14 dni podaje się coraz większą dawkę szczepionki (8–12 zastrzyków). Szczepienia powtarza się przez 5 lat według takiego samego schematu.

miesięcznik "Zdrowie"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 9/2019 "Zdrowia": jak leczyć schorzenia stóp, fakty o chorobie Hashimoto, czerniak pokonany, miłość w jesieni życia, co mówią nasze sny, pomidory palce lizać. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i praktycznych wskazówek!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 9/2019
KOMENTARZE
Patka
|

taki oczyszczacz to bardzo dobry pomysł zwłaszcza gdy ma się małe dzieci w domu wtedy jest niezastąpiony.

Malwin
|

Jakie funkcje ma ten oczyszczacz?

Tamara
|

Jak ma się alergię to trzeba przede wszystkim być pod opieką bardzo dobrego alergologa. Niestety ale niektórzy z nich nie mają na nią świeżego spojrzenia i stosują stare nic nie dające metody. Kolejną rzeczą o którą trzeba zadbać to urządzenie oczyszczające powietrze. Ja mam to od Jorgensen i świetnie się sprawdza. Usuwa te wszystkie bakterie, wirusy no i uczulające pyłki.

Sandra
|

Pamiętam, jak miałam dość swojej alergii, czasem przy pyleniu strasznie łzawiły mi oczy i miałam katar. Teraz jest znacznie lepiej. Moim zdaniem jeśli ktoś ma alergię powinien ją leczyć i konsultować z lekarzem. Nie leczona może prowadzić do marszu alergicznego albo astmy. W przypadku alergii wziewnych warto poznać reakcje krzyżowe i wiedzieć, jakich produktów unikać w określonym sezonie pylenia.

krystel
|

Ja znalazłam fajną stronę dla alergików odetchnijspokojnie.pl, gdzie jest dużo informacji nie tylko o alergii na pyłki, ale też o wielu innych alergiach. Mają tam spore kompendium wiedzy i też aktualizowany na bieżąco kalendarz pyleń. Warto tam zajrzeć, jak człowieka męczy alergia

madzia3
|

od 2 dni boli mnie gardlo,mam katar,ogolnie mysle ze mam alergie swego czasu mialam opuchniete oczy,nie robilam tesow,ale 2 dni temu wypsikalam na muchy,chociaz rodzice tak robili i nic mi nie bylo prosze o rade

minia
|

sensei, dzięki za namiar na tę stronkę. Dużo tam pomocnych informacji dla alergików. Dla mnie największym szokiem było, jak szybko trzeba działać w przypadku wstrząsu anafilaktycznego i jak ważne jest, żeby wtedy podać adrenalinę.

Lila
|

Biorę lek Lirra już jakiś czas . Mogę z czystym sumieniem polecić tym którzy nie mogą sobie poradzić z alergią .

fuzzo
|

Wiosna to trudny czas dla alergików. Dlatego ściągnęłam sobie specjalną aplikację dla alergików ze strony odetchnijspokojnie.pl, która jest bardzo pomocna.

Lila
|

"Zrezygnuj z makijażu oczu " hmmm nie muszę rezygnować ponieważ sam spłynie z moich ciągle załzawionych oczu :-) wykupiłam w aptece Lirrę , lek polecany przez lekarzy . Jestem pełna nadziei że pomoże