Floryda i nie tylko - raj dla emerytów

2019-10-10 11:12

Jeśli ktoś by zapytał, gdzie chciałbyś zamieszkać na emeryturze, pewnie duża część z nas odpowiedziałaby krótko: Na Florydzie. Dlaczego Floryda jest rajem dla emerytów? A może są inne miejsca, w których warto by było spędzić ostatnie lata życia?

Mit tego amerykańskiego stanu, jako miejsca, gdzie starość jest piękna, kolorowa i luksusowa, tkwi w nas bardzo mocno. Zresztą, nie jest to tylko nasze wyobrażenie. Faktycznie tak jest, że wiele osób, zwłaszcza ze Stanów Zjednoczonych decyduje się spędzić jesień życia właśnie tam. Floryda naprawdę jest stanem starszych ludzi.

Dlaczego Floryda?

Kiedy myślimy o idealnym miejscu na emerytalny odpoczynek, bierzemy zazwyczaj pod uwagę cztery czynniki: bezpieczeństwo, poziom opieki medycznej, pogodę, no i ceny. To główne wyznaczniki, decydujące o tym czy dany kraj jest miejscem atrakcyjnym dla potencjalnych emerytów.

Mówiąc „raj dla emerytów” mamy najczęściej na myśli szerokie, nadmorskie promenady, z kawiarniami i restauracjami, sklepy, parkingi, urzędy z udogodnieniami dla osób starszych i niepełnosprawnych, luksusowe domy opieki, w których pensjonariusz czuje się jak w hotelu lub wręcz jak w domu rodzinnym.

Wydaje się, że Floryda doskonale spełnia większość oczekiwań. Jest to najcieplejsza i najbardziej słoneczna część USA, z przepięknymi plażami i infrastrukturą nastawioną na przyjmowanie osób starszych. 

Seniorzy z północy mogą tu wygrzać swoje stare kości, a jednocześnie w zasięgu kilku kilometrów zawsze znajdą klimatyzowane malle, czyli centra handlowe, w których ustawione są ławeczki przeznaczone specjalnie dla zmęczonych upałem starszych ludzi.

Klimatyzacja jest oczywiście również w domach, które powstają na Florydzie. Zamożni seniorzy mogą tu kupić wspaniałe rezydencje z basenem, mniej zamożni - mieszkanie na osiedlu przeznaczonym dla osób 55 plus. Oznacza to, że mogą tu liczyć na ciszę i spokój, bp sąsiedzi nie mają krzyczących niemowląt ani nie są wielbicielami hucznych imprez do białego rana.

Floryda jest przy tym bezpieczna, a poziom życia, który zapewnia, jak gdzie indziej, zależy od grubości portfeli mieszkańców. Nie jest to najtańsze miejsce na świecie, ale też nie jest nieosiągalne dla przeciętnego emeryta. Sam fakt, że tak wiele osób decyduje się tu przyjechać i osiedlić, wskazuje na jego dostępność.

Nic dziwnego, że nadmorskie promenady i ocienione aleje pełne są aktywnych seniorów, którzy uprawiają sporty lub po prostu cieszą się życiem spacerując po plaży w gronie rówieśników. A jest w kim wybierać, bo szacunkowe dane mówią, że na 21-milionową populację Florydy ponad 4 miliony osób to ludzie po 65. roku życia.

Czytaj też:

Hobby na emeryturze: 9 pomysłów na kreatywne zajęcia

Sypialnia dla seniora: jak ją urządzić?

Jak dbać o ciało po 50-tce? 4 sprawdzone sposoby

Jeśli nie Floryda, to co?

Marzymy o miejscu idealnym. Oczywiście słowo „idealne” zawsze musimy wziąć w cudzysłów. Nawet osławiona Floryda ma swoje huragany czy tropikalne temperatury latem, uprzykrzające życie mieszkańcom. Trudno będzie znaleźć coś, co dla każdego z nas będzie miejscem pozbawionym wad.

Napiszmy więc – marzymy o miejscu bliskim ideału. Zbliżający się moment przejścia w stan spoczynku nasuwa nam pytania o plany z tym związane. Jeśli przedstawiona wyżej Floryda wydaje się nam z jakichś względów nierealna, spróbujmy podpatrzeć opinie innych.

Regularnie powstają rankingi krajów, które mogą być przyjazne starszym osobom, sprzyjające osiedlaniu się tam właśnie seniorów. Znajdziemy w tych zestawieniach trzy podstawowe kierunki.

 • Europa Południowa. Wymienia się tu przede wszystkim Hiszpanię Portugalię i Włochy. Ostatnio zaś dołączają kraje bałkańskie, takie jak Czarnogóra. Są to miejsca z ciepłym, przyjemnym klimatem. Poziom cywilizacyjny zapewnia komfortowe życie, także opieka medyczna jest tu odpowiednia.
  Ceny nieruchomości są zbliżone do polskich, ceny w sklepach też nie będą dla nas szokiem. Jeśli będziemy na coś narzekać, to pewnie na rozbudowaną i skomplikowaną biurokrację.
  Załatwienie czegokolwiek w urzędzie na przykład we Włoszech (a przeprowadzka takich urzędowych spraw niestety wymaga) może się nam wydać drogą przez mękę. Przygotujmy się więc na prawdziwe bitwy.
 • Azja. Rankingi polecają przede wszystkim Tajlandię i Malezję. To przepiękny kawałek świata z życzliwymi ludźmi i wspaniałą kulturą. Dzięki temu, że ceny są tu niższe niż w Polsce, stosunkowo łatwo będzie się nam utrzymać, nawet z naszych dość skromnych emerytur.
  Jeśli mielibyśmy wymienić jakieś minusy, to byłby to pewnie klimat. Dla Europejczyka może on być trudny do życia, a w każdym razie wymagający przyzwyczajenia. Jest tam po prostu bardzo gorąco i bardzo wilgotno.
 • Ameryka Środkowa i Południowa. W rankingach często wymienia się Karaiby oraz takie kraje jak Ekwador czy Kolumbia. Karaibów nawet nie musimy specjalnie rekomendować. Każdy chciałby spędzać czas na plaży w Nikaragui czy na Jamajce.
  Słońce, plaże, egzotyczne owoce, szczęśliwi ludzie. Niskie ceny! Bardzo kusząca perspektywa.
  Pamiętajmy jednak, że trudno nam będzie znaleźć europejski standard opieki zdrowotnej, a nasze poczucie bezpieczeństwa nie będzie tak wysokie jak w Polsce. Poziom przestępczości jest tu niestety wyższy.
  Ciekawe, że wysokie miejsca w tego typu zestawieniach zyskuje Ameryka Południowa. Kolumbia czy Meksyk kojarzą się nam z kartelami narkotykowymi i wojnami gangów.
  Okazuje się jednak, że nie jest tam aż tak źle, a emeryci chwalą sobie piękne krajobrazy i przystępne ceny.

Emerytura za granicą to pomysł nie dla wszystkich. Żyjemy jednak w szczęśliwych czasach, w których może to być pomysł możliwy do urzeczywistnienia. Spróbujmy więc na chwilę zamknąć oczy i pomarzyć o emerytalnym raju, a potem... po prostu do tego raju wstąpmy.

Czytaj też:

Najlepsze rasy kotów dla seniorów

10 ciekawych kierunków wakacyjnych dla osób 60+

Masaże odmładzające: 6 najskuteczniejszych zabiegów

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 6/2020
KOMENTARZE