Masaże odmładzające. 6 najskuteczniejszych zabiegów

2024-03-25 12:36

Odmładzanie często kojarzy się z inwazyjnymi zabiegami medycyny estetycznej, a nawet chirurgii plastycznej. Tymczasem wystarczy pobudzić skórę do działania, podkręcając naturalne procesy fizjologiczne. Najlepszą techniką do tego jest masowanie, i to w różnych wariantach. Przyjrzeliśmy się kilku masażom odmładzającym, które szybko przynoszą pozytywne rezultaty.

Masaże odmładzające. 6 najskuteczniejszych zabiegów
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Endermologia - masaż podciśnieniowy
  2. Masaż próżniowy
  3. Biolifting twarzy - masaż mikroprądami
  4. Masaż limfatyczny (drenaż)
  5. Japoński masaż twarzy tanaka
  6. Masaż miskami kokosowymi

Upływ czasu to jedno – zwykle na stan skóry i indywidualne odczuwanie jej młodości wpływają zahamowane naturalne procesy. Co robić? Odpowiedź jest prosta: na nowo pobudzić je do działania. Takie zadanie mają zresztą masaże odmładzające.

Endermologia - masaż podciśnieniowy

Endermologia ma pobudzić skórę do lepszej pracy. Najpierw zakładamy specjalny kombinezon, który musi ściśle przylegać do ciała. Dzięki temu nie ma ryzyka żadnych podrażnień skóry przez urządzenie masujące. A jak przebiega sam zabieg? Fałdy skórne są niejako rolowane - wciągane pomiędzy rolki głowicy urządzenia, co przypomina efekt fali.

Na skórę, a dokładniej na tkankę łączną, oddziałuje duże ciśnienie. Ma ono za zadanie pobudzić do pracy fibroblasty, czyli komórki produkujące kolagen i elastynę. Te dwa białka zapewniają skórze zdrowy wygląd, jędrność i elastyczność. W skrócie - w ten sposób się odmładzamy.

Przy okazji metabolizm zyskuje więcej paliwa, lepiej funkcjonuje układ krwionośny, do działania mobilizowana jest także tkanka tłuszczowa. Pozbywamy się obrzęków, cellulitu, a organizm lepiej sobie radzi z usuwaniem toksyn.

Żeby było ciekawiej, wydziela się również więcej endorfin, stąd endermologia zwyczajnie poprawia humor. Jednym z typów tego zabiegu jest endermolift, czyli masaż podciśnieniowy twarzy, dekoltu i szyi.

W formie 24: endermologia, czyli masaż podciśnieniowy

Masaż próżniowy

Masaż próżniowy wykonuje się za pomocą różnych urządzeń oraz akcesoriów – takich jak bańki chińskie. Oddziałują one na skórę w taki sposób, że powstaje podciśnienie, a następnie efekt próżni (stąd nazwa zabiegu). Zabieg polega na rytmicznym zasysaniu oraz wygładzaniu fałdów skórnych. Bardzo głęboko oddziałuje na skórę, np. rozbijając grudki tłuszczowe. Dlatego masaż próżniowy uznaje się za jedną ze skuteczniejszych metod spalania tłuszczu.

Oprócz tego skóra traktowana w ten sposób naturalnie się wygładza, lepiej pracuje, a organizm skuteczniej radzi sobie z usuwaniem toksyn. Poprawia się ukrwienie i nawilżenie skóry, metabolizm pracuje na pełnych obrotach. Masaż próżniowy warto stosować nie tylko w celu odmłodzenia skóry, lecz także usunięcia nieprzyjemnie wyglądającego cellulitu czy rozstępów.

Biolifting twarzy - masaż mikroprądami

Ten ciekawy zabieg wykonuje się urządzeniem, które oddziałuje na skórę za pomocą mikroprądów (impulsów elektrycznych). To rodzaj „zasilania” przekładającego się na większą aktywność komórek – m.in. przyspieszana jest naturalna produkcja kolagenu i elastyny, a stąd już prosta droga do jędrniejszej, bardziej elastycznej skóry, i to o lepszym kolorycie.

Biolifting twarzy oddziałuje na wiele układów – także na układ krwionośny i układ limfatyczny. Metabolizm funkcjonuje szybciej, pracują mięśnie, spala się tłuszcz. A wszystko jest bezbolesne – można jedynie czuć lekkie szczypanie czy mrowienie.

Masaż limfatyczny (drenaż)

Masaż limfatyczny (inaczej drenaż limfatyczny) ma za zadanie usprawnić przepływ limfy i krwi, a w rezultacie zlikwidować zastoje, obrzęki, poprawić koloryt skóry oraz przywrócić jej zdrowy wygląd. To rodzaj masażu uciskowego, który przynależy do fizjoterapii.

Wykonywany jest przede wszystkim w salonach odnowy biologicznej. Stanowi też jeden z lepszych sposobów na pozbycie się cellulitu. Może być stosowany na różne części ciała, choć najczęściej dotyczy rąk i nóg. Pozwala poczuć większą „lekkość”, odpręża, relaksuje, poprawia humor i ogólną formę. Ma też doskonały wpływ na węzły chłonne.

Kiedy warto go stosować (oprócz problemów z cellulitem i obrzęków)? Przede wszystkim wtedy, gdy skóra jest twarda, zgrubiała, a nogi czy ręce wydają się ociężałe. Drenaż limfatyczny dobroczynnie oddziałuje na układ krwionośny i limfatyczny, przyspiesza jego naturalne funkcjonowanie, dlatego ma też znakomite właściwości odmładzające.

Japoński masaż twarzy tanaka

Nazwa masażu pochodzi od japońskiej kosmetolog Yukoko Tanaki. Opiera się on jednak na tradycyjnych rytuałach dalekowschodnich - systemie masażu anma ("an" - nacisnąć; "ma" - pocierać).

Ponieważ Japończycy słyną z dbałości o cerę, a jednocześnie mogą się poszczycić świetną jej kondycją i długowiecznością, warto zainteresować się tym masażem. Co więcej, możemy go wykonać także samodzielnie - ręcznie lub korzystając ze specjalnego urządzenia do masażu.

Przykładowe elementy masażu tanaka, który możemy wykonać podczas nakładania kosmetyków, wyglądają następująco:

  • Policzki: kładziemy dłonie na policzkach, delikatnie przesuwamy w dół - po szyi aż do mostka. Przy wszystkim lekko naciskamy skórę.
  • Czoło: palce umieszczamy na czole, dociskamy do skóry. Przesuwamy następnie po twarzy w dół – podobnie jak w punkcie wyżej.
  • Nos: masujemy skórę wokół skrzydełek nosa za pomocą okrężnych ruchów. Później przenosimy się na centralną część nosa.
  • Broda: kładziemy na niej palce, lekko przyciskamy do skóry. Następnie wykonujemy okrężne ruchy wokół ust w stronę zewnętrznych kącików i pod nos. Kolejny krok to lekkie pochylenie głowy do przodu, a dłonie lądują na brodzie. Delikatnie naciskamy skórę, kierując się w stronę uszu i na policzki.
  • Skóra wokół oczu: umieszczamy opuszki palców w zewnętrznych kącikach oczu. Wędrujemy w stronę wewnętrznych kącików, wykonując okrężne ruchu. Wszystko wykańczamy, przesuwając dłonie po twarzy, szyi i kierując się do mostka.

Czytaj też: Masaż twarzy. Jak zrobić przeciwzmarszczkowy, ujędrniający masaż twarzy?

Masaż miskami kokosowymi

Na koniec prezentujemy tradycyjny zabieg polinezyjski, który przynosi świetne rezultaty, jeśli chodzi o odmładzanie oraz ujędrnianie skóry. Miski kokosowe są podgrzewane, jednak zanim właściwy masaż zostanie przeprowadzony, należy odpowiednio przygotować skórę.

Pierwszym krokiem jest peeling - najczęściej wykonywany po prostu za pomocą piasku (najlepiej sprowadzonego z wysp Polinezji).

Następnie na skórę nakłada się specjalne naturalne kosmetyki. Zwykle w mieszance znajdziemy:

  • Mleczko kokosowe - to nie tylko przyjemny zapach, lecz także ochronny film dla skóry. Mleczko kokosowe ponadto ujędrnia skórę, nawilża ją i wygładza.
  • Kwiat lotosu - zapewnia skórze sprężystość, elastyczność, świeżość. Ma też moc wygładzania zmarszczek.
  • Olejek makadamia - regeneruje skórę, łagodzi podrażnienia, a nawet zwalcza cellulit.
  • Olej kokosowy - jeden z najpopularniejszych dziś naturalnych kosmetyków. Ma znakomity wpływ na skórę – wygładza ją, odżywia, zapobiega przesuszeniu i przebarwieniom, chroni przed zmarszczkami i efektem „obwisłej” skóry.
  • Wyciąg z fig - kolejny składnik, który regeneruje skórę. Ponadto wspomaga syntezę kolagenu.
  • Inne składniki, które możemy spotkać podczas masażu miskami kokosowymi, to także wyciąg z granatu, olej tamanu czy wyciąg z kigeli. Skóra potraktowana cennymi, naturalnymi preparatami jest następnie masowana za pomocą rozgrzanych misek kokosowych. Ponieważ mają półokrągły kształt, świetnie dostosowują się do samej skóry oraz kształtu ciała. Wspomagają wchłanianie cennych składników odżywczych, likwidują napięcia mięśniowe, relaksują i oczywiście odmładzają.
O autorze
Daniel Działa
Daniel Działa
Z wykształcenia polonista i amerykanista, z zawodu – bardziej ten pierwszy. Od ponad dekady zajmuje się pracą nad tekstami: pisaniem, redagowaniem, okazjonalnie korektą. Specjalizuje się przede wszystkim w tematyce home & living, ale pisze też o kulturze, sztuce, modzie, zdrowiu, turystyce i wszystkim, co akurat zwróci uwagę oraz zaciekawi. Prywatnie fan seriali z fabułą oderwaną od rzeczywistości oraz – w miarę możliwości czasowych i innych – podróżnik.