Czy masz do czynienia z toksyczną osobą?

Czy masz do czynienia z toksyczną osobą?
Autor: Getty Images

Bywa, że relacje międzyludzkie są naprawdę skomplikowane. Choć bywają wzloty i upadki, na ogół problemy da się rozwiązać za pomocą rozmowy. Jednak co w przypadku, gdy czujesz, że zachowanie drugiej osoby odbija się na twojej psychice? Czy to znak, że masz do czynienia z osobą toksyczną?

Poradnik Zdrowie: toksyczny związek

Choć toksyczne osoby na początku znajomości wydają się niezwykle miłe i atrakcyjne, z czasem pozbawiają nas energii i chęci do życia. Często przy takich osobach nie jesteśmy do końca sobą ze względu na strach przed negatywną oceną. Przy toksycznej osobie najczęściej blokujemy się, nie mówimy tego, co myślimy lub postępujemy wbrew swojej woli, by jak najlepiej wypaść w oczach tej osoby. Zaczynają one niszczyć naszą pewność siebie, wpędzając w nieustanne poczucie winy. 

Takie relacje nie prowadzą do niczego dobrego i mogą poważnie odbić się na psychice. Zdaniem psychologów najlepszym rozwiązaniem jest uwolnienie się z takiej toksycznej relacji. Jednak nie jest to takie proste...

Czy czujesz, że twoja przyjaźń lub twój związek może być toksyczny? Odpowiedz szczerze na poniższe pytania i sprawdź, czy osoba, z którą jesteś w relacji, jest toksyczna.

Czy masz do czynienia z toksyczną osobą?

Pytanie 1 z 19
Czy ta osoba uważa, że wszystko jej się należy?

Pamiętaj, że ten test jest tylko sugestią. W celu dokładnej analizy i diagnozy problemu skonsultuj się ze specjalistą psychoterapeutą.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.