Kolor krwi miesiączkowej (podczas okresu) - co oznacza?

Kolor krwi miesiączkowej (podczas okresu) może być różny - od jasnoczerwonego po brązowy, a nawet czarny. Nie każdy kolor krwi miesiączkowe jest prawidłowy. Sprawdź, co oznacza kolor krwi miesiączkowej i który powinien wzbudzić niepokój i skłonić do wizyty u lekarza.

Kolor krwi miesiączkowej (podczas okresu) może być różny - od jasnoczerwonego po brązowy, a nawet czarny. Na zmianę koloru, a także gęstości krwi wpływ ma wiele czynników, np. przyjmowane podczas miesiączki leki, przebyte w danym cyklu choroby. Na kolor krwi miesiączkowej ma wpływ aktywność fizyczna w czasie okresu. Im większa, tym krew będzie jaśniejsza krew i mniej będzie w niej skrzepów, bo nie dochodzi o jej zalegania. Nie bez znaczenia jest także ilość przyjmowanych płynów - im więcej, tym rzadsza krew. Zmiana koloru i gęstości krwi miesiączkowej nie musi więc świadczyć o nieprawidłowościach i trudno tylko na podstawie tego objawu stawiać diagnozę. Specjaliści są zgodni, że od koloru krwi podczas okresu ważniejsze są zmiany długości miesiączek, ich nieregularność czy intensywność. Jednak naukowcy z American College of Obstetricians and Gynecologists, którzy opublikowali raport1, w którym zalecają postrzegać kolor krwi miesiączkowej jako istotny objaw chorobowy, na równi z ciśnieniem i temperaturą ciała. Zdaniem specjalistów, kolor krwi miesiączkowej wiele mówi o gospodarce hormonalnej, która ma wpływ na funkcjonowanie całego organizmu.

Posłuchaj, kiedy kolor krwi miesiączkowej powinien wzbudzić niepokój. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Jasnoczerwona krew miesiączkowa

Na kolor krwi miesiączkowej ma wpływ aktywność fizyczna w czasie okresu. Im większa, tym krew będzie jaśniejsza i mniej będzie w niej skrzepów, bo nie dochodzi o jej zalegania.

Jeśli jednak krew podczas okresu nagle stała się jasnoczerwona, mimo iż wcześniej taka nie była, a dodatkowo jest jej mniej niż w moich poprzednich miesiączkach, warto skonsultować się z lekarzem. Może to wskazywać na krwawienie z szyjki macicy lub pochwy.

Wodnista krew miesiączkowa

Nie bez znaczenia jest także ilość przyjmowanych płynów - im więcej, tym rzadsza krew. Wodnisty okres może oznaczać niedobór witamin i składników mineralnych. Rozcieńczona krew menstruacyjna to objaw m.in. ciężkiej anemii, zwłaszcza jeśli miesiączka jest mniej obfita w porównaniu do poprzednich krwawień.

Żywoczerwona krew miesiączkowa

Jeśli krew podczas okresu jest żywoczerwona, zbliżona do koloru żurawiny, to znak, że wszystko jest w jak najlepszym porządku. Prawdopodobnie masz miesiączkę regularnie. Oczywiście w przypadku każdej kobiety comiesięczne krwawienie wygląda i przebiega odmienne, ale ogólnie rzecz ujmując: żywoczerwony kolor miesiączki jest sygnałem, że nie ma powodów do niepokoju.

Brązowy lub czarny kolor krwi podczas okresu

Brązowy kolor krwi miesiączkowej oznacza, że starsze kawałki błony śluzowej macicy i krwi zalegają w drogach rodnych, a płyn dopiero toruje sobie drogę ujścia z organizmu. Jest to normalny stan i nie ma powodów do niepokoju. Czasami zdarza się, że krew miesiączkowa opuszcza organizm kobiety powoli i ma dużo czasu na to, aby się utlenić. Z tego powodu po wydostaniu się z organizmu jest brązowa lub prawie czarna.

Różowa krew w czasie okresu

Różowa krew podczas miesiączki może oznaczać niski poziom estrogenów. Estrogeny to podstawowe hormony żeńskie. Produkowane są przez jajniki. Ich stężenie wzrasta w pierwszej fazie cyklu. Gdy jest ich za mało: pojawiają się problemy z miesiączkowaniem – cykle stają się nieregularne. Zbyt mała ilość tych hormonów może także wpływać na problemy z zajściem w ciążę.

Przyczyną niskiego poziomu estrogenów może być intensywny wysiłek fizyczny. Badania wykazały, że intensywne ćwiczenia mogą obniżać poziom tych hormonów, co czasami może skutkować zaburzeniami miesiączki, w tym brak okresu.

WARTO WIEDZIEĆ>>Nadmierny wysiłek fizyczny powoduje zaburzenia płodności

Czerwona krew miesiączkowa ze skrzepami

Krew miesiączkowa ze skrzepami może wskazywać na niski poziom progesteronu i wysoki poziom estrogenów. Ponadto czerwona krew ze skrzepami może być objawem zaburzenia krzepliwości krwi lub pojawienia się mięśniaków macicy. Skrzepy w krwi menstruacyjnej są wskazaniem do wizyty u lekarza.

Szaro-czerwona krew menstruacyjna

To może być objaw infekcji intymnej, być może choroby przenoszonej drogą płciową. Może jej towarzyszyć bardzo nieprzyjemny zapach. Wówczas należy jak najszybciej udać się do lekarza.

Źródło:

1. Raport specjalistów z American College of Obstetricians and Gynecologists: http://www.acog.org/Resources-And-Publications/Committee-Opinions/Committee-on-Adolescent-Health-Care/Menstruation-in-Girls-and-Adolescents-Using-the-Menstrual-Cycle-as-a-Vital-Sign

2. Nuñez A., 6 Things The Color Of Your Period Blood Says About Your Health, "Prevention": http://www.prevention.com/health/color-of-your-period-blood-and-health/slide/1

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
tiamo
|

Tak, ale jest napisane aktywność fizyczna podczas CYKLU, a nie miesiączki, czyli cały ~miesiąc.

Marina
|

Co za głupota... Kto to pisał wgl... Wcale nie jest tak że jasna krew jest przy zwiększonej aktywności.. Na swoim przykładzie i przykładzie znajomych i po konsultacji z ginekologiem nie ma to znaczenia. Parę razy było tak że przelezalam całą miesiączkę a krew była bardzo jasna czerwona. Zanim coś opubikujecie to dobrze sprawdźcie czy pokrywa się z prawdą,bo wprowadzacie ludzi w błąd..
Masakra
.