Porady lekarskie online. Rodzaje usług medycznych przez internet

Porady lekarskie online. Rodzaje usług medycznych przez internet
Autor: Photos.com Porady lekarskie online. Rodzaje usług medycznych przez internet

Porada lekarza przez internet nie zastąpi konsultacji w gabinecie, warto jednak wiedzieć, jakie możliwości oferuje współczesna technologia. Wśród dostępnych usług znajdziemy rejestracje online do przychodni, wirtualne porady lekarzy, całodobowe monitorowanie serca przez telefon oraz pomoc w wyborze odpowiedniego specjalisty. 

Porady lekarskie online

Z wirtualnych porad lekarskich korzysta coraz więcej internautów. Konsultacji medycznych w sieci szukają głównie osoby, które mają problem z dostaniem się do gabinetu lekarskiego z powodu przebywania za granicą lub długich kolejek do przychodni. Wiele pytań zadawanych ekspertom dotyczy chorób intymnych, o których wstydzimy się mówić w obecności lekarza. Chętnie odwiedzamy specjalistów przez internet, bo nie czujemy skrępowania. Swobodnie opisujemy dolegliwości, o których wstydzimy się mówić w gabinecie. Trzeba jednka mieć świadomość, że w przypadkach chprób intymnych i wielu innych dolegliwości wizyta będzie nieunikniona dlatego, że żaden lekarz nie postawi diagnozy bez zbadania pacjenta.

Zadaniem dużurów specjalistów w portalach medycznych jest szybka odpowiedź na pytania czytelników. Oczywiście taka porada nie powinna być traktowana równoznacznie z wizytą u specjalisty, jednak może być dobrym początkiem do rozpoczęcia leczenia. 

Jak zadać pytanie lekarzowi przez internet? Na wybranym portalu za pomocą formularza opisujemy swoje dolegliwości, dotychczasowe leczenie oraz podajemy inne szczegóły, które mogą być istotne przy próbie postawienia diagnozy. Wysyłamy zapytanie. W zależności od serwisu, odpowiedź otrzymamy po kilku lub kilkunastu dniach.  

Ile kosztuje porada przez internet? Większość portali oferuje bezpłatne porady. Niekótrzy, jak np. doctormed.pl za każdą odpowiedź specjalisty pobierają opłatę w wysokości 30 zł.

Lista niektórych portali, oferujących porady lekarskie on-line: poradnikzdrowie.pl, www.imed24.pl, www.doctormed.pl, www.przychodnia.pl, www.ilekarze.pl.

Unijny projekt pomocny w postawieniu pierwszej diagnozy

Informatycy i lekarze stworzyli serwis http://www.doktor-medi.pl/, w którym pacjent może uzyskać pierwszą diagnozę i zwrócić się po specjalistyczną pomoc do odpowiedniego lekarza.

Serwis rynekzdrowia.pl przytoczył wypowiedź Piotra Orzechowskiego, informatyka pracującego przy tworzeniu serwisu: "Celem serwisu Doktor-Medi.pl nie jest zastępowanie profesjonalnej diagnostyki - wręcz przeciwnie - ma zwiększyć świadomość kondycji zdrowotnej użytkownika oraz skierować go do lekarza specjalisty, który zleci odpowiednie badania i przeprowadzi właściwą diagnostykę.

Jak działa Doktor Medi? W intuicyjnym panelu podajesz swoje wymiary, wiek oraz miejsce zamieszkania. Panel jest atrakcyjny graficznie, dzięki temu nie musisz silić się na precyzyjny opis swoich dolegliwości – wystarczy kliknąć w odpowiednią część ciała wirtualnego pacjenta, a podpowiedzi chorób wyświetlą się same. Po dokonaniu wyboru uaktywnia się wirtualny lekarz, który zadaje szczegółowe pytania dodatkowe, mające pomóc w postawieniu diagnozy. Po kilku sekundach pojawia się pierwsza diagnoza i proponowani są lekarze specjaliści z danej dziedziny, do których na wizytę można umówić się przez internet. 

Monitoring serca przez telefon

Unia Europejska wsparła także projekt usługi całodobowej opieki kardiologicznej. Cordium, bo tak nazywa się usługa, polega na przesyłaniu informacji z rzeczywistym zapisem pracy serca do specjalisty. Lekarz kontroluje wyniki pracy serca i udziela stosownych porad. Dzięki temu, w krytycznych momentach można uzyskać natychmiastową pomoc, a w razie nagłej potrzeby lekarz może także wezwać karetkę pogotowia.

Jak działa Cordium? Jest to urządzenie Tele EKG zamontowane na ciele, które za pomocą sygnału GSM przesyła informacje o pracy serca. Chory w każdej chwili może telefonicznie skontaktować się z dyżurującym lekarzem i udostępnić zapis pracy swojego serca przez przyłożenie urządzenia do telefonu. Dzięki temu w sytuacji pogorszenia stanu zdrowia możliwy jest natychmiastowy kontakt ze specjalistą.

Urządzenie dedykowane jest osobom z chorobami układu krążenia oraz tym, którzy profilaktycznie chcą monitorować swój stan zdrowia.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.