Kim jest DOULA? Wsparcie dla kobiet w ciąży i po porodzie

2017-09-13 14:00

Doula to kobieta doświadczona w macierzyństwie, służąca pomocą i opieką kobiecie w ciąży i po porodzie. Nie jest to położna, nie odbiera porodów, nie asystuje lekarzowi. Doula pomaga ciężarnej i jej rodzinie przejść przez ciążę, może uczestniczyć w porodzie i jest wsparciem w czasie połogu.

Kim jest DOULA? Wsparcie dla kobiet w ciąży i po porodzie
Autor: Thinkstockphotos.com Doula to duchowa przewodniczka kobiety. Służy wsparciem i doświadczeniem w zakresie macierzyństwa.

Spis treści

  1. Czy doula to położna?

Doula (z greckiego: kobieta, która służy), jest wykształconą, doświadczoną w macierzyństwie kobietą, która zapewnia wsparcie w czasie ciąży i po porodzie. Wspiera kobietę ciężarną oraz jej rodzinę w czasie ciąży, służy pomocą merytoryczną, fizyczną i psychiczną. Doula może również uczestniczyć w samym porodzie i wspierać rodzącą. Udziela pomocy po porodzie i w trakcie połogu. Doula daje poczucie bezpieczeństwa, roztacza opiekę psychiczną nad ciężarną kobietą.

Czy doula to położna?

Nie można mylić douli z położną, to dwa różne zawody. Położna ma wykształcenie medyczne i sprawuje opiekę medyczną nad kobietą ciężarną. Położna asystuje lekarzowi w czasie porodu i czuwa nad prawidłowym jego przebiegiem. Od kilku lat położne w Polsce mogą również prowadzić ciążę fizjologiczną i przyjmować porody domowe.

Doula natomiast zajmuje się opieką pozaszpitalną. Służy radą i pomocą psychiczną, również jako osoba doświadczona w macierzyństwie. Pełni rolę przewodniczki, wspiera i służy radą. Nie ma jednak wykształcenia medycznego, dlatego korzystanie z pomocy douli, nawet doświadczonej, nie może zastąpić konsultacji z lekarzem lub położną.

Doule pojawiły się w Polsce ok. 10 lat temu, ale na świecie znane są już od lat 60. To w Stanach Zjednoczonych pierwszy raz pojawiła się wzmianka o douli w książce antropolożki Dany Raphael Tender Gift: Breastfeeding. Pojęcie douli rozszerzyli amerykańscy badacze, którzy na podstawie obserwacji porodów w Gwatemalii ocenili wpływ porodu na późniejsze więzi matki z dzieckiem. Pomoc douli w takich przypadkach okazywała się nieoceniona. Pod koniec lat 80. idea douli dotarła do Europy Zachodniej, gdzie w wielu krajach została uznana za zawód.

Od wielu lat badacze podkreślają wagę bezpiecznego, godnego porodu. Ocenia się, że ciągłe wsparcie psychiczne przed porodem oraz pomoc w czasie porodu ułatwiają przejście przez ten trudny czas. Obecnie ilość porodów domowych jest niewielka, a opieka w szpitalach ogranicza się najczęściej do zabezpieczenia porodu pod względem medycznym. Zatem udzielenie wsparcia rodzącej wydaje się konieczne. Ze strony douli można liczyć na wsparcie psychiczne, a także informacyjne, odnoszące się do ćwiczeń przed porodem, relaksacji, opieki i pielęgnacji noworodka.

Po latach obserwacji nie stwierdzono negatywnych efektów pracy douli. Wybór takiej współpracy zawsze należy od kobiety ciężarnej, a sama opieka douli jest odpłatna - jej zakres zależy od potrzeb kobiety i jest kwestią umowną.

Doule w Polsce zrzesza Stowarzyszenie DOULA w Polsce, które działa od 2011 roku. Na stronie stowarzyszenia można wyszukać certyfikowane doule, które świadczą swoje usługi w konkretnych miastach. Od 2015 roku w Wielkopolskiej Szkole Medycznej działa pierwsze w Polsce Roczne Studium dla Doul, w oparciu o autorski program dr n. med. Małgorzaty Chochowskiej.

Adres stowarzyszenia: http://www.doula.org.pl/