Holter - jak przebiega badanie serca metodą Holtera?

Badanie metodą Holtera jest bezbolesne i nie trzeba się do niego specjalnie przygotowywać. Ponadto można wykonać je bez względu na wiek lub przyjmowane leki. Gdy serce zaczyna niedomagać, czasem trudno w jednym EKG stwierdzić, dlaczego tak się dzieje. Aby wnikliwie przyjrzeć się jego pracy, można posłużyć się Holterem, czyli całodobowym zapisem czynności elektrycznej serca.

Holter - jak przebiega badanie serca metodą Holtera?
Autor: Getty Images

Badanie holterowskie wykonuje się w celu rejestracji czynności serca przez całą dobę, co pozwala kardiologowi na postawienie precyzyjnej diagnozy lub zlecenie odpowiedniego leczenia.

Badanie elektrokardiograficzne metodą Holtera tym się różni od zwykłego, spoczynkowego EKG, że trwa przez całą dobę (czasem dwie, a nawet tydzień), a nie kilka minut. Na badanie holterowskie zwykle kieruje kardiolog.

Spis treści

  1. Czy trzeba się jakoś przygotować?
  2. Jak przebiega badanie metodą Holtera?
  3. Wynik w postaci wykresu
  4. Wskazania do badania

Czy trzeba się jakoś przygotować?

Jeśli zażywamy na stałe jakieś leki, nie odstawiamy ich na czas badania. Przez całą dobę mamy wykonywać wszystkie codzienne czynności, nie musimy – wręcz nie powinniśmy – modyfikować planu zajęć. Badanie ma bowiem sens wtedy, gdy aparat rejestruje czynność serca podczas typowej dla nas doby – gdy pracujemy, bawimy się, denerwujemy, uprawiamy sport, wypoczywamy, śpimy itd.

Jak przebiega badanie metodą Holtera?

Aby elektrody aparatu dobrze się trzymały, technik najpierw odtłuszcza skórę gazikiem nasączonym spirytusem lub specjalną pastą. Następnie przytwierdza kilka elektrod jednorazowego użytku na piersiach, wokół serca.

Elektrody połączone są przewodami z miniaturowym aparatem przypominającym komórkę. Aparat ten umieszczony jest w etui, które przypina się paskiem w talii. Po włączeniu aparat zaczyna rejestrować czynność elektryczną serca, sekunda po sekundzie, przez całą dobę. Pacjent musi zaś prowadzić dzienniczek – zapisywać w nim ważniejsze czynności i objawy, jakie się pojawiły w trakcie ich wykonywania, np. o godz. 15.00 wejście na trzecie piętro po schodach – duszność i przyspieszenie pracy serca; 18.00 – kłótnia z dzieckiem i kołatanie serca.

Podczas noszenia aparatu trzeba zrezygnować z kąpieli całego ciała, ponieważ zamoczenie urządzenia lub elektrod uniemożliwiłoby dalsze prowadzenie badania. Nie wolno także używać poduszki ani koca elektrycznego, bo mogą zakłócać pracę aparatu. Jeśli któraś elektroda się odklei, należy ją przymocować w tym samym miejscu plastrem bez opatrunku lub zamieniamy na elektrody zapasowe, które zazwyczaj dostajemy podczas zakładania aparatu.

Wynik w postaci wykresu

Po upływie czasu określonego przez lekarza na monitorowanie pracy serca trzeba zgłosić się do poradni, gdzie aparat zostanie zdjęty – nie należy robić tego samodzielnie.

Podczas badania, elektronicznie, na karcie pamięci zostały zapisane impulsy elektryczne stale wytwarzane przez nasze serce. Ten zapis wprowadzany jest do komputera ze specjalnym programem do analizy danych. Zarejestrowane impulsy komputer przetwarza na wykresy. Owe wykresy specjalista porównuje ze sporządzanymi przez nas notatkami w dzienniczku. Na podstawie tej analizy kardiolog może postawić precyzyjną diagnozę i – jeśli trzeba – zlecić leczenie.

Wskazania do badania

Jest kilka zaleceń do przeprowadzenia EKG metodą Holtera:

  • zaburzenia rytmu serca (np. kołatania serca, przyspieszone bicie),
  • zaburzenia przewodzenia, np. bradykardia – zbyt wolna czynność serca (poniżej 60 uderzeń na minutę), wykluczenie lub potwierdzenie tzw. bloku serca,
  • choroba niedokrwienna serca,
  • konieczność sprawdzenia sprawności stymulatora serca,
  • potwierdzenie lub wykluczenie przyczyn kardiologicznych w przypadkach zasłabnięć, omdleń, utraty przytomności, napadów duszności, zawrotów głowy,
  • kontrola postępów leczenia arytmii serca.
Nasz Ekspert
lek. Ewa Nargiełło - kardiolog, I Katedra i Klinika Kardiologii WUM, Klinika Biały Kamień w Warszawie
lek. Ewa Nargiełło - kardiolog, I Katedra i Klinika Kardiologii WUM, Klinika Biały Kamień w Warszawie

Badanie holterowskie można wykonywać pacjentom w każdym wieku, także kobietom w ciąży, powtarzać je wielokrotnie, nawet w krótkich odstępach czasu.

Czy wiesz, jakie to badanie?

Pytanie 1 z 10
densytometria
jakie to badanie