Doustny test obciążenia glukozą (krzywa cukrowa) - na czym polega?

Anna Jarosz - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie" | Konsultacja: prof. nadzw. Leszek Czupryniak, diabetolog, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego

Doustny test obciążenia glukozą, inaczej krzywa cukrowa, test tolerancji glukozy lub krzywa glikemiczna, jest jednym z podstawowych badań wykonywanym u osób, które mają nieprawidłowe stężenie cukru we krwi lub są z grup ryzyka. Test tolerancji glukozy jest też obowiązkowym badaniem dla kobiet w ciąży. Jak przebiega doustny test obciążenia glukozą i jak należy interpretować jego wyniki?

Doustny test obciążenia glukozą, inaczej krzywa cukrowa, test tolerancji glukozy lub krzywa glikemiczna, umożliwia wiarygodne potwierdzenie lub wykluczenie cukrzycy. Jak przygotować się do badania? Jak przebiega test doustnego obciążenia glukozą? Jakie wyniki testu uznaje się za prawidłowe?

Doustny test obciążenia glukozą (krzywa cukrowa) - wskazania

Krzywa cukrowa to badanie, które obowiązkowo wykonuje się u kobiet w ciąży, by sprawdzić, czy nie rozwija się u nich cukrzyca ciążowa. Poza tym powinny go wykonać osoby, u których poziom cukru we krwi na czczo jest nieco podwyższony lub jest w normie, ale lekarz podejrzewa występowanie cukrzycy.

Doustny test obciążenia glukozą (krzywa cukrowa) - przygotowanie do badania

Badanie jest bezbolesne, ale trzeba na nie poświęcić ponad 2 godziny. Przez 3 dni przed wykonaniem testu stosuje się normalną dietę bogatą w węglowodany (przynajmniej 150 g dziennie). Jeśli to możliwe, należy odstawić na 3 dni leki zaburzające gospodarkę węglowodanową (moczopędne, doustne środki antykoncepcyjne, sterydy).

Ostatni posiłek można zjeść na 12 godzin przed testem. Na 24 godziny przed nim nie należy pić alkoholu, palić papierosów i podejmować wysiłku fizycznego. Aby wynik był miarodajny, ogólny stan zdrowia badanej osoby musi być dobry, bo nawet przeziębienie może go zafałszować.

Doustny test obciążenia glukozą (krzywa cukrowa) - przebieg badania

W przychodni pacjentowi pobiera się próbkę krwi żylnej (do testu nie należy używać glukometrów), z której oznacza się wyjściowe stężenie cukru. Następnie pacjent otrzymuje 75 g glukozy rozpuszczone w 250–300 ml wody, które musi wypić w ciągu 5 minut. Kolejną próbkę krwi pobiera się po 60 minutach, a trzecią po kolejnej godzinie. Czekając na pobranie krwi, pacjent nie może opuszczać przychodni i forsować organizmu.

Ważne

Doustny test obciążenia glukozą (krzywa cukrowa) - normy

Prawidłowe stężenie cukru we krwi na czczo nie powinno przekraczać 99 mg/dl (5,6 mmol/l), a po 2 godzinach od wypicia glukozy (test doustny) 140 mg/dl (7,8 mmol/l).

Doustny test obciążenia glukozą (krzywa cukrowa) - interpretacja wyników

Stan przedcukrzycowy mogą sugerować wyniki 100-125 mg/dl (5,6-6,9 mmol/l), a po 2 godzinach 140-199 mg/dl (7,8-11 mmol/l).

Cukrzycę potwierdzają wyniki w 2. godzinie testu od 200 mg/dl (11,1 mmol/l). Cukrzycę można rozpoznać także na podstawie pomiaru poziomu cukru we krwi – gdy wynosi on 126 mg/dl (7,0 mmol/l) lub więcej, z tym że taki wynik musi być stwierdzony dwukrotnie.

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Piotr Jerzy Skórzewski
|

na ile te porady i wyniki odnosne cukrzycy są wiarygodne?

Kama
|

101,1 mg/dl poziom wyjściowy; 145,2 po 2 godzinach. Problem w tym, że krew za drugim razem pobrano glukometrem. Czy taki wynik może być miarodajny?

julka
|

witam chciała bym się dowiedzieć czy wszystko jest porządku
glukoza na czczo 94 mg/dl po 1 godzinie i 75gglukozy 126 mg/dl
i po 2 godzinach i 75g glukozy 150 mg/dl

SONKA
|

WITAM. GLUKOZA 90 mg (70-105)
Glukoza 75g po 2h 140 mg a 75g po 1h 154 mg czy dobry wynik ? prosze odpowiedziec bo się martwie :(( pozdrawiam

jj
|

Wartości podawane przez laboratoria i lekarzy niewiele wspólnego mają z prawdą jeśli chodzi o cukrzycę!!!!Wg. mnie laboratoria świadomie i celowo zawyżają wyniki.

ytus
|

Kiedy zadajesz sobie pytanie czy masz cukrzyce już nie czekaj przejdź
na dietę .Lekarz nie jest skory do rozpoznania jej zakładając że kombinujesz .Kiedy już jest za późno często mówią że nie stosowałeś się do zaleceń .Pamiętaj trzustkę masz jedną więc dieta nie zaszkodzi a pomoże .

Marta
|

Mój wynik glukozy na czczo 87 ml/dl Po godzinie 170 ml/dl, a po 2: godzinach 160ml/dl. Proszę o interpretację wyników po teście tolerancji glukozy 75 g

Tomasz Ż
|

Mój wynik glukozy na czczo 105 mg/dl po 2 godz i 75g glukozy wynik 104 mg/dl. Jest dobrze czy źle? Tomasz Ż.

Julka 31
|

Witam wszystkich, po badaniu 75 g glukozy po 2 h mialam 180 mg/dl glukoazy we krwi. Dzien przed badaniem bylam zaszczepiona kombinowana szczepionka przeciw odrze/rozyce i swince - czy to moglo wplynac na moj wynik glukozy? Pozdrawiam

iwonka
|

Na czczo miałam 87 po godz 65 a po 2 godz 85 przy glukozie 75g czy jest to dobry wynik czy za niski prosze o odp