Pierwsza randka, pierwszy seks - jak się przygotować do pierwszej randki

2011-02-10 14:09

Pierwsza randka kojarzy się z podekscytowaniem, mocnym biciem serca i niepewnością. Co robić, aby te pierwsze wspólne chwile były udane? Jak zrobić dobre wrażenie na randce? Jak uwodzić? I jak się przygotować do pierwszego seksu?

Pierwsza randka, pierwszy seks - jak się przygotować do pierwszej randki
Autor: Thinkstockphotos.com

Od tego, jak będzie wyglądać pierwsza randka zależy często, czy nastąpią kolejne... Nie masz 100 -procentowego wpływu na wydarzenia, jednak wraz z partnerem możesz postarać się, aby ten dzień na długo zapisał się w pamięci, albo aby przynajmniej zminimalizować ryzyko porażki.

Pierwsza randka: miłość od pierwszego wejrzenia...

Na udaną randkę wpływa wiele czynników. Według badania przeprowadzonego w 25 krajach świata przez Instytut Badawczy GFK na zlecenie firmy Bayer Schering Pharma dla młodych ludzi najważniejsza jest higiena osobista (72 proc.) oraz antykoncepcja (45 proc.). Mężczyźni wymienili dalej pieniądze, a kobiety wygląd zewnętrzny (fryzurę, makijaż, ubranie). Polacy jako jeden z ważniejszych aspektów przygotowania do randki wskazali także seksowną bieliznę. 12 proc. respondentów jako istotny punkt w przygotowaniach wymieniło zaplanowanie tematów rozmowy oraz poinformowanie drugiej strony, gdzie odbędzie się spotkanie (10 proc).

Jak być sexy na radce

Mimo, że żyjemy w świecie, gdzie coraz częściej mamy do czynienia z odwróconymi rolami: kobiety są bardziej męskie, a u mężczyzn obserwujemy metroseksualne zachowania – w czasie randki chcemy wyglądać szczególnie męsko i szczególnie kobieco i uwypuklać to, co świadczy o naszej atrakcyjności. - W przypadku mężczyzn wskazane jest podkreślenie szerokich ramion, dlatego na randkę lepiej założyć marynarkę niż sweter. Kobiety powinny podkreślić talię, zaokrągloną linię bioder oraz biustu, nie musimy jednak eksponować swojej kobiecości sukienką mini czy na ramiączkach  – uważa Monika Jaruzelska, stylistka. - Warto mieć na sobie kilka warstw, by po pierwsze uzyskać efekt tajemniczości, a po drugie - zdejmując kolejne części garderoby dawkować przyjemność z oglądania.Kolorem, który najbardziej rozpala zmysły jest zdecydowanie czerwień. Kojarzy się z erotyzmem, jest symbolem miłości. - Musimy jednak pamiętać o tym, żeby czerwień umiejętnie dawkować i  nie atakować nią zmysłu wzroku. Jeśli przesadzimy i zastosujemy krwistoczerwony kolor na dużej  płaszczyźnie np. sukienki to może podziałać on na partnera jak przysłowiowa płachta na byka. Co innego jeśli użyjemy czerwieni w dodatkach – twierdzi stylistka.Jeśli chodzi o makijaż – w życiu zawodowym podkreślamy oczy, które są bardzo ważne w kontaktach interpersonalnych. -  Natomiast usta symbolizują naszą seksualność, dlatego jak najbardziej wskazane jest podkreślenie ich na randce  - mówi Monika Jaruzelska. - Umalowane, błyszczące będą zachętą i pewnego rodzaju prowokacją do pocałunków i seksu.

Poradnik Zdrowie: Zdrowo Odpytani, odc. 2 Seksualność

Kto jest atrakcyjny?

Na co zwracamy uwagę na pierwszej randce? Okazuje się, że inaczej atrakcyjność jest rozumiana przez mężczyzn, a inaczej przez kobiety. - Dla mężczyzn atrakcyjność jest rozumiana bardziej fizycznie, on koncentruje się na urodzie i sylwetce kobiety, włosach. Ważne jest dla niego wcięcie w talii u partnerki, sylwetki jak klepsydra czy gitara są zdecydowanie preferowane -  mówi dr Konrad Maj, psycholog społeczny z SWPS w Warszawie. - Natomiast dla kobiety mężczyzna atrakcyjny to niekoniecznie ten najprzystojniejszy, ale zadbany. Super przystojniak z brzydkimi paznokciami w oczach partnerki straci na atrakcyjności. Poza tym musimy pamiętać, że kobiety odbierają różne sygnały i czytają między wierszami, są dobrymi obserwatorkami. Patrzą jak wybranek rozmawia z innymi ludźmi, jak zachowuje się w grupie. Co z tego, że jej szepcze czułe słówka, jest delikatny i subtelny, jak za chwilę  przy barze wykłóca się z kelnerem.

Zrób to koniecznie

Aby podnieść temperaturę w czasie pierwszej kolacji możesz w menu uwzględnić dania, w składzie których znajdują się przyprawy, owoce czy dodatki od wieków cieszące się mianem afrodyzjaków:

  • Imbir - już w I wieku naszej ery w Rzymie był dodawany jako afrodyzjak do aromatycznych kąpieli.
  • Orzechy włoskie - w kulturze Greków i Rzymian były symbolem płodności i stałym elementem rytuałów weselnych. Grecy i Rzymianie mieli zwyczaj obsypywania nimi młodej pary podczas uroczystości ślubnych, aby zapewnić nowożeńcom płodność i szczęśliwe pożycie.
  • Wanilia - jej smak i zapach podnoszą libido i wzbudzają pożądanie, dlatego wyjątkową popularnością cieszą się perfumy z nutą tego aromatu.
  • Chilli - popularność zawdzięcza w dużej mierze starym indiańskim wierzeniom, że częste jej jedzenie wzmaga potencję seksualną.
  • Czekolada zawiera enyloetyloaminę,  neuroprzekaźnik zwany „hormonem miłości”.
  • Banan, mango, brzoskwinia, melon - te owoce wzmagają ochotę na miłość. Jeśli zakochani na deser zjedzą sałatkę z tych owoców mogą poczuć przypływ miłosnej energii.

Pierwsza randka - pierwszy seks

W Polsce 35 proc. mężczyzn przyznaje, że do nich należy zrobienie „pierwszego kroku” prowadzącego do seksu, tego zdania są także kobiety – 52 proc. to potwierdziło. To, że ruch ten należy do obojga partnerów stwierdziła ponad połowa panów i niemal 40 proc. pań.

Antykoncepcja na randce

Coraz więcej młodych ludzi już przed pierwszym spotkaniem z nową partnerką myśli o seksie i antykoncepcji. Polacy nie odbiegają w tym wypadku od swoich kolegów i koleżanek z Europy, Ameryk i Azji: 56 proc. mężczyzn uważa się za odpowiedzialnych za zabezpieczenie przed niechcianą ciążą i tylko 10 proc. kobiet (25 proc. pań zrzuca odpowiedzialność na partnera, 63 proc. twierdzi, że jest to sprawa obojga partnerów i tylko 2 proc. uważa, że nikt nie jest odpowiedzialny).-   Antykoncepcja może okazać się jednym z najistotniejszych aspektów przygotowania do pierwszej randki. Brak zabezpieczenia może nie tylko ostudzić intymne chwile, gdy się na nie zdecydujemy, albo co gorsza zakończyć się niechcianą ciążą czy chorobą. Dlatego zarówno kobiety, jak i mężczyźni powinni patrzeć perspektywicznie i myśleć o zabezpieczeniu – mówi prof. Violetta Skrzypulec-Plinta, ginekolog i seksuolog, kierownik Katedry Zdrowia Kobiety Śląskiego Uniwersytetu  Medycznego w Katowicach. - Najskuteczniejszym zabezpieczeniem jest połączenie dwóch metod, tym bardziej, jak jeszcze niewiele o sobie wiemy: pigułki hormonalnej, strzegącej nas przed ciążą i prezerwatywy, zabezpieczającej przed chorobami. Za najskuteczniejsze metody antykoncepcyjne według większości respondentów uważane są prezerwatywy oraz pigułka antykoncepcyjna oraz pigułka „po.”Niestety, w sumie 45 proc. ankietowanych, którzy odbyli już stosunek płciowy i współżyli z nowym partnerem nie stosowało w ogóle antykoncepcji: 36 proc. w Europie, 47 proc. w rejonie Azji i Pacyfiku, w Ameryce Łacińskiej 56 proc., a w USA 45 proc. W Polsce bez zabezpieczenia uprawiało seks  ponad 40 proc. respondentów. A dlaczego? Głównym powodem niestosowania antykoncepcji był fakt, że młodzi ludzie nie mieli w danym momencie do niej dostępu, ale też preferencje partnera do niestosowania zabezpieczenia, zapomnienie, przeświadczenie, że nie ma ryzyka ciąży czy bycie pod wpływem alkoholu.