Problem nietrzymania moczu (NTM) a seks

2009-06-30 14:06 Materiały prasowe

Problem nietrzymana moczu (NTM) przyczynia się do rezygnacji ze zbliżeń. To efekt braku akceptacji własnego ciała oraz obawy przed ujawnieniem dolegliwości. Warto przezwyciężyć problemy, bo brak seksu niekorzystnie wpływa na związek.

Decyzja o ograniczeniu współżycia przy występującym problemie nietrzymania moczu spowodowana jest znacznym obniżeniem poczucia własnej wartości i atrakcyjności seksualnej. W obawie przed odkryciem przez partnera krępującego problemu, kobiety świadomie rezygnują z bliskości. Niestety, w dłuższej perspektywie, zachowania te mogą skutkować rozluźnieniem więzi psychicznej oraz obcością emocjonalną.

Nietrzymanie moczu: skąd niechęć do seksu?

Kobiety żyjące z problemem nietrzymania moczu obawiają się, że podczas seksu dojdzie do niekontrolowanego wycieku moczu lub też partner zwróci uwagę na nieprzyjemnych zapach, poplamioną bieliznę czy też zmiany skórne spowodowane NTM. Wiele pań uważa swoją dolegliwość za objaw starości i upośledzenie intymnej strefy ciała. W efekcie – czują się starsze niż na to wskazuje ich metryka i niepełnowartościowe jako kobiety.

Nietrzymanie moczu: pomoc lekarza

Brak poczucia kontroli nad własnym moczem wykształcił w kobietach bezsilność. Bardzo często swoje schorzenie przeżywają w samotności i milczeniu.

Ważne

Warto wiedzieć

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to niekontrolowany wyciek moczu w trakcie czynności związanych z napinaniem mięśni brzucha (kaszel, kichanie, taniec, ćwiczenia fizyczne). Jedną z jego przyczyn może być osłabienie mięśni dna miednicy. Problem ten w znacznym stopniu dotyka kobiety w okresie menopauzy oraz po przebytej ciąży. W Polsce na to schorzenie cierpi ok. 3 mln osób.

Wynika to między innymi z ograniczonego dostępu do informacji, które mogłyby pomóc im poradzić sobie z nietrzymaniem moczu. Obawiają się, że jedynym rozwiązaniem, pozwalającym przezwyciężyć ten problem, jest zabieg chirurgiczny lub terapia farmakologiczna.
Świadomość własnego ciała oraz zachodzących w nim zmian pomaga zrozumieć i zaakceptować problem. Wiele kobiet obawia się popuszczenia moczu podczas stosunku, choć tak sytuacja nie zdarza się często. Prostą i szybką metodą ograniczającą ryzyko niekontrolowanego wycieku moczu jest opróżnienie pęcherza przed zbliżeniem oraz unikanie moczopędnych napojów gazowanych oraz kawy. – W dłuższej perspektywie, warto ćwiczyć mięśnie dna miednicy. Ich wzmocnienie wpłynie korzystnie nie tylko na trzymanie moczu, ale także na satysfakcję seksualną partnerów. – twierdzi doc. Piotr Radziszewski z Katedry i Kliniki Urologicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

kampania "CoreWellness - wewnętrzna siła"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Fizjoterapeutka Uroginekologic
|

Ważne żeby osoby cierpiące na nietrzymanie moczu mogły odnaleźć fachową medyczna pomoc i nie zostały zbyte tekstem w stylu "taka Pani natura". Trening mięśni dna miednicy połączony ze specjalistyczną terapią przynosi świetne efekty, które mogą doprowadzić do całkowitego cofnięcia się wstydliwego problemu. Polecam skontaktować się z dobrym fizjoterapeutą uroginekologicznym z własnej okolicy. Jest ich coraz więcej więc każdy trafi do odpowiedniej osoby.

PlumBum
|

Przy problemach z nietrzymaniem moczu warto rozpocząć codziennie ćwiczenia mięśni Kegla, które są odpowiedzialne m.in. za funkcjonowanie dolnego odcinka układu moczowego. Efektywność ćwiczeń wzrasta przy stosowaniu kulek waginalnych, co z kolei pomaga w zmniejszeniu lub całkowitym wyeliminowaniu dolegliwości związanych z nietrzymaniem moczu.

PlumBum
|

Przy problemach z nietrzymaniem moczu warto rozpocząć codziennie ćwiczenia mięśni Kegla, które są odpowiedzialne m.in. za funkcjonowanie dolnego odcinka układu moczowego. Efektywność ćwiczeń wzrasta przy stosowaniu kulek waginalnych, co z kolei pomaga w zmniejszeniu lub całkowitym wyeliminowaniu dolegliwości związanych z nietrzymaniem moczu. O tym, jak ćwiczyć można przeczytać na: http://plumbum.com.pl/pl/i/...

Niepełnosprawny
|

Kasiu Skarb z Ciebie, zawsze chciałem mieć taką Kobietę.

Jagoda
|

Znalazłam na stronie tena.pl ćwiczenia kegla, nawet można zamówić bezpłatną płytę DVD z ćwiczeniami. polecam

Amanda
|

http://www.corewellness.pl/ CoreWellness - programie edukacyjnym stworzonym przez markę TENA. Program powstał z myślą o zdrowiu, komforcie i dobrym samopoczuciu kobiet. To miejsce, w którym dowiesz się jak odzyskać kontrolę nad własnym ciałem, poprawnie ćwiczyć mięśnie Kegla i osiągnąć emocjonalną równowagę. Pomogą Ci w tym specjalne programy i treningi opracowane przez uznanych ekspertów.
Mięśnie Kegla, czyli mięśnie dna miednicy z wiekiem słabną, dlatego potrzebne jest ich regularne wzmacnianie i ćwiczenie.
Korzystając z programu Corewellness i specjalnie przygotowanej płyty DVD dowiesz się jak poprawnie wykonywać ćwiczenia mięśni Kegla.

Kasia
|

Mam problem z nietrzymaniem moczu a jestem osobą aktywną seksualnie. Krępuje mnie trochę jak muszę zdejmować pieluchy albo wkładki przed stosunkiem. Czy można gdzieś kupić bieliznę bawełnianą, która będzie ładna i seksowna a jednocześnie będzie pochłaniała mocz??

mirelka
|

Też uważam że przede wszystki mlekarz. Takie problemy nie biorą się z nikąd. Najczęściej są następstwem choroby. Co do samego nietrzymania moczu to warto dla komforu kupić sobie wkładki. Sama korzystałam z takich Tena ledy i to wygląda jak podpaska, więc nie wzbudza podejrzeń a jest wystarczająco chłonne. Warto sobie pomóc, ale nie bagatelizować problemu.

anna
|

Też miałam ten problem....pomogło mi ćwiczenie mięśni kegla kulkami gejszy. Dla mnie rewelacja, pomagają również osiągnąć orgazm pochwowy i zwiększają apetyt na seks.... polecam

Jolanta
|

Ciekawy artykuł na ten temat:
http://medyczny-blog.pl/cwi...