Hydrauliczna proteza prącia - chirurgiczna proteza prącia na problemy z erekcją

2017-05-17 8:58

Hydrauliczna proteza prącia to nowoczesna metoda leczenia zaburzeń erekcji. Implant prącia to nadzieja dla wielu pacjentów, którzy mają problemy z odbywaniem stosunku seksualnego. Należy jednak pamiętać, że wszczepienie protezy penisa jest wykonywane dopiero wtedy, gdy zawodzi leczenie farmakologiczne i nie ma innych metod leczenia zaburzeń erekcji.

Hydrauliczna proteza prącia - chirurgiczna proteza prącia na problemy z erekcją
Autor: Thinkstockphotos.com Hydrauliczna proteza prącia - chirurgiczna proteza prącia na problemy z erekcją

Spis treści

  1. Hydrauliczna proteza prącia - wskazania
  2. Jak wygląda operacja wszczepienia hydraulicznego penisa?
  3. Stosunek seksualny po operacji wszczepienia hydraulicznego penisa
  4. Pacjent HIFU CLINIC Centrum Leczenia Raka Prostaty - wszczepienie implantu prącia

Hydrauliczna proteza prącia to idealne rozwiązanie nie tylko dla dojrzałych panów. Hydrauliczna proteza prącia może pomóc także młodym mężczyznom, którzy cierpią na zaburzenia erekcji z powodu cukrzycy lub miażdżycy. To także alternatywa dla osób, które nie chcą lub, ze względów medycznych, nie mogą się poddać leczeniu farmakologicznemu. Pierwszy tego typu zabieg w Polsce przeprowadzili lekarze z Kliniki Urologii Szpitala Klinicznego nr 1 w Zabrzu.

Męski penis składa się z 3 części: żołędzi, ciał jamistych i cewki moczowej otoczonej ciałem gąbczastym. Żołądź lub inaczej główka penisa, jest najbardziej  wrażliwym obszarem penisa. Ciała jamiste wypełniając się krwią, wywołują  erekcję. Cewka moczowa otoczona ciałem gąbczastym stanowi część układu  moczowego. Ciała jamiste składają się z dwóch cylindrycznych przestrzeni  zlokalizowanych po obu stronach cewki moczowej. Mają zarówno zdolność  do gromadzenia, jak i opróżniania się z krwi, co zapewnia zdolność do erekcji, jak i powrót do stanu wiotkiego. Zaburzenia erekcji powstają wtedy, gdy ciała  jamiste nie są w stanie wypełnić się krwią

Hydrauliczna proteza prącia - wskazania

U pacjentów, u których terapie pierwszego rzutu, m.in. leczenie farmakologiczne, terapia falami uderzeniowymi LSWT Renova czy iniekcje do ciał jamistych  prącia, nie odnoszą oczekiwanego skutku, można zastosować leczenie  chirurgiczne - wszczepienie implantu prącia. Implanty hydrauliczne, pozwalają na zachowanie naturalnej budowy członka w spoczynku oraz w trakcie wzwodu.

Jak wygląda operacja wszczepienia hydraulicznego penisa?

Hydrauliczny penis składa się z 3 elementów:

  • zbiorniczka z płynem
  • dwóch cylindrów
  • pompki

Oba cylindry wszczepiane są w miejsca ciał jamistych penisa. Zbiornik jest  wypełniany solą fizjologiczną i wszczepiany powyżej pachwiny. Pompka jest wszczepiana podskórnie do moszny. Wszystkie 3 elementy są połączone ze sobą poprzez system rurek.

Operacja urologiczna na antenie TVN Style
Autor: Thinkstockphotos.com
Zabieg wszczepienia implantu prącia to koszt 57 000 zł

Stosunek seksualny po operacji wszczepienia hydraulicznego penisa

Napełnienie cylindrów implantu prącia umieszczonych w ciałach jamistych odbywa się przez uciśnięcie pompki zlokalizowanej w mosznie do momentu aż zostanie osiągnięta pożądana erekcja.

Uruchomienie pompki doprowadza do przemieszczenia soli fizjologicznej ze zbiornika ukrytego wewnątrz ciała do dwóch wspomnianych zbiorników umieszczonych  w ciałach jamistych prącia. Naśladuje to naturalny proces wypełnienia się krwią ciał jamistych. Zwiotczenie prącia uzyskujemy po zwolnieniu zastawki  w mechanizmie pompki umieszczonej w mosznie. Zazwyczaj implant prącia jest gotowy do użycia w 8 tygodni po zabiegu wszczepienia.

Po operacji implantacji mężczyzna może się cieszyć pełną i trwałą erekcją. Należy jednak wiedzieć, że po wszczepieniu hydraulicznej protezy prącia mężczyzna nie może uzyskać wzwodu bez pompowania implantu. Jeżeli implant w późniejszym czasie zostanie usunięty, mężczyzna nigdy nie będzie miał naturalnej erekcji.

Zdaniem eksperta
dr n. med. Marek Filipek, Dyrektor Medyczny HIFU CLINIC - Szpital Medicover

Wszczepienie hydraulicznego implantu prącia jest rozwiązaniem definitywnym u pacjentów z zaburzeniami erekcji, które nie poddają się innej formie leczenia. Należy pamiętać że zaburzenia erekcji są jedynie objawem wielu zmian chorobowych o charakterze psychicznym, organicznym lub mieszanym czy też występują w związku z przebytymi operacjami lub urazami.

Aby zdecydować o właściwej kwalifikacji należy rozpoznać naturę tego typu zaburzenia co wiąże się z potrzebą odbycia konsultacji nie tylko urologa ale i psychologa/seksuologa w pewnych sytuacjach endokrynologa czy kardiologa. Ponadto trzeba przeprowadzić dodatkową diagnostykę biochemiczną i obrazową (USG) z podaniem środka stymulującego napływ krwi do ciał jamistych. Dopiero określenie wskazań i rozmowa z pacjentem o jego oczekiwaniach po wszczepieniu implantu przesądzają o kwalifikacji.

W naszym ośrodku HIFU CLINIC - Szpital Medicover - zajmujemy się szczególnie pacjentami po operacjach takich jak prostatektomia (usunięcie prostaty z powodu raka) czy cystektomia – (usunięcie pęchęrza moczowego z powodu raka). Po tego typu operacjach w około 80% przypadków dochodzi do zaburzeń erekcji. Rozwiązanie w postaci wszczepienia implantu jest ratunkiem dla ich męskości – analogicznym do wszczepienia implantu piersi u kobiet po mastektomii, poprawiającym w szczególny sposób komfort życia. W Polsce implant prącia jako forma leczenia jest zaniedbanym rozwiązaniem, który wymaga edukacji zarówno wśród pacjentów jak i lekarzy.

Warto wiedzieć

Zalety implantu prącia

Implant prącia jest całkowicie dyskretny, podczas stosunku zachowany jest naturalny wygląd penisa, zatem partnerka może nawet nie zdawać sobie sprawy z obecności implantu.

Większa średnica penisa w spoczynku oraz we wzwodzie. Według badań kobiety przywiązują większą uwagę do obwodu/grubości niż do długości penisa.

Zwiększona odporność napompowanych cylindrów na ściskanie lub skręcanie  zapewniająca optymalne wsparcie  w trakcie stosunku płciowego.

Implanty są komfortowe, miękkie i ciche gdy są opróżnione. Puste implanty nie wydają dźwięków jak plastik.

Pacjent HIFU CLINIC Centrum Leczenia Raka Prostaty - wszczepienie implantu prącia

youtube.com/HIFU CLINIC Centrum Leczenia Raka Prostaty

W artykule wykorzystano materiały HIFU CLINIC Centrum Leczenia Raka Prostaty