Ginekologia estetyczna - zabiegi, które poprawią życie seksualne kobiety

2014-09-05 12:55

W jaki sposób ginekologia estetyczna może poprawić życie seksualne kobiety? W wyniku zmian w anatomii pochwy spowodowanych porodami i menopauzą wiele kobiet cierpi z powodu braku satysfakcji podczas współżycia. Z kolei część kobiet chciałaby intensywniej przeżywać orgazmy, na co nie pozwala im przykryta fałdem skóry łechtaczka lub nieuwydatniony punkt G. Dlatego coraz większą popularnością cieszą się zabiegi z zakresu ginekologii estetycznej, mające na celu poprawę życia seksualnego kobiet. Jakiego rodzaju są to zabiegi i jakie dają efekty?

Zabiegi, które poprawią życie seksualne kobiety
Autor: thinkstockphotos.com Zabiegi, które poprawią życie seksualne kobiety

Spis treści

  1. Ginekologia estetyczna poprawi jakość życia seksualnego kobiety
  2. Laserowa plastyka pochwy
  3. Lifting krocza przy użyciu nici Vaginal Narrower
  4. Powiększenie punktu G
  5. Plastyka łechtaczki (clitoroplastyka)

Ginekologia estetyczna poprawi jakość życia seksualnego kobiety

- Problemy związane z budową i funkcjonowaniem narządów płciowych są dla kobiet źródłem kompleksów i utrudniają, a czasem wręcz uniemożliwiają normalne życie seksualne. Dzięki rozwojowi ginekologii estetycznej poprawianie sfer intymnych z tabu zmienia się w normę. Zabiegi są bardzo skuteczne i przynoszą radykalną odmianę w życiu fizycznym i psychicznym pacjentek. Luźność lub suchość pochwy, nieotrzymanie moczu, bolesne blizny i zrosty po nacięciu krocza, przerośnięte wargi sromowe mniejsze – kiedyś kobiety nie miały dokąd zwrócić się z takimi problemami, a można je rozwiązać nieskomplikowanymi i bezbolesnymi zabiegami. Większość z nich wykonywana jest technologią laserową, są więc bezpieczne, nieinwazyjne i nie wymagają długiej rekonwalescencji. Ponieważ ginekologia estetyczna jest to nową dziedziną i mającą więcej wspólnego z medycyną estetyczną niż ginekologią, istotne, aby pacjentki uważnie wybierały lekarza, do którego zwrócą się o pomoc. Ważne jest jego doświadczenie, ale też dostępność i jakość sprzętu, którym wykonuje zabiegi. Strefy intymne są wrażliwsze od innych części ciała, dlatego używa się innych laserów niż do twarzy i stosuje inne parametry zabiegów - komentuje Dr Marek Wasiluk, lekarz medycyny estetycznej, właściciel Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium.

Laserowa plastyka pochwy

Zespół rozluźnienia pochwy (VRS) to przypadłość, która dotyka kobiety po menopauzie. Spadek hormonów i starzenie powoduje utratę elastyczności pochwy oraz prowadzi do rozluźnienia mięśni dna miednicy, co skutkuje powstaniem tzw. „luźnej pochwy”. W efekcie wystąpienia VRS spada poczucie satysfakcji z seksu. Jednym z zabiegów, które mają na celu przywrócenie elastyczności pochwy i poprawę życia seksualnego kobiet, jest laserowe odmładzanie. Wyniki badań opublikowanych w 2012 roku w czasopiśmie medycznym „Journal of the Laser and Health Academy” aż 95 proc. kobiet po laseroterapii odczuwała lepsze doznania seksualne.

Laserowe obkurczanie pochwy to zabieg, podczas którego specjalną wiązką lasera pobudza się produkcję kolagenu w błonie śluzowej ścian pochwy oraz powięzi wewnątrzmiedniczej. Dzięki temu tkanki stają się bardziej napięte i elastyczne, a pochwa ciaśniejsza, co zdecydowanie poprawia jakość doznań seksualnych.

Sam zabieg trwa kilkanaście minut i nie wymaga stosowania znieczulenia. Jego nieinwazyjny charakter sprawia, że okres rekonwalescencji nie jest wymagany. Jednak specjaliści radzą, by powstrzymać się od współżycia przez 1-2 tygodnie. W niektórych przypadkach wskazane jest stosowanie żelu zawierającego estrogeny dwa razy w tygodniu przez pierwszy miesiąc.

Lifting krocza przy użyciu nici Vaginal Narrower

Podczas porodu naturalnego wykonuje się zabieg epizjotomii, czyli nacięcie krocza w końcowym etapie parcia. Niestety jego zszycie nie zawsze jest odpowiednio ciasne. Dlatego wiele pań i ich partnerzy po porodzie narzekają na zbyt szerokie wejście do pochwy, które utrudnia czerpanie satysfakcji z życia seksualnego. Rozluźnione tkanki można skorygować przy użyciu wykonanych z kaprolaktonu nici Vaginal Narrower. Zabieg polega na zastosowaniu jednej lub dwóch nici z haczykami ułożonymi w dwóch kierunkach. Nićmi zacieśnia się mięśnie okolicy krocza, a w efekcie wejście do pochwy.

Lifting krocza z wykorzystaniem nici Vaginal Narrower wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Stosowane w zabiegu nici powodują reakcję zwłóknienia, dzięki czemu efekt utrzymuje się nawet po wchłonięciu się nici. Rekonwalescencja trwa przeważnie kilka dni, jednak zaleca się, by z aktywnością seksualną wstrzymać się przez kilka tygodniu po zabiegu. Ponadto, w okresie między zabiegiem a kolejną miesiączką, pacjentka powinna stosować miejscowo środki do higieny intymnej o działaniu odkażającym.

Powiększenie punktu G

Punkt G to najwrażliwsza strefa erogenna kobiety, która znajduje się na przedniej ścianie pochwy. Zabieg, który ma na celu jego uwypuklenie, często nazywany jest zastrzykiem orgazmu. Wykonuje się go w warunkach gabinetowych w znieczuleniu miejscowym. Powiększenie punktu G polega na wstrzyknięciu w odpowiednie miejsce na ściance pochwy (ok. 4-5 cm od wejścia) preparatu na bazie kwasu hialuronowego (Desiralu) lub rekombinowanego kolagenu. W ten sposób staje się ona wrażliwsza i bardziej podatna na stymulację, dzięki czemu kobieta może czerpać większa satysfakcję z seksu.

Zabieg powiększenia punktu G trwa ok. 20 minut i wykonuje się go przy znieczuleniu miejscowym. Warto podkreślić, że już 4-6 godziny po zastrzyku można przetestować rezultat! Efekt zabiegu utrzymuje się nawet przez 2 lata.

Plastyka łechtaczki (clitoroplastyka)

Orgazm łechtaczkowy to jedno z najsilniejszych doznań, jakich może doświadczyć kobieta, dlatego niektóre panie decydują się na odsłonięcie łechtaczki w celu zwiększenia doznań seksualnych. Zabieg plastyki łechtaczki polega na chirurgicznym odsłonięciu zakrytej fałdami skórnymi górnej części łechtaczki.

Ze względu na dość dużą inwazyjność zabiegu podczas jego wykonywania pacjentka dostaje znieczulenie ogólne lub podpajęczynówkowe. Po wykonaniu plastyki łechtaczki kobieta musi pozostać w szpitalu przez co najmniej dobę, przez kolejne 2-3 dni powinna unikać długotrwałego siedzenia i aktywności fizycznej.

Zdaniem eksperta
Dr Marek Wasiluk – lekarz medycyny estetycznej

Zmniejszanie warg sromowych mniejszych

Do zabiegów, które znacząco wpływają na komfort życia płciowego, dodałbym jeszcze zmniejszanie warg sromowych mniejszych. To częsty problem, natury nie tylko estetycznej, gdyż wystające wargi prowadzą do otarć, a gdy są zbyt długie przeszkadzają w czasie stosunku. Przede wszystkim jednak, jeśli kobieta nie akceptuje takiej budowy, są źródłem bardzo poważnych kompleksów. Przerośnięte wargi sromowe mniejsze można wyciąć laserowo. Zabieg jest niemal bezbolesny, bezkrwawy, aseptyczny, a rana bardzo szybko się goi. Dużą skuteczność ginekologia estetyczna odnotowuje także w problemie nietrzymania moczu, który dopada niemal każdą kobietę, która urodziła przynajmniej dwójkę dzieci. Jeden, dwa zabiegi wystarczają, by kobieta poczuła się na nowo pełnowartościowa.