Andrzej Gryżewski o bruździe na penisie i deficytach polskiej edukacji seksualnej

2021-05-21 15:45

Popularny seksuolog krytykuje niski poziom polskiej edukacji seksualnej i opowiada, jakie deficyty wiedzy miewają jego pacjenci. „Takie rzeczy powinny być tłumaczone na poziomie podstawówki” – mówi rozczarowany niewiedzą wielu dorosłych Polaków.

Seks podczas okresu – czy może szkodzić? Jak uprawiać seks w trakcie miesiączki?
Autor: thinkstockphotos.com Seks podczas okresu podnosi ryzyko przeniesienia choroby intymnej z partnera na partnerkę.

Spis treści

  1. Czego Polacy nie wiedzą o seksie, a powinni

Andrzej Gryżewski – psycholog, psychoterapeuta, seksuolog i edukator seksualny – narzeka na polską szkołę, która jego zdaniem nie przekazuje podstawowych informacji na temat seksu, seksualności oraz budowy narządów płciowych człowieka. Czego uczniowie nie dowiadują się w trakcie edukacji, chociaż powinni?

Andrzej Gryżewski o bruździe na penisie i deficytach polskiej edukacji seksualnej

Czego Polacy nie wiedzą o seksie, a powinni

Popularny seksuolog opowiada, jakiej podstawowej wiedzy na temat seksu i własnego ciała brakuje Polakom:

Ludzie się uczą o jakichś pszczółkach, królikach i tak dalej, a nie uczą się o tym, jaka jest budowa fizjologiczna ciała mężczyzny, ciała kobiety, gdzie u kobiety jest punkt G, gdzie u mężczyzny są jądra. Większość mężczyzn, na przykład ci, którzy tutaj do mnie przychodzą, są mocno zaszokowani tym, że jak jest członek, to pod nim jest taka bruzda, taka blizna. I oni mają poczucie – ci, którzy sobie oglądają członka i widzą go w lustrze – że pewnie ulegli jakiemuś wypadkowi i to będzie skutkowało zaburzeniami erekcji. A takie rzeczy, jak ta bruzda, to powinno być wytłumaczone gdzieś na poziomie podstawówki, na lekcjach biologii.