Zbyt wiele plików na telefonie? Może to świadczyć o problemach psychicznych

2024-11-19 12:00

Przechowywanie zbyt wielu cyfrowych elementów, takich jak zdjęcia, pliki czy wiadomości, wydaje się nieszkodliwe, ale eksperci zauważają, że może to być oznaka problemów emocjonalnych lub psychicznych. Cyfrowy bałagan, podobnie jak fizyczny, może wpływać na nasze samopoczucie, koncentrację i codzienne funkcjonowanie.

Zbyt wiele plików na telefonie? Może to świadczyć o problemach psychicznych
Autor: Getty Images

Co to jest cyfrowy bałagan?

Setki zrzutów ekranu, nieprzeczytane wiadomości tekstowe, pełna skrzynka e-mailowa i powiadomienie o braku miejsca w pamięci telefonu to codzienność dla wielu osób. Jednak nadmiar cyfrowego chaosu na urządzeniach, zdaniem ekspertów, może negatywnie wpływać na zdrowie psychiczne i efektywność.

To coś, co wywołuje dużo stresu i niepokoju, zbieranie wiadomości e-mail, zdjęć, otwartych kart - przytłaczająca liczba elementów cyfrowych, która powoduje przeciążenie. Cyfrowy bałagan jest równie stresujący, jak rzeczywisty bałagan w naszym świecie fizycznym

- powiedziała dr Susan Albers, psycholog kliniczny w Cleveland Clinic w Ohio.

Jeśli musisz przedzierać się przez tysiące zdjęć lub plików, aby znaleźć to, czego potrzebujesz, odczuwasz mniejszy poziom koncentracji i energii psychicznej niż zwykle, może to być znak, że masz zbyt dużo cyfrowego bałaganu. Co to oznacza dla psychiki?

Cienie i blaski social mediów - wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne

Zaburzenie o nazwie cyfrowe gromadzenie

Szacuje się, że około 3 do 5 proc. populacji świata, około 8 milionów do 12 milionów ludzi w Stanach Zjednoczonych, cierpi na zaburzenie gromadzenia

- powiedziała dr Sanjaya Saxena, psychiatra i dyrektor ds. klinicznych i badawczych w International OCD Foundation z siedzibą w Bostonie.

Gromadzenie jest często powiązane z zaburzeniem obsesyjno-kompulsyjnym, a badanie przeprowadzone w 2019 roku w Wielkiej Brytanii wykazało, że ten nawyk jest również powszechny w środowisku pracy.

Kolejne analizy z 2020 roku wyróżniły cztery główne typy gromadzenia cyfrowego: osoby zorganizowane, niezorganizowane, osoby przechowujące dane cyfrowe w imieniu swoich firm oraz te, które trzymają je z powodów emocjonalnych, często obawiając się ich utraty.

To, czy gromadzenie staje się problemem, zależy od indywidualnych okoliczności. Kluczowym momentem jest chwila, gdy takie zachowanie zaczyna powodować znaczny stres lub utrudnia codzienne funkcjonowanie.

Być może chcesz zachować wspomnienia za pomocą zdjęć lub trzymać niepotrzebne dokumenty i pliki z zajęć na uczelni lub ze starych prac na wszelki wypadek. Ale czasami, gdy zachowanie to zamienia się w przechowywanie dużej ilości informacji, można to uznać za gromadzenie. Staje się to nawykiem motywowanym lękiem i wtedy staje się trudne i wymagające

- powiedział dr Emanuel Maidenberg, profesor kliniczny psychiatrii i nauk biobehawioralnych w David Geffen School of Medicine na UCLA.

Jak zmniejszyć cyfrowy bałagan?

Porządkowanie jest jak magiczna różdżka dla twojego zdrowia psychicznego

- powiedziała dr Susan Albers.

Tym, którzy mają problemy z porządkowaniem, zaleca się poświęcenie kilku minut każdego ranka na usuwanie wiadomości e-mail i innych powiadomień, które nie są potrzebne. Okazuje się, że ta prosta sztuczka sprawia, że reszta dnia będzie znacznie bardziej produktywna.

Oto kilka innych wskazówek dotyczących zmniejszania cyfrowego bałaganu:

  • wyłącz nieistotne powiadomienia i zrezygnuj z subskrypcji zaśmiecających skrzynkę e-mail,
  • zminimalizuj ilość czasu, jaką spędzasz na sprawdzaniu wiadomości e-mail i powiadomień z mediów społecznościowych,
  • ogranicz liczbę obserwowanych kont w mediach społecznościowych,
  • zrób sobie dzień cyfrowego detoksu lub przynajmniej znajdź chwilę w ciągu dnia wolną od urządzeń,
  • codziennie usuwaj odrobinę cyfrowego bałaganu,
  • zapisuj tylko to, co faktycznie przyda ci się w niedługim czasie.
Czy jesteś uzależniony od Internetu?
Pytanie 1 z 12
Czy ciągle rozmyślasz o poprzednich aktywnościach w sieci i już myślisz o kolejnych?