W trudnych czasach zadbaj o siebie. Oto, co możesz zrobić

2022-02-24 9:31

Nieustannie stajemy w obliczu niepewności i obaw, w rezultacie czego cierpi nasze zbiorowe zdrowie psychiczne. Trudne wydarzenia wywołujące stres i strach mogą być jednak sygnałem do ponownego przemyślenia tego, w jaki sposób myślimy i żyjemy.

oczekiwania
Autor: Getty Images

Zrozumienie, w jaki sposób myśli mogą wpływać na samopoczucie, może pomóc przejść od niezdrowych, negatywnych emocji do bardziej elastycznego sposobu myślenia. Dlaczego warto? Umiejętności radzenia sobie pomogą przetrwać trudne czasy – niezależnie od tego, czy będą to obawy związane z pandemią, wojną, problemami w domu czy w pracy.

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do psychologa?

Upieranie się, że coś musi się wydarzyć, lub że ktoś musi się zachowywać w określony sposób może wywoływać uczucie niepokoju, zranienia i wściekłości – niezdrowych negatywnych emocji, które mogą prowadzić do autodestrukcyjnych zachowań. W skrócie – oczekiwania i taki sposób myślenia są zaprzeczeniem bycia osobą elastyczną.

Świadomość, że życie nie zawsze dostarcza tego, czego oczekujesz, lub że ludzie nie zawsze zachowują się tak, jak chcesz, pomoże ci radzić sobie z negatywnymi emocjami, takimi jak rozczarowanie, zatroskanie i gniew.

Zamiast myśleć, że coś powinno się wydarzyć, spróbuj pomyśleć: „Byłoby wspaniale, gdyby moja prezentacja w pracy wypadła dobrze… ale to nie byłby koniec świata, gdyby się nie udało". To pozwala dotrzeć do miejsca akceptacji.

Porzucenie oczekiwań może pomóc stać się osobą zorientowaną na cele i wspierać w ich osiąganiu. Prowadzi do sprawdzenia samego siebie, kwestionowania negatywnych myśli i rozważenia innych sposobów postrzegania sytuacji. Nie chodzi o to, co się przydarzyło, ale o to, jak to postrzegasz.

Życie jest pełne niepewności, a trudne wydarzenia stanowią szczególne wyzwanie. Zarządzanie oczekiwaniami i zmiana perspektywy może pomóc w poruszaniu się w niepewności. To także nauka bycia elastycznym i odpornym.