Jak radzić sobie ze stresem - rady dla kobiet

2008-08-04 12:04

Codzienny rozkład dnia powoduje u większości kobiet stres. Rano pędem do pracy. Potem zakupy, szybki obiad, bo jeszcze trzeba sprawdzić dziecku lekcje i zrobić pranie... Nic dziwnego, że przeżywamy więcej stresów niż mężczyźni. Ale też lepiej sobie z nimi radzimy! Jak radzić sobie ze stresem w codziennym życiu?

Jak radzić sobie ze stresem - rady dla kobiet
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

 1. Jak radzić sobie ze stresem: nie kumuluj w sobie złości
 2. Jak radzić sobie ze stresem: po prostu mów "nie"
 3. Jak radzić sobie ze stresem: mądry rozkład dnia
 4. Jak radzić sobie ze stresem: odpoczywaj, gdy jesteś zmęczona
 5. Jak radzić sobie ze stresem: spotykaj się z przyjaciółmi
 6. Jak radzić sobie ze stresem: myśl pozytywnie
 7. Jak radzić sobie ze stresem: nie przejmuj się opinią innych
 8. Jak radzić sobie ze stresem: nigdy się nie poddawaj
 9. Jak radzić sobie ze stresem: spełniaj czasem swoje zachcianki
 10. Jak radzić sobie ze stresem: panuj nad językiem
 11. Sprawdź, jak zwalczyć stres [WIDEO]
 12. Jak radzić sobie ze stresem: wspomagaj się ziołami
 13. Jak radzić sobie ze stresem: dobrze się odżywiaj
 14. Jak radzić sobie ze stresem: korzystaj ze słońca
 15. Jak radzić sobie ze stresem: ostrożnie z lekami
 16. Tak stres działa na Twój organizm:

Najbardziej na stres narzekają kobiety wysoko wykwalifikowane, na stanowiskach, oraz samotne matki, które muszą pogodzić pracę z opieką nad dziećmi. Ciągle się spieszą, są spięte, nerwowe, a w dodatku są bardziej niż mężczyźni wrażliwe na konflikty międzyludzkie. Jeśli do tego dodamy stany napięcia przedmiesiączkowego, a potem dolegliwości klimakterium, można powiedzieć, że kobieta ciągle jest w stresie. Oto kilka sprawdzonych rad, które skutecznie pomogą rozładować napięcie i uchronią nas przed szkodliwym działaniem stresu.

Jak radzić sobie ze stresem: nie kumuluj w sobie złości

Pozbądź jej choćby np. przez regularne ćwiczenia fizyczne - w domu lub w siłowni. Nic tak nie poprawia samopoczucia jak świadomość, że jest się zgrabną i sprawną fizycznie. Jeśli ktoś nie lubi ćwiczeń, wówczas powinien dużo spacerować. Marsz na świeżym powietrzu znakomicie rozładowuje napięcie psychiczne. Dzieje się tak dzięki wzrostowi w naszej krwi poziomu endorfin, związków wywołujących uczucie zadowolenia i spokoju. Po spacerze czy kilkunastu minutach gimnastyki wracamy do życia odprężone i zrównoważone. Tak postępują osoby umiejące się martwić inteligentnie.

Jak radzić sobie ze stresem: po prostu mów "nie"

Broń się przed nadmiarem obowiązków w pracy i w domu. Nie ustępuj pod wpływem próśb czy nalegań. Domowe obowiązki rozdziel pomiędzy członków rodziny. Mów też "nie" ludziom podważającym twoją wiarę w siebie. Dzięki temu mówisz "tak" samej sobie.

Jak radzić sobie ze stresem: mądry rozkład dnia

Ustal sensowny plan dnia zwłaszcza dla dzieci. Rzadziej wtedy będziesz w pracy denerwować się na myśl: co oni tam sami robią?

Jak radzić sobie ze stresem: odpoczywaj, gdy jesteś zmęczona

Naucz rodzinę, że masz do tego prawo. Zrób sobie maseczkę odżywczą na twarz i relaksującą kąpiel z dodatkiem aromatycznych olejków. Poleż w pachnącej ziołami wodzie (nie dłużej niż 15 minut), słuchając lubianej muzyki. Kąpiel rozluźni mięśnie, podziała kojąco na nerwy.

Jak radzić sobie ze stresem: spotykaj się z przyjaciółmi

Mimo nawału zajęć znajdź na to czas. Zima jest świetnym okresem na towarzyskie spotkania. Zorganizuj jakiś babski wieczór. Jeśli nawet wszystkie trochę ponarzekacie, będzie to naprawdę świetna grupowa terapia. A może któraś z przyjaciółek wspomoże cię swoją radą?

Jak radzić sobie ze stresem: myśl pozytywnie

Nie przewiduj wszystkiego, co najgorsze. Psychologowie twierdzą, że istnieje coś takiego jak samosprawdzająca się przepowiednia.

Jak radzić sobie ze stresem: nie przejmuj się opinią innych

Bądź "nieprzemakalna", gdy ktoś kieruje do ciebie uszczypliwe uwagi, chce ci dokuczyć. Nie wdawaj się w kłótnie na ulicy, w autobusie czy tramwaju. Wzrusz ramionami, gdy jakiś nerwus cię atakuje. A jeżeli ktoś bliski w domu czy w pracy wyładowuje na tobie swój gniew, nie pozwól, by popsuło ci to cały dzień. Nie analizuj jego słów, nie trać energii na wymyślanie ciętych odpowiedzi czy odpieranie ataków. Zachowaj kamienną twarz i po prostu wzrusz ramionami. O jeden stres będziesz miała mniej. Chyba warto!

Jak radzić sobie ze stresem: nigdy się nie poddawaj

Najgorsza jest rezygnacja z działania, bezczynność. Próbuj rozwiązać każdy problem, nawet jeżeli wydaje się sytuacją bez wyjścia. Szukaj porady i pomocy u mądrych i życzliwych ci ludzi.

Jak radzić sobie ze stresem: spełniaj czasem swoje zachcianki

Dogadzasz ludziom, których lubisz. Obdarowujesz tych, których kochasz, bo chcesz im sprawić przyjemność. Obdaruj też samą siebie. Kup sobie jakiś prezent czy choćby bukiet kwiatów, zrób sobie ulubioną potrawę, idź do kina lub teatru czy po prostu spędź całe popołudnie na wędrówkach po sklepach.

Jak radzić sobie ze stresem: panuj nad językiem

Posłuchaj, co mówisz i jak. Czy twój głos jest ostry jak brzytwa? Czy często masz do ludzi pretensje i wytykasz ich wady? Łatwiej jest ci powiedzieć, że coś jest okropne niż świetne? Jeśli tak, postaraj się zmienić sposób mówienia - to będzie miało dobry wpływ na twoją psychikę.

Sprawdź, jak zwalczyć stres [WIDEO]

Stres: jak go zwalczyć?

Jak radzić sobie ze stresem: wspomagaj się ziołami

Są sprawdzonym środkiem przeciw chandrze i stresom, łagodzą stany napięcia i nerwice. Pomagają w koncentracji i dodają energii. Wybór jest ogromny, ale warto zwrócić uwagę na rozmaryn, imbir, lukrecję, melisę, dziurawiec, kozłek lekarski i żeń-szeń. Można z nich parzyć herbatki lub zażywać w postaci kropli czy tabletek.

Jak radzić sobie ze stresem: dobrze się odżywiaj

Nie lekceważ wpływu diety na poprawę nastroju. Gdy czujesz się bardzo podle, zjedz ulubiony przysmak, nawet jeśli ma za dużo kalorii. W diecie pamiętaj o bananach i ananasach - mają dużo serotoniny, zwanej hormonem dobrego nastroju. Pij sok z czarnych porzeczek (opóźnia starzenie się mózgu) i popijaj herbatki z anyżu lub melisy, które uspokajają i rozluźniają.

Zrób to koniecznie

Rozpoznaj wroga

Niezależnie od naszej woli i źródła stresu, wywołuje on określone reakcje fizjologiczne. Źrenice rozszerzają się, serce szybciej bije, człowiek się poci lub dostaje gęsiej skórki. Ale można też na stres zareagować zwężeniem źrenic i zwolnioną pracą serca. Zależy to od funkcji układu nerwowego, który zawiaduje fizycznymi reakcjami na stres. Aby przekonać się, czy twój stres jest bardzo silny, odpowiedz "tak" lub "nie" na poniższe pytania. Czy w sytuacji trudnej, ważnej lub stresującej:

 • Odczuwasz kołatanie serca?
 • Masz wilgotne dłonie?
 • Czujesz, jakby ci zaciskano obręcz wokół głowy?
 • Masz biegunkę?
 • Drżą ci ręce lub nogi?
 • Przelewa ci się w brzuchu?
 • Brak ci śliny w ustach?
 • Odczuwasz sztywność lub bolesność karku?
 • Zaciskasz pięści lub zęby?

Jeśli na więcej niż 4 pytania odpowiedziałaś "tak", to twój poziom napięcia wywołany stresem jest bardzo wysoki. Musisz zacząć działać. Zastosuj w życiu choć kilka naszych rad, a zobaczysz, że poczujesz się lepiej.

Jak radzić sobie ze stresem: korzystaj ze słońca

Krótkie zimowe dni sprzyjają złym nastrojom, a nawet depresjom. Przyczyną tego jest zbyt mała ilość światła, które pobudza produkcję hormonów dających energię (serotoniny i kortyzolu). Aby temu zapobiec, podchodź często do okna i wystawiaj twarz do światła. W zimowe słoneczne dni koniecznie idź na spacer albo przynajmniej część drogi do pracy pokonaj pieszo.

Jak radzić sobie ze stresem: ostrożnie z lekami

Zwłaszcza uspokajającymi i antydepresyjnymi. Przyjmuj tylko te, które przepisze ci lekarz. A jeśli czujesz, że powoli uzależniasz się od nich, poproś, by pomógł ci znaleźć bezpieczne dla zdrowia metody ich odstawienia. Potrzebujesz więcej witamin - sięgnij po preparaty z witaminami i mikroelementami. Niektóre z nich pomagają odreagować stres. Witaminy z grupy B wspomagają działanie układu nerwowego i obronnego oraz przeciwdziałają zmęczeniu. Magnez i wapń łagodzą napięcia mięśniowe, wzmacniają serce, pomagają w koncentracji. Cynk wzmacnia odporność, potas pomaga w pozbyciu się bólów głowy, uczucia napięcia i zmęczenia. Kobiety obficie miesiączkujące powinny sprawdzać poziom żelaza. Gdy jest go za mało, trzeba brać odpowiednie preparaty.

Tak stres działa na Twój organizm:

Stres - grafika
Autor: gettyimages.com

miesięcznik "Zdrowie"