Ze śpiocha w rannego ptaszka. 6 porad, dzięki którym będziesz wstawać rano pełen energii

2022-09-01 12:23

Ranne ptaszki mają to szczęście, że swój dzień rozpoczynają wcześnie w dobrym humorze. A co, jeśli lubisz dłużej pospać, a poranne wstawanie jest dla ciebie męczarnią? Być może, nawet nieświadomie, popełniasz kilka błędów, które negatywnie wpływają na jakość twojego snu, przez co rano czujesz się zmęczony. Poznaj sprawdzone sposoby, na poranne wstawanie.

Kobieta siedzi na łóżku z poranną kawą
Autor: Getty Images

By wstawać rano wypoczętym, niezbędny jest dobry sen. Jednak nie każdy potrafi o niego odpowiednio zadbać. Odrobina wiedzy i motywacji może diametralnie zmienić twoje poranki na lepsze. Co zrobić, by poranna pobudka była efektowna? Te kilka technik wstawania z łóżka z pewnością zmieni twoje nastawienie.

Poradnik Zdrowie: higiena snu

Odrobina motywacji

Badania dowodzą, że ludzie, którzy wstają rano, są bardziej pozytywni i optymistycznie nastawieni do świata. Dzięki swojej energii są bardziej nastawieni na sukces. Osoby wstające rano są w stanie również utrzymać odpowiednią wagę. Jednak by poranne wstawanie było przyjemne, należy zebrać na nie choć odrobinę motywacji. Lepsza sylwetka? Spróbuj rano nastawić się na szybki trening. A może potrzebujesz relaksu? Poranna gonitwa na pewno ci w tym nie pomoże. Nastaw budzik wcześniej i ciesz się chwilą relaksu przy porannej kawie. Twój dzień z pewnością rozpocznie się lepiej.

Koniec z budzikiem przy łóżku

Nie ma nic gorszego niż budzik przy łóżku i włączanie kilku drzemek, by potem i tak zaspać i pędzić, by tylko zdążyć do pracy. Stres i zdenerwowanie od rana gwarantowane. Żeby wstawać po pierwszym sygnale budzika, spróbuj postawić go w miejscu oddalonym od łóżka. W ten sposób będziesz zmuszony wstać, by wyłączyć alarm. Po chwili z pewnością się rozbudzisz i na spokojnie zaczniesz swój dzień.

Niech przygotowanie do snu będzie twoim rytuałem

Nastawienie się na sen pozwoli twojemu organizmowi się wyciszyć i przygotować do odpoczynku. Warto zrobić to już dwie godziny przed pójściem spać. Wyłącz telewizor i komputer, by zminimalizować ekspozycję na światło niebieskie. Weź prysznic, zrób sobie herbatkę i wycisz się, najlepiej w towarzystwie ulubionej książki. Wcześniej przygotuj sobie ubrania i niezbędne rzeczy do wyjścia na drugi dzień. Dzięki temu uspokoisz swój umysł i nie będziesz musiał martwić się o to, czy zdążysz wszystko zrobić rano. Taka rutyna z pewnością wpłynie na lepszą jakość snu.

Śpij w zaciemnionym pomieszczeniu

Światło zapobiega wytwarzaniu melatoniny przez organizm, która jest niezbędna do snu. Dlatego w swojej sypialni zamontuj rolety lub zasłonki, by ograniczyć dostęp do światła przez okna. Unikaj korzystania z urządzeń elektronicznych przed snem, by nie naświetlać się dodatkowo światłem niebieskim.

Zadbaj o odpowiednią ilość snu

By wstać rano wyspanym i pełnym energii, trzeba się wyspać. Dlatego połóż się odpowiednio wcześnie, by przespać minimum 7 lub 8 godzin. Jest to optymalny czas, który pozwoli na odpoczynek.

Nie najadaj się przed snem

Zbyt późne posiłki negatywnie wpływają na jakość snu. Dlatego postaraj się zjeść kolację około 3 godzin przed snem. Najedzony, ale nie przejedzony organizm, lepiej wypoczywa.