Coaching

Coaching jest procesem, w którym coach wspiera osobę podlegającą procesowi coachingu w dokonaniu zmiany, nauczeniu się czegoś nowego lub osiągnięciu zamierzonych celów. Ta relacja ma charakter profesjonalny, a jej ostatecznym celem jest pomoc w osiągnięciu postępu w danej dziedzinie życia, pracy lub w przezwyciężeniu problemu, z jakim boryka się dana osoba. Coaching jest techniką rozwojową, opartą na współpracy między klientem a coachem.

Wokół coachingu i coachów od pewnego czasu krąży wiele kontrowersji i niejasności. Często można spotkać się ze skrajnymi opiniami na temat tej metody. Entuzjaści gotowi są każdy życiowy problem poddawać coachingowi, zaś osoby które doświadczyły nieprofesjonalnego coachingu lub pomyliły ten sposób rozwoju z innymi formami edukacji czy wsparcia, często negatywnie wypowiadają się o świecie coachów. Dlatego właśnie rozważając możliwość skorzystania z usługi coacha warto zapoznać się z kilkoma podstawowymi informacjami dotyczącymi tego sposobu rozwoju osobistego oraz najczęściej mylonych z nim metod.
Mam wrażenie, że coaching od jakiegoś czasu stał się modnym słowem. Czym tak naprawdę różni się trener od coacha?
Coraz więcej moich znajomych chodzi na spotkania z coachem. Czy naprawdę coaching to lekarstwo na wszystko?
Schudnąć nie przestrzegając restrykcyjnej diety, bez zakazanych potraw, bez efektu jojo – to możliwe. Jak? Ucząc się innego sposobu jedzenia, szanując potrzeby swojego ciała, ucząc się kiedy naprawdę czujesz głód, a kiedy pojawia się uczucie sytości. Jak? Korzystając z coraz popularniejszej metody coachingu żywieniowego, opartego na terapii zachowań i psychologii kognitywnej.
Sex coach to profesja, o której mówi się coraz częściej. Polacy chętniej niż kiedyś rozmawiają o seksie i swoich z nim oczekiwaniach, problemach, stąd i coraz większa popularność sex coacha. Przeczytaj, na czym polega tego rodzaju praca: dowiedz się, kim jest i czym się zajmuje sex coach i jaka jest różnica między sex coachem a seksuologiem.
Psychiatrę, psychologa, psychoterapeutę czy coacha łączy znajomość ludzkiej psychiki. Dzieli – sposób jej leczenia. Czy naprawianie psychiki będzie skuteczne, w dużej mierze zależy od wyboru osoby, do której zgłosimy się po pomoc. Warto więc poznać różnice między wymienionymi specjalistami.
W zeszłym miesiącu firma, w której pracuję, poinformowała nas, że nawiązują współpracę z coachem i że część z nas zostanie skierowana na konsultacje. Przyznam, że trochę się tym wszyscy zmartwiliśmy, bo kierownik nie chce nam powiedzieć, dlaczego część z nas musi w tym wziąć udział, a część nie. Obawiam się, że wyślą mnie jak na jakieś korepetycje, a jak nie poprawię swoich wyników, to się ze mną pożegnają. Czy powinnam się bać konsekwencji takich konsultacji?

Coach - korzystając z technik konwersacyjnych takich jak aktywne słuchanie, zadawanie pytań, obserwacja i refleksja - stara się pomóc danej osobie. Dzięki temu osoba, z którą pracuje trener, zyskuje większą samoświadomość i wgląd w siebie, o którym często nie miała pojęcia. Dzięki wsparciu coacha, jego bezstronnej, nieoceniającej pomocy, osoba coachowana znajduje przestrzeń do zrozumienia swojej sytuacji, a także tego, jak iść naprzód.

W swojej pracy trener używa różnych technik, do których należy np. medytacja. Najczęściej, aby zapewnić oczekiwane efekty, coaching koncentruje się na wyznaczaniu celów. Zazwyczaj trener zachęca swojego podopiecznego do stworzenia specjalnej listy, aby wiedzieć, jakie kroki musi podjąć, by iść w kierunku wyznaczonego celu.

Coaching daje szereg korzyści. Przede wszystkim – niezależnie od celów – jest rozwojem osobistym, który pomaga zwiększyć pewność siebie, jak również poczucie własnej wartości. Dla osoby, która czuje się niepewna i zagubiona, ten proces może wyznaczyć odpowiedni kierunek. Z kolei, jeśli dany człowiek potrzebuje zmian, dzięki coachingowi może uświadomić oraz zrozumieć swoje zachowania i skutecznie je zmienić.

Jeśli danej osobie trudno jest zmotywować się do pracy, coaching może skutecznie pomóc zdefiniować cel i zapewnić odpowiedzialność za swoje działania. Coaching sprawdzi się także w przypadku pozyskiwania nowych umiejętności – może skutecznie przyspieszyć ich naukę. Wszystko zależy od zaangażowania osoby coachowanej.