5 sposobów na długie życie

2014-09-05 18:15

Szukasz sposobu na dłuższe życie? Naukowcy przez cały czas nad tym pracują i odkrywają kolejne tajemnice długowieczności. Okazuje się, że czynniki psychiczne, których zwykle nie wiążemy ze zdrowiem fizycznym, mogą wydłużyć życie o lata, a nawet o dekady. Poznaj 5 sposobów, które musisz wcielić w życie, żeby... żyć dłużej!

Spis treści

  1. Zmiany w długości życia

Warto szukać sposobów na długie życie, bo z badań wynika, że organizm człowieka "zaprogramowany" został tak, aby bez problemów przeżyć 110-115 lat.

Zmiany w długości życia

Wśród jaskiniowców trzydziestolatek był starcem! W XVI wieku trzydzieści lat to była już średnia długość życia przeciętnego człowieka. W XIX wieku ta średnia wzrosła do lat czterdziestu. Dziś statystyczny Polak żyje ok. 72 lat, Polka o 9 lat dłużej. Przeciętna długość życia wzrastała w minionych czasach przede wszystkim dzięki postępowi medycyny, który przyniósł zmniejszenie śmiertelności wśród dzieci, dostępność leków, wyeliminowanie śmiertelnych chorób (np. dżumy, gruźlicy), szczepionki, rozpowszechnienie nawyków higienicznych itp.

Nie tylko medycyna ma tu jednak coś do powiedzenia. Np. skokowy wzrost długości życia Polaków w latach 90. (po przemianie ustrojowej) związany był z czynnikami pozamedycznymi – polepszeniem się jakości odżywania i spadkiem spożycia alkoholu. Ale to nie wszystko. Wiemy dzisiaj przynajmniej o kilku czynnikach psychicznych, które na pewno przedłużają nasze życie.

Okazuje się, że sposoby na długowieczność są bardzo proste i w zasięgu praktycznie każdego. Przedstawiamy najważniejsze.

miesięcznik "Zdrowie"