MENOPAUZA a PSYCHIKA: klimakterium to nie początek starości

2009-07-06 13:11 dr Magdalena Rosochacka-Gmitrzak Instytut Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytet Warszawski

Menopauza, czyli ustanie miesiączki, powoduje frustrację i przypomina o płynącym nieubłaganie czasie. Przekwitanie to nie tylko powód do zmartwień, to też początek nowego etapu...

Dieta menopauza
Autor: Jupiterimages Przemiany hormonalne jakie zachodzą w organizmie kobiety w okresie menopauzy, sprzyjają odkładaniu się tłuszczu, zwłaszcza w okolicach pasa.

Menstruacja, miesiączka, okres - nieważne jak ją nazwiesz wiadomo, że większość kobiet,  nie przepada za tymi dniami. Gdy jednak dociera do nich, że ta uciążliwa comiesięczna dolegliwość już ich nie dotyczy, często pojawia się tęsknota i żal za niedogodnym atrybutem młodości. Coś się skończyło…

Menopauza: stereotypy do lamusa

…. i coś się zaczęło. Każda kobieta przechodzi menopauzę ok. 50. roku życia, co związane jest z trwałym, fizjologicznym bądź pooperacyjnym, zatrzymaniem kobiecego cyklu rozrodczego objawiającym się ustaniem miesiączkowania.  A zatem czy menopauza jest początkiem starości? Według badań CBOS z 2007 roku, w odczuciu Polaków starość zaczyna się około 62 roku życia. Przyjmując natomiast, że kobiety wkraczają w menopauzę mając mniej więcej 51 lat, słusznym wydaje się umiejscowienie jej w okresie dojrzałości, czyli w wieku średnim nie zaś starym. Ponadto, Polki – co pokazują dane GUS – żyją  ok. 79 lat, czyli jeszcze ok. trzy dekady po menopauzie.

Kultura współczesna jest kulturą młodości i współczesnej kobiecie nie wypada czuć się staro, nawet gdy doskwierają jej dolegliwości, towarzyszące menopauzie. Jeśli jednak spojrzysz na ów kulturowy nakaz jako na swego rodzaju dodatkową motywację, aby dbać o siebie bez popadania w przesadę to jego oddziaływanie może być bardzo pozytywne.

Na szczęście przekonanie oparte na uogólnieniach, że kobieca depresja wieku średniego jest w głównej mierze uwarunkowana przekwitaniem, odeszło szczęśliwie do lamusa. Już pod koniec lat 90. XX wieku zaczęto wskazywać na bardziej prawdopodobne przyczyny depresji, takie jak czynniki społeczne czy środowiskowe i przede wszystkim stresogenne. Wreszcie, co podkreśla Nisha Jackson, lekarka specjalizująca się w problematyce hormonów i endokrynologii, w swojej pracy p.t. „Okres menopauzalny”, nie wszystkie kobiety doświadczają takiego samego nasilenia objawów menopauzy.

Menopauza to nie wyrok, lecz zadanie

Skoro menopauza jest naturalnym etapem w życiu kobiety, nie powinno traktować się jej jako wyroku, lecz jako zadanie. Oczywiście objawy zależą od trybu życia, otoczenia i podłoża genetycznego. Nie jest to więc wyłącznie kwestia przypadku, jak będzie przebiegać menopauza i kolejne lata po niej. Na obraz i stan obecnych oraz nadchodzących faz w rozwoju życia kobiety również będą miały wpływ indywidualne nawyki i decyzje, które podejmie. Zadaniem w okresie menopauzy jest odpowiedź na następujące pytanie: czy zamierzam pielęgnować przekonanie, że czeka mnie pustka, choroby i depresja, co w efekcie faktycznie doprowadzi do szybszego zestarzenia się, czy raczej potraktuję menopauzę jako czas podejmowania nowych wyzwań i stawiania przed sobą nowych celów?

Menopauza to nie bilet w jedną stronę. Jeżeli kobieta podejmie decyzję i wybierze drugie rozwiązanie, przejawiające się właśnie stawianiem nowych celów, czyli będzie dbać o ciało i ducha, wówczas podejście takie okaże się kompasem prowadzącym do świadomego życia w okresie dojrzałości i długo po niej. To rolą kalendarza jest przypominanie o mijającym czasie, a zadaniem kobiet jest wypracowanie postawy względem wieku, z której będą czerpać siłę.

Menopauza: wielkie kobiety w pięknym wieku

Menopauza jest procesem fizjologicznym, ale nie wpływa na kreatywność czy produktywność. Kobiety są w stanie dokonywać rzeczy wielkich przez całe życie. Wisława Szymborska otrzymała nagrodę Nobla w wieku 73 lat, a Coco Chanel wypromowała swój słynny kostium mając lat 71. Aktywność jest wynikiem postawy wobec życia. Znakomitości ekranu i scen muzycznych udowadniają, że kobiety po 50. roku życia mogą wyglądać i czuć się pięknie. Ale czy wizerunek np. Grażyny Szapołowskiej, Krystyny Jandy i wielu, wielu innych znanych pań to kwestia przypadku? Nie! To przykłady kobiet, które postawiły na aktywność, która nadaje życiu sens. Aktywną może być każda kobieta. I nie trzeba od razu stratować w "Tańcu z gwiazdami". Można uczyć się, uprawiać jakiś sport, tworzyć albo dbać o siebie.Oczekiwana długość życia stale rośnie. Jeszcze na początku XX wieku wahała się od 35 do 55 lat. Dziś żyjemy o blisko ćwierć wieku dłużej. Choroby czy niedostatki są czasem nieuniknione. Jednak wielu poważnym problemom można zapobiec dzięki nawykom zdrowego życia, kompleksowej pielęgnacji i podejmowaniu świadomych decyzji. Jakiekolwiek cele i wyzwania wyznaczą sobie dzisiejsze „pięćdziesiątki”- ich możliwości są nieograniczone!

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Halinka
|

Ja nie wiem co to menopauza jak zaczęłam brać menopauzin, po 50tce mnie dopadło, uderzenia gorąca, słabość włosów, złe samopoczucie, musiałam idąc z psem siadać na ławce bo tak źle się czułam. Teraz czuje że żyje na nowo.

Gosia
|

To zależy jakie ma się podejście. Dla mnie to normalny okres życia. Biorę teraz tabletki ligunin i nie męczą mnie żadne dolegliwości, więc można zwyczajnie żyć.

meg
|

Czy oprócz Ciebie w tym domu ktoś jeszcze jest za coś odpowiedzialny ?
Wybacz, ale najwyższy czas z tym skończyć. Jeśli tylko członkowie Twojej rodziny nie są niepełnosprawni to natychmiast przerzuć na nich tyle powinności ile się da i rozliczaj bezlitośnie, nagradzaj albo karz. No bo jeśli dzieci i chłop to nie kaleki to są to lenie i próżniaki a Ty niewolnica na własne życzenie. Z serca Ci radzę - goń to towarzystwo do roboty ! A Ty kino, siłownia, basen, spotkanie z przyjaciółkami. No, ostatecznie jak mąż się sprawdzi w roli, idź z nim na ten mecz czy ryby albo puść na spotkanie przy piwku. Seks jest suuuuper ! To partner często nam GO psuje...
Jestem na HTZ od 5 lat, pracuję po 10-12 godzin dziennie. Trzy razy w tygodniu pływam, siłownia lub rower. Chciałabym się kochać codziennie, najlepiej całą noc... Mam wrażenie, że przeżywam drugą młodość. Znajomi twierdzą, że z wiekiem jestem coraz piękniejsza. Mówię Ci, goń ich ! Co to, za mąż wyszłaś czy na służbę poszłaś ? OGARNIJ SIĘ DZIEWCZYNO !

gość
|

ja znalazłam dla siebie super sposób na dobrą formę- ćwiczę tai-chi-nie jest to zbyt męczące , a dodaje wigoru , do tego córka polecił ami emulsję do higieny intymnej bo zaczynałam odczuwać dyskomfort z powodu suchości i jak na razie to mi wystarcza , aby czuć się atrakcyjnie i młodo

Jaroslawa
|

Przeciez napisalas ,ze w pracy siedzisz, a wiec tam odpoczywasz i o co ci chodzi? A powaznie: sama sobie tak zorganizowalas rodzine. Zaprzegnij meza i dzieci do roboty, nie badz meczennica.

jadwiga
|

Też staram się regularnie ćwiczyć, być aktywna i zdrowo żyć, ale zauważyłam że przez menopauzę szybciej się męczę i robię się czerwona na twarzy. Lekarz mi przepisał jakieś tabletki naturalne termostop, miała któraś? Ja biorę od kilku dni, więc jeszcze nic nie mogę powiedzieć

Ja 43
|

Super przykłady! Ja wstaję o 5. żeby przygotować siebie i dzieci do szkoły, mężowi śniadanie. Do pracy jadę na 7.00 i siedzę tam do 15.00. Wracam do domu ok. 16.00 - rodzina jest głodna. Jak skończymy jeść jest ok. 17.00 i mam wszystkiego dosyć a jeszcze pranie, prasowanie, sprzątanie domu itp. na następny dzień znów do pracy...więc takie pytanie:
kiedy to ja mam zadbać o siebie? Ćwiczyć co najmniej godzinę dziennie lub spacerować chociaż, odstresować się (jeszcze trzeba dzieciom pomóc w lekcjach!) no i wyspać się - tak ok. 8 godzin dziennie?
Jeżeli ktoś potrafi mój dzień rozciągnąć do 48. godzin to czekam na podpowiedź.
Dodatkowo pocę się jak mysz, tyję od powietrza i mam wszystkiego powyżej dziurek od nosa, w tym nawet drobnej wspominki o seksie (ohyda!). No naprawdę piękny to okres w moim życiu!
Chcę już do trumny...