7 porad, jak zacząć normalnie żyć po wypadku drogowym

2015-06-22 12:42

Powrót do normalności po wypadku samochodowym wymaga czasu, bo nie jest łatwo zorganizować życie od początku. Zmierzenie się z niepełnosprawnością po wypadku drogowym i dostosowanie do odmienionej rzeczywistości jest długotrwałe i wymaga wsparcia. Zobacz, jakie instytucje pomogą poradzić sobie w takiej sytuacji.

Nabyta w wyniku wypadku niepełnosprawność uniemożliwia wykonywanie w ten sam sposób dotychczasowych czynności zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Może to wynikać z obiektywnych trudności w kontynuowaniu dotychczasowej pracy i prowadzonego trybu życia, ale także z problemu z adaptacją do nowej rzeczywistości.

Jak zmierzyć się z trudnościami w 7 punktach radzi Agata Spała – ekspertka ds. zatrudniania osób niepełnosprawnych, współautorka raportu PZU „Wygrać życie”.

1. Po wypadku samochodowym masz prawo do depresji

Być może myślisz, że gorzej być nie może, być może wszystko ci zobojętniało, być może nie chcesz widzieć innych, być może chcesz tylko spać, żeby nie myśleć, żeby nie czuć… Depresja często występuje wśród osób, które przeżyły traumatyczne wydarzenie, jakim jest wypadek i w jego wyniku utraciły sprawność. Nie należy wstydzić się depresji i nie można jej lekceważyć. Poszukaj pomocy psychologa lub psychoterapeuty. To chęć walki o siebie, a nie słabość!

2. Życie po wypadku samochodowym: skorzystaj z pomocy

Poszukaj wsparcia zarówno w najbliższym otoczeniu, jak i instytucjach, które pomagają poszkodowanym w wypadkach. Istnieje szereg organizacji pozarządowych i fundacji, do których można się zwrócić: Fundacja Zielony Liść (www.fundacjazielonylisc.org) czy Fundacja Pomocy Osobom Poszkodowanym w Wypadkach Komunikacyjnych „Nadzieja” (www.fundacjanadzieja.com). Pomoc niosą także ubezpieczyciele.

3. Życie po wypadku samochodowym: szukaj informacji

Pamiętaj, że osobom niepełnosprawnym przysługują różnego rodzaju dofinansowania i uprawnienia, które mają pomóc w powrocie do aktywnego życia. Pytaj o nie w Powiatowych Centrach Pomocy Rodzinie, Urzędach Pracy, Oddziałach Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz organizacjach pozarządowych, które działają na rzecz osób z niepełnosprawnością lub poszkodowanych w wypadkach. Możesz się zwrócić do Fundacji „Tacy Sami” (www.tacysami.org.pl) czy Poza Horyzonty Fundacji Jaśka Meli (www.pozahoryzonty.org).

Powinieneś wiedzieć o możliwości uzyskania orzeczenia o niepełnosprawności, pomocy z tytułu świadczeń rentowych, zasiłków i wsparcia „bytowego” oraz zniesienia barier architektonicznych. Zapoznaj się z przysługującymi ci ulgami i uprawnieniami z tytułu nabytej niepełnosprawności (podatkowe, komunikacyjne i inne). Informacje znajdziesz na stronach: www.pfron.org.pl, www.pcpr.pl, www.scon.waw.pl, www.cpon.org.pl.

4. Po wypadku zadbaj o rehabilitację medyczną i odpowiedni sprzęt

Ćwicz, dbaj o siebie, walcz o własną niezależność i mobilność. Odpowiednio dobrana i szybko rozpoczęta rehabilitacja pomoże ograniczyć negatywne skutki urazów. Zadbaj również o odpowiedni sprzęt rehabilitacyjny. Jeśli w wyniku wypadku musisz poruszać się na wózku, postaraj się by był on dopasowany do twoich potrzeb i dał możliwość poruszania się jak najbardziej samodzielnie.

Jak dobrać odpowiedni wózek? Informacji szukaj w Fundacji Aktywnej Rehabilitacji (www.far.org.pl).

5. Po wypadku spróbuj wrócić do aktywności zawodowej

Nawet jeśli stan zdrowia nie pozwala ci na wykonywanie tej samej pracy co przed wypadkiem – nie oznacza to, że już nigdy nie będziesz pracować! Spotkaj się z doradcą zawodowym. Określ własne możliwości, umiejętności i predyspozycje. Zaplanuj z doradcą, jak możesz je wykorzystać na rynku pracy i wspólnie przygotujcie indywidualny plan działania, który pomoże zaplanować i uporządkować proces powrotu do pracy. Rozwój nowych umiejętności w ramach tzw. stażu rehabilitacyjnego czy udziału w programach aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych przyniesie korzyści. Szukaj wsparcia w Urzędach Pracy oraz fundacjach i stowarzyszeniach, które zajmują się aktywizacją zawodową, np. Fundacja Aktywizacja (www.aktywizacja.org) czy Stowarzyszenie „Niepełnosprawni dla Środowiska EKON” (www.ekon.org.pl).

6. Nie pozwól się wykluczyć

Skorzystaj z rehabilitacji społecznej. Najważniejszym jej celem jest przywrócenie możliwie pełnej samodzielności i niezależności. Powinna rozwijać zaradność osobistą, pobudzać do aktywności i uczyć na nowo wypełniania ról społecznych. Wsparcie obejmuje motywowanie osoby niepełnosprawnej do angażowania się w życie społeczne przez udział w różnych formach spotkań, warsztatów, grup wsparcia czy grup samopomocowych. To pomoże budować poczucie własnej wartości i zaakceptować niepełnosprawność. Będzie też okazją do spotkań z innymi ludźmi, co przeciwdziała osamotnieniu i wykluczeniu.

7. Po wypadku samochodowym nie rezygnuj z pasji

Nabycie czasowej lub nawet trwałej niepełnosprawności nie oznacza, że musisz zrezygnować z życia. Chcesz nurkować, skoczyć ze spadochronem, tańczyć tango, jeździć na nartach lub rowerem? To jest możliwe – innym sposobem lecz nadal możliwe. Spróbuj, szukaj możliwości i kontaktu. Odkryj swoją artystyczną duszę z Fundacją Krzewienia Kultury Artystycznej Osób Niepełnosprawnych (www.mazowiacy.com). Żegluj z załogą Polskiego Związku Żeglarzy Niepełnosprawnych (www.PZZN.pl) lub nurkuj ze Stowarzyszeniem Nautica (www.stowarzyszenie.nautica.pl).

Chcesz tańczyć? Poszukaj informacji w Szkole nauki tańca na wózkach SWING (www.swing.com.pl). Kurs prawa jazdy zrealizujesz przy wsparciu Stowarzyszenia Pomocy Niepełnosprawnym Kierowcom SPINKA (www.spinka.org.pl). Zaangażuj się w działania wybranych organizacji i rozwijaj swoje zainteresowania.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.