„Pacjent, który dużo wie – dłużej żyje”. Rozmawiamy o leczeniu zaawansowanego raka piersi

2022-12-08 13:37

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Szacuje się, że w naszym kraju na ten nowotwór choruje rocznie ok. 25 tys. kobiet. Czy mają one zapewnione odpowiednie wsparcie ze strony personelu szpitalnego? Czy mogą zgłosić się o pomoc do psychologa? Jak wygląda leczenie zaawansowanego raka piersi? Na te i wiele innych pytań odpowiadają lek. Daria Świniuch – onkolog kliniczny, Adrianna Sobol – psychoonkolog i Barbara Jobda – pielęgniarka onkologiczna.

Gadaj Zdrów Extra
Autor: poradnikzdrowie.pl

Diagnoza zaawansowanego raka piersi, sprawia, że kobieta i jej bliscy muszą zmierzyć się z nową, trudną sytuacją, która zmienia całkowicie ich życie.

„Usłyszenie diagnozy rak piersi jest dla każdej pacjentki szokiem. Często zdarza się, że taki pacjent jest pogubiony i nie wie gdzie trafić na początku swojej drogi. Tutaj jest bardzo duża rola lekarzy rodzinnych, którzy powinni pacjenta odpowiednio pokierować do wyspecjalizowanego ośrodka leczenia nowotworów” – podkreśla lek. Daria Świniuch – onkolog kliniczny.

Jak poradzić sobie z diagnozą? Gdzie szukać wsparcia? Zobacz specjalny odcinek programu Gadaj Zdrów.

Gadaj Zdrów EXTRA - Zaawansowany rak piersi

Na szczęście wraz z powstawaniem placówek specjalizujących się w leczeniu zaawansowanego raka piersi tzw. Breast Cancer Unit rozwija się świadomość społeczna i pojawia się coraz więcej wykwalifikowanego, onkologicznego personelu medycznego - nie tylko lekarzy, ale też psychoonkologów i pielęgniarek onkologicznych, które dają pacjentkom jeden z bardziej docenianych rodzajów wsparcia w trakcie leczenia. Pielęgniarka, z całego zespołu terapeutycznego, spędza z pacjentem najwięcej czasu, dzięki czemu ma możliwość nawiązania bliskiej relacji z chorym i jego bliskimi.