ŻÓŁTACZKA fizjologiczna noworodków

Trzy dni temu zostałaś szczęśliwą mamą. Pielęgniarka przynosi ci dziecko do karmienia, a ciebie ogarnia przerażenie, bo ono jest żółte. Spokojnie! To żółtaczka fizjologiczna, którą przechodzi większość noworodków.

Żółtaczka fizjologiczna to problem aż 80 procent noworodków. Winowajcą jest bilirubina, żółta substancja, która powstaje z rozpadu czerwonych ciałek krwi. To naturalny i stały proces, jednak u dorosłego następuje to po 120 dniach, a w życiu płodowym i u noworodka już po 90.

Żółtaczka u niemowląt - gdy nie ma problemu

Bilirubina we krwi dorosłej osoby to zjawisko zupełnie normalne. Wychwytują ją komórki wątroby i zamieniają w nieszkodliwą (tak zwaną związaną), wydalaną z organizmu wraz z moczem i kałem. Ponieważ wątroba noworodka tego jeszcze nie potrafi, we krwi dziecka przez 10-14 dni utrzymuje się podwyższony poziom bilirubiny. Najwyższy jest w 4-5 dobie życia, potem się zmniejsza. Gdy w surowicy krwi noworodka stężenie bilirubiny zmaleje do 1,5-0,7 mg/dl, można sądzić, że malec uporał się z żółtaczką. Jeśli dzieje się inaczej, oznacza to, że potrzebna jest kuracja.

Ważne

Nadmiar bilirubiny jest groźny, bo:

  • organizm mniej produkuje substancji energetycznych i białek
  • zatrute bilirubiną nerki gorzej pracują
  • stopniowo wzrasta ryzyko powstawania skrzepów
  • może nastąpić uszkodzenie komórek nerwowych mózgu

Kiedy żółtaczkę niemowląt trzeba leczyć

Sporo bilirubiny znajduje się w smółce noworodków (jest to zawartość jelit wydalana zaraz po porodzie). Dłuższe niewydalenie smółki  może powodować powrót bilirubiny do krwi. Wtedy potrzebne jest zrobienie doodbytniczej lewatywy oczyszczającej. Kiedy jednak poziom bilirubiny po kilku dniach nie obniża się, a nagle wzrasta, jest to niepokojące.

Gdy więc już w pierwszych dwóch dobach życia noworodka pojawi się żółtaczka (stężenie bilirubiny przekracza wówczas 12 mg/dl) lub gdy zażółcenie skóry oraz białek oczu utrzymuje się przez 10-14 dni, trzeba przeprowadzić dodatkowe badania.

Może wówczas okazać się, że nie jest to niegroźna żółtaczka fizjologiczna, ale skutek innej, dużo poważniejszej choroby:

  • zakażenia uogólnionego (czyli tzw. posocznicy, inaczej sepsy)
  • niedrożności dróg żółciowych (to żółtaczka mechaniczna)
  • konfliktu serologicznego, który występuje, gdy dziecko ma dodatni czynnik Rh, a matka ujemny (jest to żółtaczka patologiczna).

Leczenie żółtaczki fizjologicznej

W leczeniu żółtaczki fizjologicznej dobre efekty daje fototerapia, czyli naświetlanie promieniami ultrafioletowymi. Pod ich wpływem bilirubina traci szkodliwe właściwości. Nagiego noworodka kładzie się w szczelnie osłoniętym łóżeczku (wcześniaka - w inkubatorze) pod lampą ultrafioletową. Na oczy zakłada mu się specjalne okulary, przypominające narciarskie gogle. Przylegają one szczelnie do buzi i chronią oczy maleństwa przed promieniowaniem.

Fototerapia jest przerywana tylko na czas karmienia i ewentualnych zabiegów medycznych. Dodatkowo dziecko dożylnie dostaje glukozę. Najczęściej efekty są już w 1-2 dobie naświetlania.

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE
nina
|

W Krakowie też działa wypożyczalnia lamp do fototerapii noworodków w klinice Arka na ulicy Królowej Jadwigi 15.

as
|

to dlaczego zaraz po porodzie dziecko dostaje zastrzyk ze szczepionka żółtaczki zamiast dopiero po np. 1 miesiącu, a teraz po urodzeniu watroba tego dziecka jest podwójnie obciążona wirusem żółtaczki i rtęcia konserwujacą ze szczepionki

nowy tata
|

Kobita nawet w ciąży nie była - na drugą dobę nikt dziecka nie wypuści... doszkol sie trochę z markietyngu szeptanego, bo z tym tutaj mamy do czynienia...

ola86
|

Również korzystałam z tej wypożyczalni lamp. Szybko i bezproblemowo, a co najważniejsze - w domu z maleństwem ;)

Walz
|

1 mg/dl = 10 mg/l = 17,1 μmol/l.

Gosia
|

Ja wyszłam ze szpitala z Moim synkiem na drugą dobę po porodzie okazało się za w piątym dniu synek zaczyna żółknąć .
Znalazłam wypożyczalnie lamp do fototerapii .Przyjechali zbadali poziom bilirubiny , wypożyczyłam u nich lampę , badali poziom specjalnym bezinwazyjnym urządzeniem . Obyło się bez powrotu do szpitala .
Podaję adres strony internetowej wypożyczalni www.fototerapianoworodkow.pl

niunia
|

moja wnuczka zostala wypisana po porodzie w 4 dobie zycia .w6 okazuje sie mala robi sie zölta.polozna möwi ze nie trzeba do szpitala
co robic

Piter
|

Moja prawie dwutygodniowa coreczka zostala wypisana ze szpitala po 2,5 dniach naświetlania, poziom bilirubiny spadł jej z 330umol/l na 195umol/l
Poniewaz po porodzie zostala wypisana ze szpitala z poziomem 12 mg/dl i po tygodniu w domu musiala jechac spowrotem do szpitala chcialem sie upewnic ile to jest 195umol/l w przeliczeniu na mg i czy corka wogole powinna juz wyjsc ze szpitala przy takim poziomie bilirubiny. Prosze o wmiare szybka i fachowa odpowiedz.

a
|

Ostatecznościa jest transwuzja krwi