Grzybica, kurzajki, świerzb, wszawica – niechciane pamiątki z przedszkola

2014-09-02 13:47

Grzybica, kurzajki, świerzb czy wszawica dotyczą głównie dzieci w wieku przedszkolnym. Jeśli zauważysz u swojego dziecka niepokojące zmiany na skórze lub nieproszonych gości we włosach malucha, idź do dermatologa, który przepisze odpowiedni lek albo potraktuje je ciekłym azotem.

Grzybica, kurzajki, świerzb, wszawica – niechciane pamiątki z przedszkola
Autor: Thinkstockphotos.com

Spis treści

 1. Wszawica
 2. Zobacz jak rozpoznać wszy u dziecka
 3. Grzybica stóp
 4. Świerzb
 5. Giardioza
 6. Kurzajki

Grzybica, kurzajki, świerzb czy wszawica mogą stać się problemem i twojego dziecka, bo nawet najgrzeczniejszym dzieciom zdarzy się zjeść nieumyty owoc czy pożyczyć od kolegi jakiś osobisty przedmiot. Na konsekwencje nie trzeba długo czekać. Jeśli jeden z przedszkolaków miał np. wszy czy grzybicę i nie trzeba długo czekać na to, gdy większość dzieci jest nosicielami pasożytów lub ma problemy ze skórą. Dlatego po powrocie dziecka z przedszkola staraj się od czasu do czasu dokładnie obejrzeć jego włosy, skórę, paznokcie.

Wszawica

Niestety, nie jest to mgliste wspomnienie z czasów głębokiego PRL-u. Wszy nadal są problemem. » Portret winowajcy

Wszy mogą zagnieździć się na głowie każdego: bez znaczenia jest, jak często włosy są myte i jakiej są długości. Z łatwością przenoszą się podczas bliskiego kontaktu, używania cudzego ręcznika, grzebienia. Szybko dają o sobie znać, wywołując uporczywe swędzenie. Dziecko drapie się, czasem kaleczy paznokciami skórę, co grozi zakażeniem bakteryjnym.

» Metoda na wroga

Działać trzeba szybko, bo wszy rozprzestrzeniają się w ekspresowym tempie. Obcinanie włosów na krótko nie jest konieczne, choć ułatwia walkę z nieproszonymi lokatorami. By się ich pozbyć, trzeba kupić w aptece preparat przeciwko wszawicy (są bez recepty) i zastosować zgodnie z instrukcją. Do preparatu zwykle dołączony jest specjalny grzebień, do wyczesywania z włosów zabitych wszy.

Z gnidami (jajami pasożyta) jest problem. Przyczepiają się one do włosów tuż u ich nasady, zwłaszcza nad karkiem i za uszami. Ponieważ preparaty przeciw wszawicy nie zawsze działają na jaja, trzeba je ściągać lub niszczyć paznokciami. Poza tym w domu należy zrobić generalne porządki: pościel, ręczniki uprać co najmniej w 60 st. C, odkurzyć dywany, wyparzyć grzebienie. Gdy wszy zaatakowały dziecko do 3 lat lub ciężarną, użycie danego preparatu trzeba skonsultować z lekarzem nie wszystkie bowiem są bezpieczne.

Zobacz jak rozpoznać wszy u dziecka

Wszy u dziecka. Sprawdź, jak je rozpoznać i jak z nimi walczyć
Ważne

Wesz żyje około 10 dni. Jeśli po tym czasie nie ma nawrotu choroby, sprawę można uznać za zamkniętą. Warto jednak regularnie oglądać dziecku głowę.

Grzybica stóp

Bardzo lubi ciepłe i wilgotne miejsca: natryski, baseny. Na dodatek maluchy chętnie wymieniają się ręcznikami czy butami.

» Portret winowajcy

Grzybica zaczyna się swędzeniem przestrzeni między palcami. Wkrótce pojawiają się drobne pęknięcia, pęcherzyki lub łuski, skóra staje się biaława. Zaniedbana choroba atakuje całe stopy, także paznokcie, które stają się szarożółte, grubieją i wykruszają się. » Metoda na wroga

Grzybica sama nie minie, dlatego najlepiej od razu pójść do dermatologa. Odwlekanie wizyty działa na niekorzyść dziecka. Zaniedbaną grzybicę trudniej się leczy. Aby terapia była skuteczna, malec musi codziennie myć stopy, dokładnie je osuszać i nosić bawełniane skarpety.

Zrób to koniecznie

Bądź mądry przed szkodą

Dziecko nie przyniesie z przedszkola "niespodzianki", jeśli nauczysz je, by:

 1. unikało bliskiego kontaktu z rówieśnikiem, który ma na skórze podejrzane zmiany
 2. w domach wczasowych i na basenie zakładało pod prysznic klapki
 3. myło ręce po wyjściu z toalety przed jedzeniem i po zabawie w piasku lub ze zwierzętami
 4. jadło tylko dokładnie umyte owoce i warzywa
 5. przykrywało jedzenie i picie, aby muchy nie miały do nich dostęp
 6. nie korzystało z cudzych ręczników, grzebieni, ubrań, butów ani pościeli.

Świerzb

Chorobę wywołują świerzbowce ludzkie. Ich "krewniakami" są roztocza, ale w przeciwieństwie do nich od zakamarków mieszkania wolą skórę człowieka.» Portret winowajcy

Przenosi się przez kontakt, np. podanie ręki. Można go też złapać, dotykając zabawek, ubrań, pościeli czy ręcznika chorego lub korzystając z jego toalety. Pasożyt wnika w naskórek i drąży w nim korytarze, które są widoczne gołym okiem. Świerzb zajmuje głównie przestrzenie między palcami rąk, pod pachami, pośladki, pachwiny. Wędrówka pasożyta wywołuje swędzenie, które nasila się po rozgrzaniu, np. kąpieli lub w łóżku.

» Metoda na wroga

Niezbędna jest wizyta u lekarza. Ponieważ świerzb jest bardzo zaraźliwy, leki powinni dostać wszyscy domownicy. Pościel i ubranie chorego trzeba wyprać w 90 st. C i wyprasować gorącym żelazkiem. Zabawki i przedmioty należy uprać lub umyć w gorącej wodzie.

Giardioza

To jedna z głównych przyczyn nawracających bólów brzucha u dzieci. Giardie żyją w jelicie cienkim nawet co piątego dziecka. Zakażenie następuje drogą pokarmową: przez brudne ręce, jedzenie niemytych owoców, picie z kubka, po którym wędrowała mucha (roznosi te pasożyty), skażonej wody, korzystanie z tej samej toalety co chory.» Portret winowajcy

Giardioza daje o sobie znać (do 3 tygodni od zakażenia) bólami brzucha nasilającymi się po jedzeniu, biegunką i jasnymi, papkowatymi stolcami o brzydkim zapachu. Dziecko nie ma apetytu, skarży się na bóle głowy i osłabienie. Zaburzenie trawienia i biegunka mogą doprowadzić do niedożywienia, anemii, a nawet spowolnienia wzrostu.» Metoda na wroga

Aby potwierdzić zakażenie, trzeba zbadać kał. Leki zwalczające pasożyta powinna dostać cała rodzina.

Kurzajki

Te "ozdoby" dłoni lub stóp to tzw. brodawki zwykłe. Za ich powstanie odpowiedzialny jest wirus brodawczaka ludzkiego. » Portret winowajcy

Kurzajki to twarde, szarawe grudki o średnicy kilku do kilkunastu milimetrów. Na podeszwie stóp mogą przypominać odciski. Rozsiewają się z łatwością do zakażenia wystarczy podanie ręki. Kurzajki utrzymują się nawet latami. Drapane łatwo się rozprzestrzeniają. » Metoda na wroga

Najlepiej pójść do dermatologa, który pomoże pozbyć się kurzajek np. za pomocą ciekłego azotu (czyli poprzez zamrożenie).

miesięcznik "Zdrowie"

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza