Planowanie CIĄŻY: kiedy jest najlepszy czas na dziecko

2007-05-07 9:50

Coraz więcej Polek odkłada macierzyństwo i coraz mniej rodzi się u nas dzieci. Jaki jest najlepszy czas na zajście w ciążę?

Planowanie CIĄŻY: kiedy jest najlepszy czas na dziecko
Autor: thinkstockphotos.com Planowanie CIĄŻY: kiedy jest najlepszy czas na dziecko

Zwykle już 3- 4 lata po pierwszej miesiączce dziewczyna jest zdolna do zajścia w ciążę, a więc wtedy, gdy ma zaledwie 18-20 lat. Szczyt płodności przypada na około 25. rok życia i jeszcze przez dziesięć lat ten wskaźnik jest dość wysoki, ale już po 35. roku wyraźnie się obniża.

Ciąża najlepiej przed trzydziestką

Z medycznego punktu widzenia ten najlepszy czas na dziecko jest więc przed trzydziestką. Problem jednak w tym, że dojrzałość biologiczna, a zatem możliwość zajścia w ciążę nie pokrywa się z dojrzałością społeczną. Dwudziestoparoletnia dziewczyna na ogół jeszcze się uczy albo dopiero zaczyna pracę. Urodzenie dziecka w wieku 20 lat mogłoby zaburzyć jej życie. Niemniej każda dziewczyna, rozpoczynając studia czy karierę zawodową, sama powinna odpowiedzieć sobie na parę ważnych pytań. Oto one:

  • Kiedy chcę urodzić?
  • Co mam zrobić, żeby to mi się udało?
  • Jak powinnam ułożyć sobie życie prywatne i zawodowe, żeby w przyszłości nie okazało się, że jest już za późno na dziecko?

To prawda, że na Zachodzie późne macierzyństwo jest zjawiskiem dość powszechnym. Polki przejmują wiele zachodnich wzorców. Dotyczy to również decyzji o urodzeniu dziecka. Nie można jednak tej granicy przesuwać aż do 40. roku życia, jak robią to np. Francuzki. Trudności z zajściem w ciążę mogą wtedy stać się barierą nie do pokonania. Nawet zapłodnienie in vitro w tym wieku nie zawsze daje szansę na zajście w ciążę. A jeśli nawet zabieg się powiedzie, to większe jest ryzyko poronienia czy urodzenia dziecka z wadą genetyczną. Ponadto u nas niewiele par stać na in vitro. To bardzo drogie leczenie, a nasze państwo nie refunduje jego kosztów.
W Polsce nie traktuje się niepłodności jak choroby. Młoda kobieta, u której już w wieku 25-27 lat lekarz rozpoznał niepłodność i uznał, że jedyną szansą na ciążę jest sztuczne zapłodnienie, zwykle nie ma pieniędzy na leczenie. Niepłodne małżeństwa oszczędzają więc przez parę lat, żeby zebrać odpowiednią sumę, ale czas płynie i działa na ich niekorzyść. Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, kiedy jest najlepsza pora, żeby urodzić dziecko. Taką decyzję kobieta musi podjąć sama. Jednak do obowiązków lekarza należy poinformowanie, kiedy jej szanse na macierzyństwo są największe. Natomiast obowiązkiem państwa jest stworzenie kobiecie takich warunków, aby miała możliwość spełnienia się jako matka.

miesięcznik "Zdrowie"

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza