Masaż krocza pozwala uniknąć nacięcia. Instrukcja, jak masować krocze przed porodem

2013-09-13 12:01 Agnieszka Paculanka

Masaż krocza często pozwala uniknąć nacinania krocza w czasie porodu. Dlatego warto poświęcić mu nieco czasu w ciąży. Dowiedz się, kiedy i jak masować krocze, by uzyskać jak najlepsze efekty i zwiększyć swoje szanse na uniknięcie nacięcia krocza.

Masaż krocza w ciąży, dzięki któremu w czasie porodu można uniknąć nacięcia krocza, staje się coraz bardziej popularny. Jego zadaniem jest uelastycznienie tkanek i rozciągnięcie oraz rozluźnienie okolic pochwy. Masaż krocza sprawi, że łatwiej będzie ci w czasie porodu ignorować uczucie rozciągania, a także słabiej będziesz odczuwać ból. Pamiętaj, by przed rozpoczęciem masaży skonsultować się ze swoim lekarzem i zapytać, czy nie widzi przeciwwskazań.

Masaż krocza: kiedy najlepiej zacząć?

To, czy masaż krocza przyniesie oczekiwane efekty, zależy od twojej wytrwałości i systematyczności. Powinnaś zacząć masować krocze codziennie przez 5-10 minut od 30-34 tygodnia ciąży, najlepiej po wieczornej kąpieli.

Instrukcja: jak wykonywać masaż krocza?

  • rozluźnij mięśnie
  • niewielką ilość olejku ogrzej w dłoniach i nanieś na okolicę wejścia do pochwy i na wargi sromowe
  • wokół pochwy i wewnątrz niej (do głębokości 2 cm) wykonuj palcem okrężne ruchy zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara (od 3 do 9)
  • włóż opuszkę palca do pochwy i uciskaj jej dolny brzeg w kierunku odbytu aż poczujesz pieczenie
  • gdy pieczenie minie, ponownie rozpocznij masaż krocza

Możesz też "podszczypywać" tkanki pochwy dookoła ujścia i w jej głębi. Po kilku dniach wykonywania masażu możesz dołączyć drugi palec, a potem kolejne, by z czasem dojść do masażu czterema palcami, co sprawi, że krocze będzie w stanie rozciągnąć się do aż 2/3 obwodu główki dziecka.

Masaż krocza naturalnymi olejkami

Do masażu krocza stosuj naturalne olejki: z awokado, kiełków pszenicy, oliwek czy migdałów. Olejki ułatwiają masowanie i uelastyczniają tkanki. Do oleju można dodać kilka kropli witaminy E w płynie, dostępnej w aptece.

Masaż krocza: w jakiej pozycji?

Najwygodniejsze pozycje do masażu to albo klęk na jednym kolanie z drugą nogą lekko odsuniętą w bok i opartą stopą o podłogę, albo pozycja stojąca z nogą opartą wyżej np. o krzesło. Możesz też usiąść po turecku lub oprzeć się wygodnie, ugiąć nogi i oprzeć całe stopy o podłoże.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE
Lalala
|

Cześć,
gdzie chodziłaś, czy w Warszawie? Proszę o odpowiedź!

Malwina
|

hej,
ja chodziłam do położnej z poważnymi problemami, dzięki terapii manualnej i ćwiczeniom bofeedback rozluźniłam się maksymalnie przed porodem, polecam znalezc sobie coś takiego

Anka
|

Też polecam pompkę do rozciągania. U mnie dwa tygodnie treningu dały świetny efekt.

cfv
|

hej, ja ogladalam ostatnio filmik o tym co zrobic aby porod byl latwiejszy i jak prawidlowo wykonac masaz krocza. wkleje tu link moze akurat komus sie przyda bo dziewwczyna opowiada o malo znanych sposobach np. annibal https://www.youtube.com/wat... ja bede tego probowala

gość
|

Dokładnie się zgadzam z tym artykułem ale jeszcze dodam że można skorzystać z pompki aniball. Sama wypróbowałam na sobie i efekty były super. Poród przebiegł sprawnie, moje krocze nie zostało uszkodzone.
Nacinanie nie jest takie bezinwazyjne, czas gojenia jest nieraz długi i mozolny. Więc jeśli są inne możliwości to dlaczego z nich nie skorzystać