Masaż krocza pozwala uniknąć nacięcia. Instrukcja, jak masować krocze przed porodem

Masaż krocza często pozwala uniknąć nacinania krocza w czasie porodu. Dlatego warto poświęcić mu nieco czasu w ciąży. Dowiedz się, kiedy i jak masować krocze, by uzyskać jak najlepsze efekty i zwiększyć swoje szanse na uniknięcie nacięcia krocza.

Masaż krocza w ciąży, dzięki któremu w czasie porodu można uniknąć nacięcia krocza, staje się coraz bardziej popularny. Jego zadaniem jest uelastycznienie tkanek i rozciągnięcie oraz rozluźnienie okolic pochwy. Masaż krocza sprawi, że łatwiej będzie ci w czasie porodu ignorować uczucie rozciągania, a także słabiej będziesz odczuwać ból. Pamiętaj, by przed rozpoczęciem masaży skonsultować się ze swoim lekarzem i zapytać, czy nie widzi przeciwwskazań.

Masaż krocza: kiedy najlepiej zacząć?

To, czy masaż krocza przyniesie oczekiwane efekty, zależy od twojej wytrwałości i systematyczności. Powinnaś zacząć masować krocze codziennie przez 5-10 minut od 30-34 tygodnia ciąży, najlepiej po wieczornej kąpieli.

Instrukcja: jak wykonywać masaż krocza?

  • rozluźnij mięśnie
  • niewielką ilość olejku ogrzej w dłoniach i nanieś na okolicę wejścia do pochwy i na wargi sromowe
  • wokół pochwy i wewnątrz niej (do głębokości 2 cm) wykonuj palcem okrężne ruchy zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara (od 3 do 9)
  • włóż opuszkę palca do pochwy i uciskaj jej dolny brzeg w kierunku odbytu aż poczujesz pieczenie
  • gdy pieczenie minie, ponownie rozpocznij masaż krocza

Możesz też "podszczypywać" tkanki pochwy dookoła ujścia i w jej głębi. Po kilku dniach wykonywania masażu możesz dołączyć drugi palec, a potem kolejne, by z czasem dojść do masażu czterema palcami, co sprawi, że krocze będzie w stanie rozciągnąć się do aż 2/3 obwodu główki dziecka.

Masaż krocza naturalnymi olejkami

Do masażu krocza stosuj naturalne olejki: z awokado, kiełków pszenicy, oliwek czy migdałów. Olejki ułatwiają masowanie i uelastyczniają tkanki. Do oleju można dodać kilka kropli witaminy E w płynie, dostępnej w aptece.

Masaż krocza: w jakiej pozycji?

Najwygodniejsze pozycje do masażu to albo klęk na jednym kolanie z drugą nogą lekko odsuniętą w bok i opartą stopą o podłogę, albo pozycja stojąca z nogą opartą wyżej np. o krzesło. Możesz też usiąść po turecku lub oprzeć się wygodnie, ugiąć nogi i oprzeć całe stopy o podłoże.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka