Znany lek przeciwbólowy pomoże w profilaktyce raka. Niszczy komórki rakowe

2022-06-13 14:59

Popularny lek przeciwbólowy, który każdy z nas ma w swojej apteczce, okazał się skuteczny w profilaktyce nowotworu – twierdzą eksperci z Uniwersytetu Kalifornijskiego. Odkrycie wskazuje, że preparat ma wpływ na populacje komórek nowotworowych. Zdaniem naukowców aspiryna może zmniejszać zdolność przeżycia komórek rakowych i niszczyć je.

lek przeciwbólowy
Autor: Getty Images

Rak jelita grubego jest jednym z najczęściej występujących nowotworów. Dokładna przyczyna raka jelita nie jest znana, ale istnieje wiele czynników, które mogą zwiększać ryzyko zachorowania. Są to między innymi palenie, wiek, dieta, spożywanie alkoholu i historia rodzinna.

Psychika a choroba nowotworowa

Aspiryna spowalnia rozwój raka 

Wyniki nowego badania przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine zostało opublikowane w czasopiśmie eLife. Eksperci podejrzewali, że popularny środek przeciwbólowy może mieć wpływ na ewolucję raka jelita grubego.

Wcześniejsze badania kliniczne z 2011 roku wykazało, że osoby cierpiące na zespół Lyncha, które dziennie przyjmowały 600 mg aspiryny przez dwa lata, miały o 63 proc. mniejsze ryzyko zachorowania na raka jelita grubego. Zespół Lyncha to schorzenie dziedziczne, które zwiększa prawdopodobieństwa zachorowania na niektóre rodzaje raka, w tym także nowotworu jelita.

Jeden z autorów badania prof. Dominik Wodarz podkreśla: "Rak powstaje, ponieważ komórki ewoluują ze stanu zdrowego do stanu patogennego, w którym dzielą się bez zatrzymywania. Dzieje się tak, gdy komórki nabywają szereg mutacji i te mutacje są selekcjonowane. Odkryliśmy, że aspiryna wpływa na te procesy ewolucyjne i spowalnia je".

Zdaniem ekspertów aspiryna zmienia sposób, w jaki populacje komórek raka jelita grubego ewoluują, zmniejszając ich zdolność do przeżycia i proliferacji. Aspiryna zmniejsza tempo podziału komórek rakowych, a także zwiększa tempo ich śmierci.

Główna autorka badania prof. Natalia Komarova tłumaczy: "To, co nas zaskoczyło, to fakt, że ten mechanizm może dość dobrze wyjaśnić poziom ochrony obserwowany w populacji ludzkiej. Innymi słowy, przewidywana wielkość była zgodna z efektem ochronnym obserwowanym w populacji ludzkiej w badaniach epidemiologicznych".

Matematyka przydatna w leczeniu raka?

Komarova jest profesorem matematyki. Zdaniem prof. Wodarza za sukcesem odkrycia stoi właśnie połączenie dwóch zupełnie różnych spojrzeń naukowych. Specjalista podkreśla: "Ta praca jest przykładem pokazującym, że podejścia matematyczne mogą być bardzo przydatne w zrozumieniu złożonych zjawisk w biologii raka; takie spostrzeżenia nie byłyby możliwe do uzyskania przez same eksperymenty. Wymaga współpracy empirycznej pracy biologicznej i matematyki".

Kolejnym krokiem, jaki chcą podjąć naukowcy, jest sprawdzenie, czy aspiryna ma podobny wpływ na nowotwory dotykające inne narządy w ludzkim organizmie. Eksperci chcą dowiedzieć się, jakie narządy mogą okazać się chronione przez spożywanie aspiryny, a także jakie różnice występują w przypadku tej ochrony.